Inflácia neustále rastie na vyššie úrovne.

Inflácia neustále rastie na vyššie úrovne.

Ceny v Spojených štátoch neustále rastú a zasahujú peňaženky amerických spotrebiteľov. Tento trend sa v júni zhoršil.

Index spotrebiteľských cien, ktorý je kľúčovým ukazovateľom inflácie v krajine, v júni vyskočil o 0,9%, čo bol najväčší mesačný nárast za posledných 13 rokov. Ceny za posledných 12 mesiacov vyskočili o 5,4%, čo bol najväčší nárast medziročnej inflácie za posledných takmer 13 rokov.

Značná časť rastu cien je spôsobená cenami pohonných hmôt, ktoré sú vysoko nad úrovňami z minulého leta. Pandémia spôsobila prudký pokles cestovania a cien ropy. Ale cestovanie je späť – a takisto aj dopyt po benzíne a rope. Ceny benzínu v porovnaní s predchádzajúcim rokom dosiahli navýšenie o 45,1%.

Ceny potravín za posledných 12 mesiacov stúpli o 2,4%, ale ceny za stolovanie čelili nárastu o 4,2%. Reštaurácie majú problém prilákať pracovníkov, keďže sa pokúšajú opätovne otvárať, čo viedlo k vyšším mzdám. Tieto zvýšené náklady sa prenášajú na zákazníkov.

Súvisiace: Covid-19 v bohatých krajinách zničil 22 miliónov pracovných miest

Nestabilné ceny potravín a pohonných hmôt však nie sú jedinými faktormi, ktoré spôsobujú vyššie náklady. Odstránením týchto kategórií, takzvaný hlavný CPI index, v júni vzrástol o 0,9% a za posledných 12 mesiacov o 4,5%. To predstavovalo najväčší 12-mesačný nárast v tomto ostro sledovanom indexe za obdobie posledných 30 rokov.

Rekordné ceny ojazdených automobilov predstavovali viac ako tretinu celkového rastu cien. Ceny ojazdených automobilov sa v júni zvýšili o 10,5% – čo je najväčší jednomesačné navýšenie v záznamoch, ktoré sa datujú takmer 70 rokov dozadu, a ohromujúci 45,2% rast za posledných 12 mesiacov.

Ceny nových automobilov za posledný rok tiež vzrástli o 5,3% a dosiahli rekordnú úroveň.

Ceny automobilov navyšuje rozsiahly dopyt spotrebiteľov po automobiloch spolu s obmedzenou ponukou z dôvodu nedostatku počítačových čipov potrebných na výrobu automobilov. Autopožičovne, ktoré sú kľúčovým predajcom ojazdených automobilov, už v minulom roku predali väčšinu svojej flotily automobilov, aby počas pandémie získali peniaze, a teraz už tak nemajú dostatok áut na prenájom.

Aj keď môže byť dlhodobá inflácia dôvodom na obavy, existuje dôvod domnievať sa, že tento nedávny rast cien – hoci je výrazný – bude dočasný. Inflácia čiastočne stúpa, pretože ceny sa dostávajú na normálnu úroveň po tom, čo ekonomika upadla do recesie. Z toho dôvodu sa medziročné porovnania javia ako extrémne, čo má z následok veľký nárast.

To platí najmä pre ceny cestovania. Napríklad ceny leteniek sa za posledných 12 mesiacov zvýšili o 24,6%, zatiaľ čo ceny hotelov a motelov dosiahli navýšenie o 15,1%. Pred pandémiou sú však obe služby pod úrovňou v júni 2019.

Ekonómovia, vrátane tých, ktorí pôsobia vo Federálnom rezervnom systéme, naznačili, že veria, že tento tzv. “výbuch“ inflácie pominie. Ak však ceny budú aj naďalej prekonávať očakávania, mohlo by to centrálnu banku podnietiť k zvýšeniu úrokových sadzieb, v snahe ochladiť ekonomiku. Fed však nedávno signalizoval, že očakáva udržanie nízkych sadzieb až do roku 2023.
Niektorí odborníci súhlasia s názorom Fedu, že inflačné tlaky sa začnú v druhej polovici tohto roka zmierňovať.

Gus Faucher, hlavný ekonóm spoločnosti PNC Financial, poznamenal: „Čísla celkovej inflácie v posledných mesiacoch bijú do očí, ale základná inflácia zostáva pod kontrolou.“

Poznamenal, že ceny máloktorých oblastí, ako sú ojazdené a požičiavané autá, letenky a hotely, raketovo stúpajú, a že „porovnania so slabými cenami o rok skôr vedú k nadhodnocovaniu inflácie. Oba faktory v blízkej budúcnosti z údajov vymiznú.“

Nie všetci ekonómovia sú ale presvedčení, že pandemický efekt na infláciu bude mať krátkodobý charakter.

Sung Won Sohn, profesor ekonómie na univerzite v Marymount, uviedol: „Inflácia vyzerá čoraz menej prechodne“ a dodáva, že „úzke miesta ponuky, nárast dopytu a základný efekt poukazujú na niektoré zvýšenia, ale je ťažké tvrdiť, že všetko sa o pár mesiacov vráti do normálu.“

Súvisiace: Celosvetová inflácia od roku 2008 nebola tak vysoko

Napríklad poukázal na nedostatok pracovných síl, o ktorom sa domnieva, že pravdepodobne povedie k zvýšeniu miezd.

Ďalej poznamenal: „Niet pochýb o tom, že tieto vyššie náklady na pracovnú silu sa v budúcnosti premietnu do vyšších cien.“

Okrem ekonómov sa priemerní Američania čoraz viac zaujímajú majú obavy z rastu cien.

Prieskum Federálneho rezervného systému medzi spotrebiteľmi zistil, že spotrebitelia očakávajú, že táto miera inflácie – v medziročnom náraste o 4,8% – potrvá minimálne aj v nasledujúcom roku. Je to najvyššia úroveň od začiatku prieskumu Fedu, v roku 2013.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár