TikTok-v-EU-dostal-pokutu-345-miliónov-eur-za-zanedbanie-ochrany-deti

Hlavný európsky technologický regulačný orgán nariadil spoločnosti TikTok zaplatiť pokutu vo výške 345 miliónov eur (368 miliónov dolárov) po tom, ako rozhodol, že aplikácia neurobila dostatočné opatrenia na ochranu detí.

Írska komisia pre ochranu údajov (DPC), ktorá dohliada na činnosť TikToku v Európskej únii, na konci tohto týždňa uviedla, že spoločnosť porušila podpísaný zákon bloku o ochrane osobných údajov.

Vyšetrovanie DPC zistilo, že v druhej polovici roka 2020 predvolené nastavenia aplikácie TikTok nepredstavovalo dostatočné opatrenia na ochranu účtov detí. Napríklad uviedla, že novovytvorené detské profily boli predvolene nastavené ako verejné, čo znamená, že si ich mohol pozrieť ktokoľvek na internete.

Regulačný orgán ďalej uviedol, že TikTok dostatočne neodhalil tieto riziká pre súkromie detí a taktiež používal takzvané “tmavé vzory”, ktoré viedli používateľov k tomu, aby poskytli viac svojich osobných informácií.

Ďalším porušením právnych predpisov EÚ o ochrane osobných údajov podľa DPC bolo, že funkcia TikTok navrhnutá ako rodičovská kontrola a známa ako Family Pairing nevyžadovala, aby dospelý, ktorý na účet dieťaťa dohliada, bol overený ako skutočný rodič alebo opatrovník dieťaťa. Tento nedostatok podľa regulačného orgánu znamenal, že teoreticky mohla akákoľvek dospelá osoba oslabiť ochranu súkromia dieťaťa.

TikTok v apríli 2020 zaviedol službu Family Pairing, ktorá umožňuje dospelým prepojiť svoje účty s účtami detí s cieľom riadiť čas strávený na obrazovke, obmedziť nežiaduci obsah a obmedziť priame zasielanie správ deťom.

Rozhodnutie DPC dáva spoločnosti tri mesiace na nápravu a obsahuje formálne pokarhanie.

Spoločnosť TikTok bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár.

Už to nie je relevantné

V piatkovom príspevku na blogu však spoločnosť uviedla, že “s úctou” nesúhlasí s viacerými aspektmi rozhodnutia.

“Väčšina kritiky rozhodnutia už nie je relevantná v dôsledku opatrení, ktoré sme zaviedli začiatkom roka 2021,” ako napísala vedúca pre oblasť ochrany osobných údajov spoločnosti TikTok v Európe – Elaine Foxová.

Medzi zmeny, ktoré spoločnosť TikTok začiatkom roka 2021 podľa Foxoveh vykonala, patrilo aj to, že existujúce a nové účty používateľov vo veku 13 až 15 rokov sa stali štandardne súkromnými. Dodala, že ešte tento mesiac “začneme zavádzať prepracovaný postup registrácie účtu pre nových 16- a 17-ročných používateľov”, ktorý bude mať predvolené súkromné nastavenie.

TikTok neuviedol, či služba Family Pairing bude teraz overovať vzťah dospelého k dieťaťu. Spoločnosť však uviedla, že táto funkcia bola časom posilnená o nové možnosti a nástroje. Dodala, že v žiadnom zo zistení regulačného orgánu sa nedospelo k záveru, že opatrenia aplikácie TikTok na overenie veku porušujú právne predpisy EÚ o ochrane osobných údajov.

V apríli bola spoločnosť TikTok pokutovaná aj v Spojenom kráľovstve za viaceré porušenia zákona o ochrane údajov, vrátane zneužitia osobných údajov detí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár