Po_vyjadreniach_Centralnej_Banky_Britanie_libra_rastie

Centrálna Banky Británie (BoE) dnes ponechala úrokové sadzby na stabilnej úrovni 0,25 percenta, ale politickí predstavitelia sa uprostred stúpajúcej inflácie čoraz častejšie prikláňajú v prospech rastu úrokových adzieb.

Všeobecne sa očakávalo, že Centrálna banka pri svojom poslednom zasadnutí Výboru pre menovú politiku zostane opatrnou, najmä s ohľadom na nepresvedčivé minulotýždňové voľby a neistú pozíciu britskej ekonomiky, pred rozhovormi o Brexite.

Avšak pre rast úrokových sadzieb sa už priklonili dvaja členovia výboru BoE, avšak minulý mesiac to bola Kristin Forbesová, keďže v hlasovaní bola za zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Tentokrát sa jednalo aj o Michaela Saundersa a Iana McCaffertyho. Gúvernér Mark Carney zatiaľ ostatných presvedčil k udržaniu sadzieb na úrovni 0,25 percenta.

Graf: Vývoj britskej libry po rozhodnotí Centrálnej Banky:
Po_vyjadreniach_Centralnej_Banky_Britanie_libra_rastie_graf

Keby tvorcovia menovej politiky zahlasovali za zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov v pomere 4:4, Carney by v konečnom dôsledku rozhodoval o výsledku.

Medzitým výbor jednomyseľne zahlasoval za udržanie nákupov podnikových dlhopisov o hodnote (12,7 miliárd eur) 10 miliárd libier.

V nadväznosti na to, tak všetci tvorcovia politiky ponechali zásoby nákupov štátnych dlhopisov Británie bezo zmeny, na úrovni 435 miliárd libier.

Inflácia Británie rastie keď libra znehodnocuje

Pred štvrtkovým zasadnutím Centrálna Banka Británie čelila rastúcemu tlaku k zvýšeniu sadzieb, keďže sa úroveň inflácie vyšplhala na maximá ktoré nebolo vidno už takmer štyri roky. Ceny počas minulého mesiaca vzrástli na 2,9 percenta – takmer o celý 1 percentuálny bod vyššie, ako cieľ centrálnej banky.

Zmena menovej politiky Británie nastala počas minulého roka, v auguste, kedy guvernér Mark Carney oznámil, že po hlasovaní Británie pre opustenie Európskej únie vykonali núdzové zníženie sadzieb.

Vo štvrtok Výbor konštatoval, že medzi najvýznamnejšie zmeny na finančných trhoch, od májového stretnutia je považované oslabenie výmenného kurzu britskej libry.

Sterling (libra) klesla zhruba o 2,5 percenta v porovnaní s 15 pracovnými dňami, ktoré v priemere využíva Centrálna Banka, ako aj k májovej správe o inflácii. Podstatná časť odpisov nastala ako dôsledok minulotýždňových všeobecných volieb.

Súvisiace:
$ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi
Mark Carney: najlepšie platený centrálny bankár v histórií

Kým investori pred niekoľkými týždňami od tvorcov politiky centrálnej banky videli mierny pocit jastrabieho (proti-infláčné) pohľadu, štvrtkové zasadnutie malo podľa očakávaní sprostredkovať oveľa umiernenejší tón.

Namiesto toho traja členovia, ktorí určujú kurz sú teraz v prospech zvýšenia úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. BoE berie na vedomie všetky tri hlasy a v prípade realizácie si želá zvýšenie sadzieb postupným tempom a to v obmedzenej miere.

Guvernér Carney zároveň vyjadril svoje poďakovanie Kristin Forbesovej (bola za rast sadzieb) za jej konečný príspevok, než ako členka výboru svoju funkciu onedlho opustí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, TheGuardian

Facebook komentár