Najvacsi_trh_s_inteligentnymi_telefonmi_sveta_sa_zmensuje_2018

Po niekoľkých rokoch veľkolepého rastu, je predaj smartphonov (inteligentných telefónov) v Číne na ústupe.

Čínsky trh – najväčší na svete, zaznamenal v minulom roku svoj prvý ročný pokles. S týmto výsledkom prišla výskumná spoočnosť Canalys. Zásielky od roku 2016 klesli o 4% na 459 miliónov telefónov.

To je zlá správa pre významných medzinárodných výrobcov smartfónov, ako je Apple a Samsung – ale aj pre čínske značky ako Xiaomi, ktoré na svojom miestnom trhu čelia silnejšej konkurencii.

Canalys uviedla, že zmena odzrkadľuje prirodzený pokrok: v Číne sú smartphony už rozšírené, rovnako ako v USA a v mnohých ďalších krajinách.

Mo Jia, ktorý je šanghajským analytikom spoločnosti Canalys poznamenal: “Čínsky trh však spomalil rýchlejšie, než sa očakávalo.”

Je to ďaleko od výbušného rastu priemyslu v Číne, ktorý nastal začiatkom tohto desaťročia, keď sa tržby vpribehu niekoľkých rokov viac ako zdvojnásobili. Na tomto trhu sa v roku 2016 podarilo dosiahnuť 11% nárast (podľa Canalys).

Boli zaznamenané však príznaky, že rok 2017 bude naozaj slabý, keďže v druhom a treťom štvrťroku došlo k jednorazovému poklesu.

V poslednom štvrťroku to bolo naozaj škaredé, keďže sa to ukázalo byť jedným z najhorších výsledkov Číny: zásielky klesli o viac ako 14%.

Špičkové čínske značky v tomto štvrťroku patrili medzi najväčších porazených. Oppo a Vivo zaznamenali pokles dodávok o 16% a 7%.

Ale ostatným sa darilo lepšie. Najväčší čínsky výrobca inteligentných telefónov – Huawei, dokázal zvýšiť svoje zásielky o 9%, pričom podľa údajov spoločnosti Canalys sa jednalo o najlepší výsledok v histórií, na jej domácom trhu.

Apple, ktorý si pomohol predajom modelov iPhone 8 a iPhone X, spomedzi miestnych značiek na štvrtom mieste nahradil firmu Xiaomi. Spoločnosť Canalys však odmietla poskytnúť presnejšie údaje o zásielkach spoločnosti Apple.

Súvisiace:
Vízia spoločnosti Samsung je vidieť v tomto jedinečnom obchode 837
Apple za sekundu zarába peniaze najrýchlejšie zo všetkých firiem

Spoločnosť Apple v posledných rokoch na čínskom trhu musela naozaj bojovať, keď zažila pokles predajov, práve v jej druhom najväčšom trhu (po USA). Odborníci neočakávajú, že najnovšie modely iPhonov od spoločnosti iPhone prinesú trvalý obrat.

Hattie He, ktorá je taktiež analytičkou spoločnosti Canalys poznamenala: “Výrobcovia inteligentných telefónov v roku 2018 budú v Číne aj naďalej čeliť obmedzeniam ohľadom ich predajov. To pravdepodobne bude znamenať čoraz silnejšiu konkurenciu.

Dodala: “Vedúci hráči budú robiť agresívne plány na udržanie alebo rast svojho podielu na trhu,” … “V Číne môžeme očakávať veľký trhový šok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Canalys

Facebook komentár