Americký sen je živý a prosperuje. Nedávne vyhlásenie Facebooku o odkúpení textovej aplikácie WhatsApp za ohromujúcich 19 miliár dolárov zrodilo nových miliardárov, medzi nimi aj spoluzakladateľa a CEO Jana Kouma, ktorý bol kedysi veľmi chudobný. Koumova rodina emigrovala do USA z Ukrainy pred dvadsiatimi rokmi a žila na potravinových lístkoch. Dnes má Koumov majetok hodnotu odhadovanú na 6,8 miliardy dolárov.

Zo skromných pomerov, sa týchto 16 ľudí nielenže vyšplhalo na vrchol vo svojich odboroch, ale taktiež sa radia medzi najbohatších ľudí na svete. Tieto rozprávkové príbehy nám pripomínajú, že prostredníctvom rozhodnutia, pevnej povahy a trochy šťastia, môže prekonať prekážky ktokoľvek a dosiahnuť tak mimoriadny úspech.
 

Jan Koum, CEO a spoluzakladateľ WhatsAPP, žil na potravinových lístkoch než z neho Facebook urobil miliardára.

Čistá hodnota:

6,8 miliardy dolárov (podľa Forbes)

Koum (37) prišiel do USA z Ukrainy, keď mal šestnásť rokov. Jeho rodina, sa snažia vyjsť s peniazmi, a žila na potravinovných lístkoch, ktoré vyzdvihovali len pár blokov od Koumovej budúcej WhatsApp kancelárie v Mountain View, California. V roku 2009, so spoluzakladateľom Brianom Actonom spustili real-time textovú aplikáciu s cieľom spojiť ľudí na celom svete. V podstate ide o nahráddu za textové správy.

V súčastnosti, so 450 miliónmi používateľov po celom svete, súhlasil WhatsApp s odkúpením za 19 miliárd dolárov. Očakáva sa, že Koum získa z tejto dohody najviac. Forbes odhaduje, že má 45% podiel v spoločnosti, čo mu tvorí čisté imanie vo výške 6,8 miliardy dolárov. Tento podnikateľ prešiel dlhú cestu od svojich skromných začiatkov.


Kenny Troutt, zakladateľ Excel Communications, platil svoju vysokú školu predávaním životného poistenia.

Čistá hodnota:

1,7 miliardy dolárov (September 2013)

Troutt, vyrastajúci s otcom, ktorý sa živil ako barman, zaplatil za svoje vlastné štúdium na Southern Illinois University predávaním životného poistenia. Najviac peňzí si zarobil telefonickou spoločnosťou Excel Communications, ktorú založil v roku 1988 a uviedol na trh v roku 1996. O dva roky neskôr spojil Troutt svoju firmu s Teleglobe za 3,5 miliardy dolárov. Momentálne je na dôchodku a investuje do dostihových koní.
 

Starbucks-ový Howard Schultz vyrástol v bytovom komplexe pre chudobných.

Čistá hodnota:

2 miliardy dolárov (September 2013)

Na interview pre britský bulvár Mirror povedal Schultz: “Keď som vyrastal, vždy som sa cítil ako keby som žil na druhej strane cesty. Vedel som, že ľudia na druhej strane majú viac prostriedkov, peňazí a šťastnejšie rodiny. Z nejakého dôvodu, neviem prečo alebo ako, chcel som preliezť ten plot a dosiahnúť niečo nad rámec toho, o čom ľudia hovorili, že je možné. Môžem mať oblečené sako a kravatu ale viem odkiaľ pochádzam a viem aké to je.”

Schultz dostal štipendium vďaka futbalu na University of Northern Michigan a po ukončení štúdia začal pracovať pre Xerox. Krátko potom, prevzal reťaz kaviarní nazývaný Starbucks, ktorý mal v tom čase iba 60 pobočiek. Schultz sa stal jeho CEO v 1987 a rozšíril reťaz na viac ako 16 000 pobočiel vrámci celého sveta.
 

Rodičia investora Kena Langonea pracovali ako inštalatér a pracovníčka jedálne.

Čistá hodnota:

2,1 miliardy dolárov (September 2013)

Aby zaplatil štúdium na Bucknell University, robil príležitostné práce a jeho rodičia vzali hypotéku na svoj dom.

V 1968, pracoval Langone s Rossom Perotom na uvedení Electronic Data Systems (HP) na trh. Len o dva roky neskôr sa Langone spojil s Bernardom Marcusom, aby spolu začali Home Deport, ktorý uviedli na trh v roku 1981.
 

Narodená v chudobe, Oprah Winfrey sa stala prvou afro-američankou v televízii v Nashville.

Čistá hodnota:

2,9 miliardy dolárov

Winfrey bola narodená do chudobnej rodiny v Mississippi, ale to jej nebránilo v získaní štipendia na Tennessee State University. Stala sa prvou afro-američankou v televízii v štáte vo veku 19 rokov.

V 1983 sa Winfrey presťahovala do Chicaga, aby pracovala pre AM talk show, ktorá bola neskôr pomenovaná „The Oprah Winfrey Show.“
 

Biznisman Shahid Khan kedysi umýval riady za 1,2 dolára na hodinu.

Čistá hodnota:

3,8 miliardy dolárov (September 2013)

V súčastnosti je jedným z najbohatších ľudí na svete, ale keď prišiel z Pakistanu do USA, pracoval ako umývač riadu kým nenastúpil na University of Illinois. Khan momentálne vlastní Flex-N-Gate, jednu z najväčších súkromných spoločností v USA, NFL’s Jacksonville Jaguars a Premier League club Fulham.
 

Majiteľ megarezortu Kirk Kerkorian, odišiel zo školy v ôsmej triede, aby sa stal boxerom.

Čistá hodnota:

3,9 miliardy dolárov (September 2013)

Aby finančne pomohol svojej emigrovanej rodine, Kerkorian nechal školu v ôsmej triede a neskôr sa stal boxerom prezývaným „Pravostrelec Kerkorian.“ Počas druhej svetovej vojny pracoval Kerkorian pre Britské kráľovské letectvo. Nakoniec sa obrátil svoj záujem na budovanie jedných z najväčších hotelov a rezortov v Las Vegas.
 

John Paul DeJoria, muž stojaci za starostlivosťou o vlasy a Patron Tequila, žil kedysi v detskom domove a vo svojom aute.

Čistá hodnota:

4 miliardy dolárov

Pred dovŕšením desiatich rokov, predával DeJoria vianočné pohľadnice do novín aby podporil svoju rodinu. Nakoniec bol poslaný do detského domova a nejaký čas strávil v gangu, než sa pripojil k armáde.
So 700 dolárovou pôžičkou vytvoril John Paul Mitchell Systems a predával šampóny od dvier k dverám, žijúc popritom vo svojom aute. Neskôr rozbehol Patron Tequila, a momentálne investuje do iných odvetví.
 

Zakladateľ značky Forever 21 Do Won Chang pracoval ako domovník, obsluhoval čerpaciu stanicu a pracoval v kaviarni po tom, čo sa presťahoval do Ameriky.

Čistá hodnota

: 5 miliárd dolárov

Manželský pár Do Won Chang a Jin Sook, ktorý stojí za Forever 21, to nemali vždy jednoduché. Po tom, čo sa z Kórei presťahovali do Ameriky v roku 1981, Do Won musel mať tri zamestnania naraz aby ich uživil. Svoj prvý obchod s oblečením otvorili v roku 1984.

Forever 21 je teraz medzinárodné impérium so 480 pobočkami, ktorého tržby sú okolo troch miliárd dolárov ročne.
 

Ralph Lauren bol kedysi úradníkom v Brooks Brothers, snívajúcim o pánskych kravatách.

Čistá hodnota:

7,7 miliardy dolárov (September 2013)

Lauren vyštudoval strednú školu v Bronxe v New Yorku, ale neskôr nechal vysokú školu a vstúpil do armády. Kým pracoval ako úradník pre Brooks Brothers, začal sa pýtať sám seba, či sú muži pripravený na odvážnejšie a pestrejšie vyory na kravatách. V roku 1967, keď sa rozhodol uskutočniť svoj sen, predal Lauren kravaty v celkovej hodnote 500 000 dolárov. O rok neskôr rozbehol značku Polo.
 

Magnát luxusného tovaru Francois Pinault nechal strednú školu v roku 1974 po tom, čo bol šikanovaný za to, že bol chudobný.

Čistá hodnota:

15 miliárd dolárov (Marec 2013)

Pinault je teraz tvárou módneho konglomerátu Kering (predtým PPR), ale boli časy, keď musel odísť zo strednej školy pretože sa mu kruto posmievali za to že bol chudobný. Ako podnikateľ je Pinault známy kvôli svojej „predátorkskej taktike“, ktorá zahŕňa nakupovanie malých firiem za zlomok nákladov, keď sa trh zrúti. Časom založil PPR, ktorá vlastní luxusné módne domy vrátane Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen a Zves Saint Laurent.
 

Leonardo Del Vecchio vyrástol v sirotinci a neskôr pracoval v továrni, kde prišiel o časť svojho prsta.

Čistá hodnota:

15,3 miliardy dolárov (Marec 2013)

Del Vecchio bol jedným z piatich detí, ktoré bolo nakoniec poslané do sirotinca, pretože jeho ovdovelá matka sa o neho ďalej nedokázala postarať. Neskôr pracoval v továrni na výrobu autodielov a okuliarových rámov.

Vo veku 23 rokov otvoril Del Vecchio svoju vlastnú lisovňu, ktorá sa rozšírila a stala sa tak naväčším svetovým výrobcom slnečných a dioptrických okuliarov so značkami ako Ray-Ban a Oakley.
 

Legendárny obchodník George Soros prežil nacistickú okupáciu Maďarska a pricestoval do Londýna ako chudobný študent vysokej školy.

Čistá hodnota:

20 miliárd dolárov (September 2013)

V mladistvom veku sa Soros vydával za krstného syna zamestnanca maďarského ministerstva poľnohospodárstva, aby zostal v bezpečí pred nacistickou okupáciou Maďarska. V roku 1947 utiekol Soros so svojimi príbuznými do Londýna. Počas štúdia na London School of Economics pracoval ako čašník a nosič batožiny na železničnej stanici.

Po ukončení štúdia pracoval Soros v obchode so suvenírmi, než dostal prácu bankára v New Yorku. V roku 1992 mu jeho slávna stávka proti britskej libre zarobila miliardu dolárov.
 

Potom, čo mu zomrel otec, Li Ka-shing opustil školu aby pomohol svojej rodine.

Čistá hodnota:

31 miliárd (Marec 2013)

Ka-shing utiekol z Číny do Hong Kongu v roku 1940, ale po otcovej smrti bol vo veku 15 rokov proverený postarať sa o svoju rodinu. V 1950 založil vlastnú spoločnosť, Cheung Kong Industries, ktorá najprv vyrábala plasty ale neskôr rozšírila svoje aktivity aj do nehnuteľností.
 

Harold Simmons vyrástol v chatrči bez elektriky a kanalizácie.

Čistá hodnota:

40 miliárd dolárov (September 2013)

Jeden z najbohtších ľudí sveta, Simmons, vyrástol v chatrči bez elektriky a kanalizácie. Bol prijatý na University of Texas, kde získal bakalársky a magisterský titul v odbore ekonómia.

Simmons urobil svoj prvý veľký krok kúpov reťazca drogérií, ktorý neskôr predal za 50 miliónov dolárov. Pokračoval a stal sa expertom na odkupovanie firiem.

Simmons nedávno zomrel vo veku 82 rokov.
 

„Oraclový“ Larry Ellison opustil školu po tom, čo jeho adoptívna matka zomrela a 8 rokov robil príležitostné práce.

Čistá hodnota:

41 miliárd dolárov (September 2013)

Ellison bol narodený slobodnej matke v Brooklyne, N.Y. a vychovavaný strýkom a tetou v Chicagu. Po smrti jeho tety, Ellison odišiel zo školy a presťahoval sa do Kalifornie, kďe počas ôsmich rokov robil príležitostné práce. V 1977 založil spoločnosť zameranú na vývoj softvérov Oracle, ktorá je v súastnosti jednou z najväčších technologických spoločností na svete.

Preložila: Mia Huzvarova

Zdroj: SFGate

Facebook komentár