5_americkych_spolocnosti_s_najvacsou_zahranicnou_hotovostou_2017

Návrh administratívy Donalda Trumpa s cieľom zníženia daňovej sadzbu na 15% ožíva a veľké americké spoločnosti dúfajú, že čoskoro budú motivovaní priviezť masívne zahraničné objemy hotovosti.

Kým administratíva doteraz neurčila daňovú sadzbu, pri ktorej by tieto prostriedky mohli byť repatriovanými, Trumpov návrh predstavený v stredu sľubuje “jednorazovú daň z biliónov dolárov držaných v zahraničí.”

Americké firmy podľa ratingovej agentúry Moody’s Investors Service na zámorských účtoch na konci roka 2016 držali hotovosť zhruba za 1,3 bilióna dolárov.

Súvisiace: Apple má v hotovosti šokujúcich 178 miliárd dolárov. Čo s nimi?

Nižšie je uvedený zoznam piatich spoločností s najväčším objemom zahraničnej hotovosti:

Apple má podľa Moody’s Investors Service v zámorí najviac peňazí spomedzi všetkých spoločností v USA – 230 miliárd amerických dolárov. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook povedal, že by bol ochotný priniesť túto hotovosť do domovskej krajiny, keby nebola predmetom súčasnej korporátnej daňovej sadzby USA, vo výške okolo 35%.

Spoločnosť už viackrát krát vstúpila na kapitálové trhy, kde emitovala dlhopisy (pôžičku) v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, cez ktoré financovala výnosy pre akcionárov. S úrokovými sadzbami na historicky nízkej úrovni, spoločnosť považovala za vhodnejšie predať dlh voči svojej súvahe, skôr než vynakladať veľké objemy na daňový výmer.

5_americkych_spolocnosti_s_najvacsou_zahranicnou_hotovostou_2017_graf

Microsoft má druhý najväčší objem hotovosti v zámorí – 113 miliárd dolárov.

Cisco Systems sa a dostala na tretie miesto s 62 miliardami dolárov v zámorí.

Materská spoločnosť Google – Alphabet je na štvrtom mieste, so 49 miliardami dolárov.

Oracle završuje prvú päťku, s jeho 52 miliardami dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Moody’s Investors Service

Facebook komentár