Zisk_banky_JPMorgan_kvoli_koronavirusu_prepadol

Pandémia koronavírusov rozdrvuje celosvetovú ekonomiku a banka JPMorgan tak musela vyčleniť ohromujúce rezervy v hodnote 6,8 miliárd dolárov, aby sa izolovala od nesplácania úverov.

To malo vplyv na prepad zisku banky JPMorgan v prvom štvrťroku o 69%. Najväčšia americká banka podľa aktív uviedla, že jej čistý zisk v prvých troch mesiacoch roka klesol na 2,9 miliardy dolárov v porovnaní s 9,2 miliardami dolárov v rovnakom období minulého roka.

Signalizuje to, že manažment očakáva nárast bankrotov v jej úverových divíziách, od kreditných kariet po spotrebiteľské pôžičky v oblasti energetiky, nehnuteľností a maloobchodu.

Čistý výnosy mierne poklesli na 29,1 miliárd dolárov z 29,9 miliárd dolárov o rok skôr.

Súviasice: “USA sú už v recesii”: 45 ekonómov

Generálny riaditeľ JPMorgan – Jamie Dimon označil prvý štvrťrok za bezprecedentnú výzvu v rámci oznámených výnosov. Dimon však poznamenal, že v prípade neexistencie úverovej rezervy by mala banka v prvom štvrťroku pomerne slušnú situáciu a naďalej je v silnej finančnej situácii.

Dimon ďalej poznamenal: „Spoločnosť vstúpila do tejto krízy v silnej pozícii a my sme naďalej dobre kapitalizovaní a vysoko likvidní.“ Dodal, že banka má k dispozícii vo forme likvidných zdrojov až 1 bilión dolárov.

Banka v prvom štvrťroku poskytla nové milióny dolárov vo forme nových úverov a zaznamenala rekordné využívanie revolvingových úverových operácií. Spoločnosti zo svojich úverových liniek podľa Dimona čerpali „pravdepodobne dvakrát väčšie objemy ako počas finančnej krízy z roku 2008.“

Dodal: „Myslím si, že spoločnosti veľmi racionálne získavajú objemy svojej likvidity, aby vedeli prejsť cez výrazný pokles.“

Analytici spoločnosti JPMorgan aktuálne predpovedajú, že nezamestnanosť v USA sa v druhom štvrťroku zvýši na 20% a potom sa v druhej polovici roka zotaví, pričom anualizovaný HDP by mal prepadnúť až o 40%.

Dimon očakáva, že hospodárstvo po kríze bude negatívne zasiahnuté.

Poznamenal: „V niektorých ohľadoch čím skôr, tým lepšie, ale musí to byť zároveń bezpečné pre všetkých.“

V osobnejšej poznámke Dimon, ktorú uviedol na začiatku marca po pohotovostnej operácií srdca, uviedol, že sa cíti „skvelo“ a že jeho zdravie nemení jeho výhľad na to, ako dlho zostane pri kormidle.

Akcie spoločnosti JPMorgan po oznámení výsledkov vzrástli o 1,4%.

Banka Wells Fargo sa tiež pripravuje na problémy

V ďalších dnešných výsledkoch od bánk, Wells Fargo taktiež vykázala zisk v prvom štvrťroku, ale aj ona sa pripravuje na finančné problémy.

Banka v dnešnom oznámení uviedla, že dosiahla hlbší prepadu zisku v prvom štvrťroku, ako sa očakávalo a to až o 89%.

Finančný riaditeľ (CFO) banky Wells Fargo – John Shrewsberry vo vyhlásení uviedol, že vytvorenie rezervy „odráža očakávaný dopad, aký by toto bezprecedentné obdobie mohlo mať na našich zákazníkov.“

Rezerva spoločnosti Wells Fargo na straty z úverov vzrástla na takmer 4 miliardy dolárov v porovnaní s 845 miliónmi dolárov v predchádzajúcom roku. Banka očakáva „predpokladané zhoršenie úverovej situácie v dôsledku pandémie COVID-19“.

Príjmy klesli o 18% na 17,7 miliárd dolárov, pričom nedosiahla priemerné očakávania analytikov.

Wells Fargo na konci obdobia vykázala 5% nárast v pôžičkách na hodnotu 1 bilióna dolárov. Tento rast by sa však mohol v tomto štvrťroku zrýchliť, pretože Federálny rezervný systém nedávno odstránil tzv. obmedzenia voči spoločnosti Wells Fargo, čím by mohla viac požičiavať malým podnikom.

Súvisiace: EÚ má záchranný balík pre korona-krízu. Ale ako bude financovaný?

Vklady tiež vzrástli o 4% na 1,4 bilióna dolárov.

Výsledky spoločnosti Wells Fargo tiež zasiahlo zníženie hodnoty cenných papierov vo výške 950 miliónov dolárov, ktoré bolo „spôsobené hospodárskymi a trhovými podmienkami“.

Tieto odpisy sa týkajú predovšetkým partnerstiev v oblasti rizikového kapitálu a súkromného kapitálu.

Akcie banky po výsledkoch vzrástli o 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár