Sila zlata je neobvyklá. Hoci sme si mysleli, že si vzalo čas na odych na svojom hviezdnom raste, rýchlo sa vrátilo späť.  Zlato už prekonalo svoj rekord z júna. Júlový pokles bol mierny, o menej ako 8% a teraz je nálada býčia.

Niekto jednoducho nakupuje zlato pri každej príležitosti. Sú to centrálne banky, hedgové fondy alebo nervózny investori? Myslíme si, že je to každý z nich.

Nová éra

Mnohí veria, že zlato prudko klesne predtým ako sa začne ďalšia etapa rastu. Je to v histórii zriedkavé, že vidíme zlato rásť stále už takmer dva roky, bez korekcie väčšej ako 14%. Toto jediné je dôvodom prečo neočakávať ďalšiu etapu rastu.

Napriek tomu, tento mesiac je to už rok, odkedy sa zlato dostalo do silnejšej fázy svojho dekádu trvajúceho býčieho trhu, keď zatváralo nad 1000 $. Ak zlato bude pokračovať v raste, bude to umocnenie toho, že silnejšia fáza v novej ére vzácnych kovov už skutočne prebieha.

Rastúci trh

Dopyt po zlate pokračuje v raste. Narástol o 36% v 2.kvartáli a množstvo zlata držaného ako exchange-traded funds sa zvyšuje. SPDR Gold Trust (NYSE: GLD) je dnes šiesty najväčší držiteľ zlata na svete. Ale hoci sa celkový dopyt zvyšuje, podiel zlata na svetových finančných aktívach je stále malý oproti roku 1980, keď cena zlata dosiahla rekordných výšok. Toto nám napovedá, že býčí trh zlata je stále mladý, napriek svojmu 9 a polročnému rastu.

Historické porovnanie

V skutočnosti, v uplynulej dekáde cena zlata pripomínala americký akciový trh v 80.tych rokoch. Bola to zlatá éra, ale to najlepšie ešte len malo prísť.

90.te roky boli dobré časy naplnené optimizmom. Nová revolúcia v technológiách bola v rozbehu, čo vyhnalo akciové trhy do nových výšok.

V porovnaní s tým, nadchádzajúca dekáda má opačný výhľad. Hoci technológie sa naďalej zlepšujú, americká a ostatné západné ekonomiky sú kvárené dlhom, globálna moc sa presúva a máme vojnu.Dlhopisy – životaschopná alternatíva?

Ceny dlhopisov  stúpajú, ako klesajú úrokové sadzby. Tlak recesie si berie svoju daň, ale zdá sa že sila dlhopisov neprekoná zlato.

V roku 2003, zlato prekonalo dlhopisy prvýkrát za 20 rokov (viď Chart 1) a odvtedy je silnejšie ako dlhopisy (okrem krátkeho dna v roku 2008).

Kategória sama pre seba

Zlato je silnejšie ako akcie, dlhopisy a dolár…a je nasmerované dostať sa ešte vyššie v strednodobom raste, hlavne pri zohľadnení sezónnych výkyvov.

Pre vás, ktorí čakáte na najlepšiu cenu pre nákup, veríme že najlepšie bude nakupovanie rozdeliť. Korekcia príde, pravdepodobne v októbri, a keď sa to stane, využite jej výhodu – ale nečakajte len na to. Naďalej tvorte nové pozície v zlate a striebre už odteraz. 

Poznámka k striebru

Striebro štartuje k vzletu. Vyskočilo v posledných týždňoch, keď profitovalo z rastu zlata a medi.

Mali by ste mať na pamäti, že striebro prekonáva zlato vtedy, keď  surovinový sektor a zlato sú silné súčasne. Toto bol prípad roku 2003-2007 a začína sa to diať opäť (Chart 2).

Všimnite si trend rastu striebra a priemerný rast od roku 1990. Dno dosiahlo v roku 1990 a v podstate sa pohybovalo hore dole v 90.tych rokoch, zatiaľ čo zlato klesalo. Od roku 2004 je striebro silné a neukazuje žiadne príznaky žeby strácalo silu. Takže keď striebro zatvára niekde nad maximom z roku 2008 20,80 $, úroveň 25-28$ je ďalším cieľom. 

Zdroj: Aden Forecast

Facebook komentár