Elon-Musk-opat-meni-nazor-ako-dalej-odmietal-financovat-internet-na-Ukrajine

Elon Musk nakoniec oznámil, že jeho spoločnosť bude naďalej platiť za satelitný internet Starlink na vojnou zničenej Ukrajine, čo je len deň po tom, ako navrhol, že nemôže pokračovať vo financovaní projektu, ktorý podľa neho každý mesiac stráca približne 20 miliónov dolárov.

Na Twitteri najbohatší muž sveta napísal: „Do pekla,“ … “Aj keď Starlink stále stráca peniaze a iné spoločnosti dostávajú miliardy dolárov od daňových poplatníkov, my budeme naďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo.”

Musk v piatok povedal, že považuje za nespravodlivé, že SpaceX nebola dotovaná americkou armádou za prevádzkovanie Starlinku na Ukrajine, aj keď konkurenti spoločnosti ako Lockheed Martin a Boeing dostali „miliardy“ na poskytnutie zdrojov.

Americká armáda potvrdila, že komunikovala s miliardárovou spoločnosťou o financovaní satelitnej internetovej siete po tom, čo CNN zverejnila poznámky zaslané od skupiny SpaceX Pentagonu. „Nie sme schopní ďalej darovať terminály Ukrajine alebo financovať existujúce terminály v rámci neurčitého času,“ ako napísal riaditeľ vládneho predaja spoločnosti SpaceX v liste.

Muskove tweety nasledovali po čoraz väčšom počte verejných sporov s ukrajinskými lídrami, ktorí boli nahnevaní jeho návrhmi, aby sa krajina usilovala o mier tým, že uzná ruskú suverenitu nad Krymom, ako aj pristúpi k akceptácií série referend umožňujúcich Rusku anektovať územie a zaviaže sa k „neutralite“ v budúcnosti.

“Usilovne sa snažím deeskalovať túto situáciu a očividne zlyhávam,” poznamenal Musk v odpovedi na tweet od zakladateľa služby MegaUpload – Kim Dotcom, ktorý v súčasnosti bojuje proti vydaniu do USA na základe obvinení z prania špinavých peňazí a podvodov. V reakcii na jeho návrhy kapitulácie ukrajinský veľvyslanec v Nemecku – Andrij Melnyk reagoval na Muska: „Do prdele, to je moja veľmi diplomatická odpoveď pre teba… Jediným výsledkom je, že aktuálne si žiadny Ukrajinec NIKDY nekúpi tvoje svinstvo od firmy Tesla. Tak nech sa ti darí.”

No zatiaľ čo Musk ironicky naznačil, že jeho žiadosť o dotácie bola odpoveďou na Melnykov odkaz – tweetom „len sa riadime jeho odporúčaním 🤷‍♂️“, listy Pentagonu boli odoslané v septembri, teda ešte pred jeho októbrovým zásahom do konfliktu.

Starlink, zoskupenie viac ako 3000 malých satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, bolo životne dôležité pre ukrajinskú komunikáciu, v čase kedy bojuje proti ruskej invázii.

Spoločnosť SpaceX darovala Ukrajine približne 25 000 pozemných terminálov, podľa aktualizovaného čísla poskytnutého Muskom v priebehu minulého týždňa. Niektorí sa však sťažovali, že dar od spoločnosti predstavuje malú časť skutočného počtu terminálov Starlink používaných v krajine, z ktorých väčšina sa kupuje a je sú za ne platené trhové ceny.

Dimko Zhluktenko, zakladateľ ukrajinskej vojenskej charity Dzyga’s Paw napísal: „Obdivujem kroky SpaceX pri aktivácii služby Starlink na Ukrajine. Predstavuje to reálnu zmenu hry pre ukrajinskú armádu na otvorených poliach v rámci veľkých vzdialeností, ktoré nie sú vhodné pre rádiá, pretože situácia sa na bojisku rýchlo mení,“ … „Napriek tomu som nevidel ŽIADNY StarLink, ktorý kúpili vlády alebo SpaceX. Všetky Starlinky, ktoré som videl/používal, kúpili buď dobrovoľníci, ako som ja, alebo vojaci poskytli svoje osobné financie. Cena predplatného je taktiež platená z iných finančných protriedkov.“

Ukrajinská aktivistka Melaniya Podolyak dodala, že „tisíce“ Ukrajincov Muskovej spoločnosti platili finančné prostriedky každým mesiacom, pričom zdieľali snímku jej vlastného bankového účtu s viac ako 6 000 librami odchádzajúcich platieb pre firmu Starlink. “Otázka teda znie: naozaj ste stratili viac peňazí, ako ste zarobili?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuradin, BBC

Facebook komentár