Aplikácia TikTok už čelí zákazu aj v EÚ.

Aplikácia TikTok už čelí zákazu aj v EÚ.

Čínskej aplikácií TikTok, ktorá podniká v oblasti sociálnych médií, hrozí v Európskej únii zákaz činnosti, ak do septembra nezvýši úsilie o dosiahnutie súladu s právnymi predpismi EÚ, ako na konci tohto pracovného týždňa poznamenal najvyšší vládny predstaviteľ, ktorý dohliada na vnútorný trh EÚ s odkazom generálnemu riaditeľovi.

Európsky komisár Thierry Breton odkázal Shou Zi Chewovi, že spoločnosť TikTok musí zosúladiť svoje podnikanie so zákonom EÚ ohľadom digitálnych služieb (DSA) v dostatočnom predstihu a pred termínom, ktorý je stanovený na 1. septembra.

Breton ďalej uviedol: “Ak analýza nepreukáže kompletné dodržiavanie predpisov, nebudeme váhať prijať sankcie v plnom rozsahu na ochranu našich občanov.”

Spoločnosť TikTok v reakcii uviedla, že sa zaviazala dodržiavať DSA a tiež načrtla svoje úsilie o dodržiavanie iných právnych predpisov EÚ, ako sú pravidlá ochrany údajov GDPR a kódex postupov v oblasti dezinformácií.

“Bezpečnosť našich používateľov je prvoradá,” uviedla na Twitteri Caroline Greerová, riaditeľka spoločnosti TikTok pre verejnú politiku a vzťahy s vládami.

Aplikácia na tvorbu krátkych videí, ktorú vlastní čínsky technologický konglomerát ByteDance, sa posledné tri roky snažila čeliť obavám v USA z toho, či Komunistická strana Číny alebo iný subjekt pod vplyvom Pekingu by mohla získať prístup k osobným údajom svojich občanov a manipulovať s ich obsahom.

Tlak na spoločnosť sa zvýšil po jej priznaní minulý mesiac, že niektorí jej zamestnanci neoprávnene pristupovali k údajom používateľov aplikácie TikTok u dvoch novinárov, aby sa pokúsili identifikovať zdroj úniku informácií do médií.

Súvisiace: Zuckerberg: “Unikla mi obrovská zmena trendu v rámci sociálnych sietí“

Breton ďalej uviedol: “S mladším publikom prichádza aj väčšia zodpovednosť. Je neprijateľné, aby sa za zdanlivo zábavnými a neškodnými funkciami používatelia v priebehu niekoľkých sekúnd dostali k škodlivému a niekedy aj život ohrozujúcemu obsahu.”

“DSA zahŕňa odrádzajúce sankcie vrátane zákazu v EÚ v prípade opakovaného závažného porušenia, ktoré ohrozuje život alebo bezpečnosť ľudí.“

V DSA sa od online platforiem vyžaduje, aby robili viac pre kontrolu nelegálneho obsahu na internete a za porušenia im hrozia pokuty až do výšky 6 % ročného celosvetového obratu.

Vedúci spoločnosti TikTok – Chew v priebehu minulého týždňa navštívil Brusel, aby sa stretol s predstaviteľmi regulačných orgánov vrátane šéfky protimonopolného úradu EÚ – Margrethe Vestagerovej, pretože sa snaží ubezpečiť blok, že bude dodržiavať jeho čoraz prísnejšie pravidlá a záväzky týkajúce sa ochrany súkromia a bezpečnosti detí, v rámci technologického sektoru.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár