Je magnátom zo sektora nehnuteľností, ktorý vlastní najväčší svetový reťazec kín, okrem desiatok nákupných centier a päť hviezdičkových hotelov.

Aktuálne sa Wang Jianlin môže pýšiť ďalším ocenením – podľa časopisu Forbes bol menovaný najbohatším mužom Číny.

58-ročný rodák zo Sečuanu, ktorého konglomerát Dalian Wanda Group tento rok v lete získala 92 percentný podielu vo výrobcovi luxusných britských jácht – Sunseeker, ktorého lode sa objavili v rade filmov James Bond a je cenená na 8,9 miliárd dolárov.

Súkromná spoločnosť Wanda má podiely vo všetkom od nehnuteľností po maloobchod, cez výrobu filmov. Vlani získala americký reťazec kín AMC za 1,66 miliárd britských libier a Wang vlastní cez deväť miliónov metrov štvorcových v jeho investíciách do nehnuteľností.

Spoločnosť pracuje na 700 miliónovom projekte hotela (v Londýne pri rieke Temži), ktorý bude zahŕňať 660 stôp vysokú vežu tvorenú luxusnými apartmánmi a 530 stôp vysoký päť-hviezdičkový hotel so 160. izbami.

Spoločnosť Wanda bola založená v roku 1988, má aktíva vo výške 30,6 miliárd libier a ročné tržby na úrovni 14,7 miliárd libier. Prevádzkuje 71. tzv. námestí s menom Wanda, 38. päť-hviezdičkových hotelov, 6000 kinosál, 57. obchodných domov a 63. karaoke predajní po celej krajine. Wang má zázemie v Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády, v ktorej slúžil medzi rokmi 1970-1986.

Do KSČ vstúpil v roku 1976 a bol členom Chinese People’s Political Consultative Conference, ktorá bola od roku 2008 vedúcim poradným orgánom parlamentu.

Rovnako ako u zámorských projektov, Wang sa domnieva, že čínska ekonomika si bude držať jej silný rast. Obrovský proces migrácie z vidieka do miest vidí, ako kľúčovú úlohu pre spoločnosť Wanda v jeho projektoch urbanizácie. Kým v súčasnosti viac ako polovica obyvateľov žije v mestách, toto číslo by malo aj ďalej rásť.

Na ekonomickom fóre v Chengdu, v tomto roku povedal: “Čína si do roku 2020 kladie za cieľ dosiahnuť 70 percent jej populácie v mestách – čo je ďalších 200 miliónov ľudí.”

“Potrebujú prácu, potrebujú dom, byt, majú potrebu ísť do kina, ale aj potrebujú jesť. Takže tieto trhy budú obrovské. Preto verím, že si čínsky trh bude udržiavať potrebné vysoké tempo rastu – vo výške okolo ôsmich percent. Dodal: „Myslím si, že taký rast tu ešte budeme mať zhuba 20 rokov.“

Jedným z jeho hlavných cieľov je stať sa významným hráčom v oblasti kultúry, ktorú vládnuca komunistická strana označila za “pilier ekonomiky”.

V oblasti kultúry by firma Wanda mala dosiahnuť ročné tržby vo výške 80 miliárd juanov (€ 8,3 miliárd dolárov).

Čína chce posilniť svoju “silu” po celom svete, a to, čo by sa vošlo túto ambíciu lepšie ako obrie mediálne organizácie so systémom kina a ukazuje populárne filmy, zatiaľ čo cúval s množstvom finančných prostriedkov z trhu nehnuteľností.

Filmová divízia skupiny, s názvom Wanda Media spolupracovala s hercom Keanu Reeves, ktorý režíroval film “Man of Tai Chi“ a Jackie Chan-om v jeho filme „Police Story 2013“ a taktiež pracovala na kreslenom 3D filme The Monkey King(Opičí kráľ).

Forbes uviedol, že sila na trhu nehnuteľností v Číne pomohla v raste jeho majetku od 5 miliárd libier v minulom roku, kedy bol na treťom mieste a v súčasnosti má aj o 2 miliardy väčší majetok, ako minuloročný víťaz – Zong Qinghe, najväčší čínsky podnikateľ zo nápojov.

Podľa odhadov agentúry Bloomberg News, časopisu Forbes a výskumnej firmy Hurun je jeho osobný majetok v hodnote medzi 14 a 22 miliárd dolárov.(Forbes = 14 miliárd)

Majetok čínskych najbohatších magnátov je stále omnoho menší, ako majetky najbohatších ľudí sveta: mexický magnát Carlos Slim je na vrchole rebríčka s odhadovaným majetkom 46,5 miliárd libier(73 miliárd dolárov), zatiaľ čo predseda Microsoftu – Bill Gates bol druhý s majetkom o veľkosti 42,7 miliárd libier.

Zdroj: HuffingtonPost.co.uk

Facebook komentár