Znizenie_dani_v_USA_navysilo_zisk_banky_JPMorgan_o_$3_7_miliardy

Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti JPMorgan Chase – Jamie Dimon uviedol, že zníženie daní z príjmov právnických osôb v minulom roku zvýšilo zisk banky o 3,7 miliardy dolárov.

Vo svojom ročnom liste akcionárom Dimon poznamenal, že daňová reforma Trumpovej administratívy bola kľúčovým faktorom v rekordnom zisku americkej banky v hodnote 32,5 miliardy dolárov, ktorý bol taktiež posilnený zdravým stavom ekonomiky.

Dimon poznamenal: “Z dlhodobého hľadiska očakávame, že niektoré alebo nakoniec väčšina tohto navýšenia bude vymazaná, keďže spoločnosti v našom sektore súťažia o zákazníkov s pohľadu produktov, schopností a cien,” … “Túto príležitosť sme však v krátkodobom horizonte využili na masívne zvýšenie našich investícií.”

Výročné listy pre akcionárov je potrebné čítať na Wall Street, kde Dimon, ktorý tiež stojí na čele zoskupenia najvplyvnejších výkonných riaditeľov USA – Business Roundtable. Je známe, že sa nezaoberá len výkonom banky, ale aj širším ekonomickým prostredím a verejnou politikou.

Tento rok Dimon ponúkol obranu kapitalizmu, ktorú nazval “najúspešnejším ekonomickým systémom, aký svet kedy videl.”

Napísal: “Ukážte mi krajinu bez veľkých a úspešných spoločností a ukážem vám neúspešnú krajinu, s príliš malým počtom pracovných miest a nedostatkom príležitostí ako výsledok,” … “Súkromné podnikanie je skutočným motorom rastu každej krajiny.”

Dimon uviedol, že to neznamená, že je “obhajcom neregulovaného, surového a priveľmi slobodného kapitalizmu.” Povedal, že by sme nemali zabúdať, že skutočná sloboda a slobodné podnikanie (kapitalizmus) sú v určitom bode neúprosne spojené.

Generálny riaditeľ, ktorý sa často vyjadruje k otázkam politiky, uviedol, že banka JPMorgan by v nasledujúcom roku mohla svoju obhajobu ešte viac preukázať.

“Banka posilňuje svoje tímy verejnej politiky, aby svoje „idei posunula na ďalšiu úroveň,“ povedal Dimon a dodal, že podniky a generálni riaditelia zohrávajú úlohu pri určovaní problémov krajiny.

Súvisiace: Goldman Sachs sa v priebehu desaťročia dopustil 220 miliónov chýb pri podávaní správ

Ďalej poznamenal: “Sme presvedčení, že výkonní riaditelia môžu a mali by sa zapojiť – najmä keď oni alebo ich spoločnosti môžu jedinečne pomôcť navrhnúť politiky, ktoré sú pre Ameriku pozitívne.” Banka nedávno oznámila , že počas nasledujúcich piatich rokov bude investovať 350 miliónov dolárov, aby vyškolila amerických pracovníkov pre pracovné miesta budúcnosti.

Dimon ďalej uviedol, že jeho banka očakáva, že americká ekonomika bude v roku 2019 naďalej rásť, hoci tempo rastu sa spomaľuje.

To však neznamená, že situácia na trhoch sa z ničoho nemôže zmeniť, ako tomu bolo na konci roku 2018. Povedal, že banky by na tieto výkyvy mali byť pripravené.

Dimon ďalej poznamenal: “Reakcie trhu nie vždy presne odrážajú stav reálnej ekonomiky a preto by sa politici a dokonca aj spoločnosti nemali podľa nich správať,” … “Ale odrážajú názory účastníkov trhu na meniace sa pravdepodobnosti a možnosti ekonomických výsledkov.”

 

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár