Xiaomi_si_vybera_banky_pre_IPO_v_hodnote_az_100_miliard_2018

  • Čínsky výrobca telefónov Xiaomi začal vyberať banky, ktoré budú upisovať jej verejnú ponuku akcií (IPO), čo by podľa agentúry Bloomberg mohlo spoločnosť oceniť až na 100 miliárd dolárov.
  • Firma môže byť už v druhej polovici tohto roka verejná.
  • Spoločnosť Xiaomi bola kedysi najväčším výrobcom inteligentných telefónov v Číne, čím získala označenie ako “Apple Číny”.
  • Firma v Číne zaostáva na štvrtom mieste, za spoločnosťami Huawei, Oppo a Vivo, ale dosiahla silný pokrok v Indii, kde je jedným z prvých troch výrobcov.

Xiaomi ktorá je jednou z najväčších smartphonových značiek v Číne, vyberá banky pred IPO pri možnom ocenení v hodnote 100 miliárd dolárov (72,3 miliardy libier).

Podľa agentúry Bloomberg pracujú na flotile s menami ako Morgan Stanley, Goldman Sachs, Credit Suisse a Deutsche Bank, aj keď Xiaomi ešte môže vybrať ďalších čínskych emitentov. IPO by mohlo prísť v druhej polovici roka 2018.

Xiaomi je v Číne štvrtým najväčším výrobcom inteligentných telefónov, za spoločnosťami Huawei, Oppo a Vivo. Firma bola v roku 2014 prezývaná “Apple Číny”, kedže bola na svojom domácom trhu najobľúbenejšou značkou smartphonov s kopírovaným zariadeniami typu iPhone, ktoré používali Android ako Mi4. Spoločnosť Xiaomi si však dlhodobo nevedela zabezpečiť vedúce postavenie proti konkurencii spoločnosti Huawei. Spoločnosť Huawei sa v roku 2015 v Číne dostala na prvé miesto a pomohla jej úloha v zariadení Google Nexus 6P.

V poznámke pre zamestnancov na začiatku roka 2017 zakladateľ spoločnosti Xiaomi Lei Jun pripustil, že firma rástla príliš rýchlo, v dôsledku čoho museli čeliť problémom s dodávateľským reťazcom a konkurencie od lacných miestnych konkurentov. Firma ovláda približne 14% svojho domáceho trhu, čím je stále väčšia ako Apple, ale je ďaleko za podielom firma Huawei, ktorý sa nachádza na úrovni 19%.

Súvisiace: 6 technologických predpovedí pre rok 2018

Lei Jun uviedol, že spoločnosť sa v roku 2017 usilovala o dosiahnutie príjmov vo výške 100 miliárd čínskych jüanov (15,5 miliárd dolárov, 11,3 miliárd libier), čo spoločnosť aj dosiahla už do prvých 10 mesiacoch. Napriek spomaleniu výkonu v Číne, sa spoločnosť Xiaomi dostala do popredia v Indii, kde je jedným z troch najlepších výrobcov smartfónov.

Podľa agentúry Bloomberg Xiaomi uvažuje o tom, že vstúpi na americký trh – aj keď to môže byť odložené tým, čo sa stalo s jej partnerom Huawei. Huawei v USA čelí rozsiahlemu tlaku, keďže počas minulého týždňa oznámila, že sa jej nepodarilo dosiahnúť dohodu s americkými operátormi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár