velki_investori_zvysuju_tlak_na_spolocnosti_v_dosledku_zmeny_klimy

Investori, ktorí spravujú aktíva v hodnote 35 biliónov dolárov, posielajú vládam a spoločnostiam správu: Urobte viac pre boj proti zmene klímy.

Skupina 515 investorov v stredu vyzvala tvorcov politík, aby konali s najväčšou naliehavosťou, čím by sa im podarilo splniť ciele Parížskej dohody o klíme z roku 2015, ktorej cieľom je obmedziť globálne otepľovanie.

Investori vo vyhlásení pred samitom OSN o zmene klímy na budúci týždeň uviedli: „Vlády musia urobiť oveľa viac, aby urýchlili prechod na nízko-uhlíkové hospodárstvo a zlepšili odolnosť našej ekonomiky, spoločnosti a finančného systému voči klimatickým rizikám.“

Medzi signatárov tohto vyhlásenia patria niektorí z najväčších svetových dôchodkových fondov a správcov aktív sveta, vrátane California Public Employees’ Retirement System, UBS Asset Management, Allianz Global Investors a Nomura Asset Management.

Skupina vyzvala vlády, aby postupne zrušili dotácie na energie z uhlia a fosílne palivá a stanovili cenu za emisie uhlíka. Zároveň vyzvali spoločnosti, aby poskytli viac informácií o klimatických rizikách.

Títo investori kontrolujú takmer polovicu svetového investovaného kapitálu a môžu mať významný vplyv na spoločnosti a vlády, ktoré sú v najlepšej pozícii na boj proti zmene klímy.

„S obrovskou mocou a vplyvom, ktorý investori v našej globálnej ekonomike majú, majú zároveň aj obrovskú príležitosť a zodpovednosť konať v požadovanom naliehavom tempe a rozsahu,“ uviedla Mindy Lubber, generálna riaditeľka neziskovej organizácie – Ceres založenej v dôsledku úniku ropy od spoločnosti Exxon v Aljaške z roka 1989, ktorá pomohla zorganizovať kampaň.

Generálny tajomník OSN – Antonio Guterres požiadal vlády, aby na pondelkovom summite predložili ambicióznejšie plány v oblasti zmeny klímy. Cieľom je do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 45% a do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

V júni uviedol: „Tiež žiadame všetkých investorov, aby rozšírili ekologické podniky, zvýšili pôžičky pre nízkouhlíkové riešenia a zastavili financovanie znečistenia.“

Energetický dopad

Druhá skupina investorov, ktorí spravujú aktíva v hodnote 15 biliónov dolárov, v stredu varovala, že energetické spoločnosti na zníženie spotreby uhlíka nerobia toho dostatok.

Súvisiace:
Polovica európskych spoločností nemá plán zníženia emisií, aj keď..
Klimatické zmeny sú najväčším rizikom pre podnikanie (a svet)

Iniciatíva s označením “Transition Pathway Initiative” uviedla, že iba 31 z 109 najvýznamnejších energetických spoločností je v súlade s prísľubmi národných vlád z Paríža. Cieľom dohody o klíme podpísanej v roku 2015 je obmedziť nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod 2 stupne Celzia.

Iba dve ropné a plynárenské spoločnosti – Royal Dutch Shell a Repsol – sú v súlade s parížskymi cieľmi.

Adam Matthews, spolupredseda iniciatívy Transition Pathway Initiative a riaditeľ etiky a angažovanosti v Church of England Pensions Board poznamenal: „Tento nový výskum ukazuje, že energetický sektor skôr kráča než akceleruje smerom k nízko-uhlíkovej budúcnosti. Nie je dostatočne rýchly.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár