Zlato_a_dlhopisy_vysielaju_signaly_pripominajuce_prepady_z_rokov_1987_a_1973_2017

Ak výnosy dlhopisov a zlata spoločne rastú, trh sa môže vydať opačným smerom. Aspoň tento fakt naznačujú historické paralely.

Podľa novej správy od Bank of America Merrill Lynch: “Vyššie ceny zlata spárované s rastúcimi výnosmi dlhopisov sú jedným z trendom, ktorý signalizoval hroziacu volatilitu trhu. Podľa správy analytika Michaela Hartnetta a jeho kolegov: “Obom krachom na burze v rokoch 1973-1974 a čiernemu pondelku v októbri 1987, 3-kvartály predtým predchádzali rastúce výnosy dlhopisov a rastúce ceny zlata.

Investori si myslia, že ak v tandeme porastú výnosy a cena zlata, signalizuje to rastúcu infláciu, ktorá povedie Federálny rezervný systém, aby vykonal zvýšenie svojich krátkodobých cieľov pre úrokové sadzby. Rastúce úrokové sadzby majú tendenciu byť negatívnou správou pre ekonomiku a obzvlášť pre akciové trhy.

Hartnett ukazuje, že inflačné očakávania v poslednej dobe značne stúpli a to vďaka voľbe Donalda Trumpa, ako aj decembrového rozhodnutia Fedu pre zvyšovanie úrokových sadzieb.

Na trhoch je vidno, že ceny zlata sa počas tohto roka nachádza v zisku až takmer 6 percent a dokonca ukončil svoj najlepší týždeň od apríla potom, čo v treťom a štvrtom štvrťroku roka 2016 pokleslo. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisoch v druhej polovici roka 2016 podstatne vzrástol, ale v roku 2017 sa nachádza na nižších úrovniach.

Súvisiace:
Warren Buffett brilantne vysvetľuje, ako sa tvoria bubliny
Prečo budete kvôli vládam potrebovať zlato?

Zachary Karabelli, ktorý je vedúcim analytikom globálnych stratégií pre finančnú spoločnosť Envestnet uviedol: “Po celé roky, cenu zlata riadila inflácia a strach a povedal by som, že v posledných niekoľkých mesiacoch je vidno obidva faktory, bez ohľadu na politické spektrum.”

Nakoniec dodal: “Takže aj keď decembrové zvýšenie sadzieb od Fedu zatiaľ nemám vplyv, znamená to, že začína byť vidno aspoň skromné očakávania inflácie.”

Vo svojom vyhlásení, ktoré bolo zverejnené počas minulého týždňa, Fed vrhol trochu svetla aj okolo svojich plánoch úrokových sadzieb. Decembrová zápisnica tak uvádzala, že očakávajú tri zvýšenia sadzieb v tomto roku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, Yahoo

Facebook komentár