Jamie Dimon a jeho názory na krytomenu Bitcoin.

Jamie Dimon a jeho názory na krytomenu Bitcoin.

Jamie Dimon, ktorý je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom jednej z najväčších bánk sveta – JPMorgan Chase, nie je fanúšikom bitcoinu, ktorá predstavuje najväčšiu kryptomenu sveta (čo sa týka trhovej hodnoty).

Dimon počas pondelkového podujatia Inštitútu medzinárodných financií, poznamenal: “Osobne si myslím, že bitcoin je bezcenný.“

Ale ďalej poznamenal: „Nechcem byť hovorcom za všetkých – je mi to jedno. Nezáleží na tom,“ … “Naši klienti sú dospelí.” Oni so mnou nesúhlasia. To je to, čo robí trhy, trhmi. Ak teda chcú mať prístup k nákupu bitcoinov, nemôžeme ich uschovať, ale môžeme im poskytnúť legitímny a čo najvhodnejší prístup. “

Tieto tvrdenia aj dodržiava: Vo februári roku 2019 spoločnosť JPMorgan uviedla, že zavedie digitálnu menu s názvom JPM Coin, a v októbri 2020 prišla firma s vytvorením novej divízie so zameraním pre projekty okolo technológie blockchain. V auguste začala svojim klientom okolo správy majetku (wealth management) poskytovať prístup ku krypto fondom.

Dimon sa však pevne drží svojho pohľadu, ktorý je nastavený proti kryptomenám.

Nedávno generálnemu riaditeľovi spoločnosti Axios – Jimovi VandeHeiovi povedal, že bitcoin nemá „žiadnu vnútornú hodnotu“. A hoci si myslí, že bitcoiny tu budú aj v dlhodobom horizonte, „vždy som veril, že sa v určitom okamihu stanú nezákonnými, ako ich urobila nelegálnymi Čína, ale myslím si, že je to tak trochu “bláznovo zlato“ (termín známy ako akákoľvek honosná, ale v konečnom dôsledku bezcenná investícia).“

Súvisiace:
Ako sa USA stali novým svetovým uzlom na ťažbu bitcoinov?
Ron Insana: Čína môže byť prvým, kto bitcoin zakáže, ale nebude posledným

Dimon taktiež poznamenal, že si myslí, že „regulátori prídu s ich rozsiahlou reguláciou“.

Možno má pravdu: Americká vláda sa v poslednom čase čoraz viac zameriava na reguláciu trhov s virtuálnymi menami. V piatok agentúra Bloomberg informovala, že Bidenova administratíva zvažuje vykonanie príkazu pre federálne agentúry, ktorý by od nich vyžadoval štúdium krypto priemyslu a poskytnutie odporúčaní týkajúcich sa ich dohľadu.

Napriek tomu, že môže dôjsť k zvýšenej regulácii, predseda Federálneho rezervného systému – Jerome Powell na konci septembra objasnil, že v USA nemá v úmysle zakázať bitcoin.

Niektorí finanční experti tvrdia, že dobre premyslená regulácia by bola pre USA prospešná. Anjali Jariwala, certifikovaný finančný plánovač, účtovník a zakladateľ spoločnosti Fit Advisors, predtým poznamenal: „Ak ľudia chcú, aby sa kryptomeny stali bežnejším aktívom, potom si myslím, že to (regulácia) je prvým nevyhnutným krokom.“

Priaznivci kryptomien sa však ďalšej regulácie obávajú – keďže určitý regulačný rámec môže v USA potlačiť inovácie, v oblasti virtuálnych mien a vytlačiť toto podnikanie do zámoria.

Podľa CoinMarketCap sa bitcoin v súčasnosti obchoduje na cene približne 57 501 dolárov a jeho trhová hodnota je vo výške viac ako 1 bilióna dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár