Xiaomi_chce_ziskat_viac_ako_6_miliard_cez_IPO_v_Hongkongu

Spoločnosť Xiaomi, ktorá je jedným z popredných svetových výrobcov smartfónov, dúfa, že predajom akcií na kótovanie na burze v Hongkongu v priebehu budúceho mesiaca získa viac ako 6 miliárd dolárov.

Čínska technologická firma cez víkend oznámila plánovanú hodnotu emisie (IPO). Jedná sa o menej ako 10 miliárd dolárov, v ktoré Xiaomi údajne dúfala pred niekoľkými týždňami, ale v počas obdobia posledných dvoch rokov sa aj tak bude stále jednať o najväčšou počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) na svete.

Generálny riaditeľ Lei Jun na tlačovej konferencii v Hongkongu povedal: “Xiaomi má pre budúcnosť obrovský potenciál na rast,” … “Sme veľmi vzácna spoločnosť, ktorá môže zrábať na oblastiach ako hardvér, elektronický obchod ale aj internetové služby.”

Súvisiace: Xiaomi predala 2 milióny smartphonov v jednom dni

Spoločnosť Xiaomi tento týždeň uviedla, že celosvetovým investorom v Hongkongu plánuje predať takmer 2,2 miliardy akcií v hodnote 17 až 22 hongkonských dolárov (2,20 až 2,80 dolárov).

James Paradise, ktorý je prezidentom spoločnosti Goldman Sachs so zameraním na ázijsko-tichomorský región, vo firme ktorá je jedným z upisovateľov IPO, v sobotu uviedol, že rozsah Xiaomi dosahuje hodnotu 54 až 70 miliárd dolárov. To je nižšie ako ocenenie na hodnote takmer 100 miliárd dolárov, ktoré spoločnosť údajne očakávala začiatkom tohto roka.

Finančný riaditeľ Chew Shou Zi na tlačovej konferencii poznamenal: “Nikdy sme nepovedali, v akej hodnote by sme mali byť ocenení,” … “V posledných mesiacoch bolo trh na trhu veľa špekulácií.”

Hao Hong, hlavný analytik maklérskej spoločnosti BOCOM International v Hongkongu, uviedol, že jedným z vysvetlení nižšieho ocenenia bolo to, že investori sa obávali možnosti Xiaomi ohľadom navýšenia svojich ziskov pre budúcnosť.

Ďalej poznamenal: “Cena primárnej emisie spoločnosti Xiaomi sa nachádza na nízkej úrovni trhu, takže sa nejedná o vyššiu hodnotu rozmedzia, ako je to u Apple a Samsungu a preto nebude tak náročné dosahovať rozširovanie ziskových marží.”

Obchodovanie s akciami Xiaomi na burze v Hongkongu by malo podľa očakávaní začať 9. júla. Spoločnosť plánuje použiť hotovosť z IPO na rozšírenie svojho výskumu a vývoja, ako aj na celosvetovú expanziu.

Verejná emisia akcií pre obchodovanie na burze by mala taktiež spôsobiť, že niektorí zo spoluzakladateľov a prvých zamestnancov technologickej spoločnosti sa stanú mimoriadne bohatými jednotlivcami.

V nedávnom podaní spoločnosť Xiaomi uviedla, že generálnemu riaditeľovi a spoluzakladateľovi – Lei, za jeho príspevok do spoločnosti udelila akcie v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.

Xiaomi počas oznámenia toto obrovské ocenenie obhajovala a uviedla, že sa jedná o bežnú prax.

Prezident a ďalší spoluzakladateľ spoločnosti Xiaomi – Lin Bin poznamenal: “Dosiahli sme konsenzus, aby sme sa rozhodli z dôvodu oddanosti pána Lei počas posledných osem rokov, keďže budoval spoločnosť od začiatku.”

Emisia akcií Xiaomi v Číne odložená

Spoločnosť Xiaomi predtým okrem Hongkongu plánovala simultánne spustiť aj obchodovanie akcií v pevninskej Číne, ale tak sa udeje len v Hongkongu. Spoločnosť uviedla, že plánuje opätovne prehodnotiť možnosť emisie aj v pevninskej Číne.

IPO spoločnosti bude najväčším na svete, odkedy Postal Savings Bank of China vykonala verejnú emisiu akcií v septembri roka 2016.

Zdá sa, že v priebehu budúceho roka zvažujú aj ďalšie z obrovských čínskych technologických firiem vykonať verejnú emisiu akcií, vrátane online platobného gigantu Ant Financial.

Spoločnosť Xiaomi, ktorá bola založená v roku 2010, bola v minulom roku piatym najväčším výrobcom inteligentných telefónov na svete a podľa výskumnej firmy IDC dodala viac ako 92 miliónov zariadení.

Hlavnou činnosťou spoločnosti Xiaomi sú telefóny, ale aj široká škála ďalších zariadení pripojených k internetu, vrátane notebookov a dokonca aj inteligentných varičov na ryžu.

Spoločnosť tvrdí, že svoje výrobky predáva v 74 krajinách a regiónoch. Dosahuje mimoriadne silný rast v Indii, kde na pozícií najväčšieho výrobcu smartfónov predbehla skupinu Samsung.

Súvisiace: Nadvláda masívnych čínskych technologických IPO začala

V súčasnosti je podľa výskumných spoločností IDC a Canalys aj štvrtou najväčšou spoločnosťou smartphonov v Európe za Samsungom, Apple a čínskym konkurentom Huawei. V Španielsku, Grécku a Rusku je silne konkurenčnou.

Dokumenty, ktoré Xiaomi uverejnila v priebehu minulého mesiaca, ukázali, že minulý rok jej tržby vzrástli takmer o 70% na približne 115 miliárd juanov (18 miliárd dolárov). Prevádzkový zisk sa viac ako strojnásobil na 12 miliárd juanov (1,9 miliardy dolárov).

Spoločnosť Xiaomi sa v roku 2014 stala najvýznamnejším startupom sveta. Technologická firma sa však dostala do problémov a v roku 2016 utrpela pokles predaja smartphonov, pretože čelila problémom s dodávateľským reťazcom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, WSJ

Facebook komentár