Biely-dom-podporuje-navrh-zakona-ktorym-by-mohol-zakazat-TikTok-v-USA

Biely dom v USA uviedol, že podporuje legislatívu, ktorú v utorok predstavil tucet senátorov a ktorá administratíve poskytuje nové právomoci na zákaz čínskej video aplikácie TikTok a ďalších zahraničných technológií, ak predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Táto podpora posilňuje snahy viacerých zákonodarcov o zákaz populárnej aplikácie vlastnenej spoločnosťou ByteDance, ktorú používa viac ako 100 miliónov Američanov.

Demokratický senátor Mark Warner, ktorý predsedá výboru pre spravodajské služby uviedol, že návrh zákona dáva ministerstvu obchodu právomoc zaviesť obmedzenia až po zákaz TikToku a ďalších technológií, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť.

Súvisiace: EÚ: “TikTok musí dodržiavať pravidlá inak hrozí zákaz“

Uviedol, že by sa to vzťahovalo aj na zahraničné technológie z Číny, Ruska, Severnej Kórey, Iránu, Venezuely a Kuby.

TikTok vo svojom vyhlásení uviedol, že akýkoľvek “zákaz TikToku zo strany USA je tzv. zákazom vývozu americkej kultúry a hodnôt pre viac ako miliardu ľudí, ktorí používajú našu službu na celom svete”.

Návrh zákona by vyžadoval, aby ministerka obchodu Gina Raimondo identifikovala a riešila zahraničné hrozby pre oblasť produktov a služieb informačných a komunikačných technológií. Kancelária Raimondovej sa k tomu zatiaľ odmietla vyjadriť.

Warnerova kancelária uviedla, že skupinu, ktorú vedie Warner a republikánsky senátor John Thune, tvoria demokrati Tammy Baldwin, Joe Manchin, Michael Bennett, Kirsten Gillibrand a Martin Heinrich spolu s republikánmi Deb Fischer, Jerry Moran, Dan Sullivan, Susan Collins a Mitt Romney.

Warner uviedol, že je dôležité, aby vláda urobila viac pri objasnení toho, aké sú podľa nej riziká pre národnú bezpečnosť USA vyplývajúce z používania TikToku.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan dvojstranový návrh zákona pochválil s tým, že “posilní našu schopnosť diskrétne riešiť riziká, ktoré predstavujú jednotlivé transakcie, a systémové riziká, ktoré tvoria určité triedy transakcií zahŕňajúce krajiny vzbudzujúce obavy v citlivých technologických odvetviach”.

Vo vyhlásení ďalej uviedol: “Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s demokratmi aj republikánmi na tomto návrhu zákona a vyzývame Kongres, aby urýchlene konal a poslal ho na stôl prezidentovi.“

TikTok sa dostáva pod čoraz väčšiu paľbu kritiky pre obavy, že údaje používateľov by mohli skončiť v rukách čínskej vlády, čo by ohrozilo bezpečnostné záujmy Západu.

Vedúci predstaviteľ spoločnosti TikTok – Shou Zi Chew má 23. marca predstúpiť pred americký Kongres.

Zahraničný výbor Snemovne reprezentantov v priebehu minulého týždňa hlasoval po straníckych líniách o návrhu zákona, ktorého autorom bol zástupca Michael McCaul a ktorý mal dať Bidenovi právomoc zakázať TikTok po tom, ako v roku 2020 súd zastavil vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa v jeho snahe zakázať túto aplikáciu spolu s čínskou aplikáciou na zasielanie správ – WeChat.

Súvisiace: Zuckerberg: “Unikla mi obrovská zmena trendu v rámci sociálnych sietí“

Demokrati sa postavili proti McCaulovmu návrhu zákona s tým, že bol unáhlený a vyžadoval si náležité preskúmanie prostredníctvom diskusie a konzultácií s odborníkmi. Niektoré významné návrhy zákonov zamerané na Čínu, ako napríklad návrh zákona ohľadom financovania produkcie čipov, na schválenie potrebovali 18 mesiacov. McCaul uviedol, že si myslí, že celá Snemovňa reprezentantov USA by mohla o návrhu zákona hlasovať už počas tohto mesiaca.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár