Warren Buffett.

Warren Buffett.

  • Podiel Warrena Buffetta v spoločnosti Apple dosiahol rekordných 162 miliárd dolárov, keďže trhová hodnota skupiny Apple prekročila 3 bilióny dolárov.
  • Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway zarobila na týchto technologických akciách takmer 5-násobok investovaných peňazí.
  • Spoločnosť investora predajom akcií stratila 9 miliárd dolárov vo forme nerealizovaných ziskov.

Warren Buffett hľadá jednoduché, predvídateľné podniky za výhodné ceny, čo znamená, že počas svojej kariéry sa väčšinou vyhýbal technologickým spoločnostiam. Stávka 91-ročného investora na firmu Apple sa však pravdepodobne stane najlukratívnejšou stávkou jeho života a jednou z najlepších investícií v histórii.

Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway k 30. septembru vlastnila 887 miliónov akcií Apple, čo jej dáva 5,4% podiel vo výrobcovi iPhonov. Hodnota tejto pozície (za predpokladu, že nebola zmenená) v pondelok vzrástla na rekordných 162 miliárd dolárov, keďže Apple prvýkrát zaznamenala trhovú kapitalizáciu 3 biliónov dolárov.

Investičná spoločnosť Berkshire tak aktuálne na spoločnosti Apple zarobila takmer päťnásobok svojich investovaných peňazí. V období od začiatku roka 2016 do polovice roku 2018 vynaložila približne 36 miliárd dolárov, pre nákup niečo vyše 1 miliardy akcií Apple, upravených o rozdelenie akcií 4:1 (v priebehu roka 2020).

Buffettova spoločnosť odvtedy z 12% podielu jeho pozície zinkasovala približne približne 13 miliárd dolárov. Vzhľadom na to, že jej zostávajúci podiel v spoločnosti Apple má hodnotu viac ako 160 miliárd dolárov, čím v realizovaných a nerealizovaných ziskoch nazbierala takmer 140 miliárd dolárov.

Ak by si však Buffett a jeho tím ponechali svoj podiel v spoločnosti Apple nedotknutý, mal by dnes hodnotu až 184 miliárd dolárov – o 22 miliárd viac, ako je jeho súčasná hodnota. Odpočítajte 13 miliárd dolárov, ktoré “stiahli zo stola“, a potenciálne by sa im ušlo ďalších 9 miliárd dolárov vo forme nerealizovaných ziskoch.

Buffett na minuloročnom stretnutí akcionárov jeho skupiny Berkshire priznal, že tzv. “orezanie“ pozície Apple bola „pravdepodobne chyba“. Dodal, že jeho obchodný partner Charlie Munger mu neodporúčal predaj.

Napriek tomu podiel Berkshire v spoločnosti Apple predstavuje obrovský podiel hodnoty v konglomeráte. Táto pozícia sa rovná 24 % trhovej kapitalizácie Berkshire vo výške 675 miliárd dolárov a na konci tretieho štvrťroka 2020 tvorila 43 % z jej akciového portfólia v hodnote 293 miliárd dolárov. Navyše má aktuálne takmer rovnakú hodnotu ako zvyšok portfólia dohromady z 30. septembra (168 miliárd dolárov).

Buffett pochválil Apple a niekoľkokrát pozitívne poukázal na svoj podiel v spoločnosti. Vo svojom liste akcionárom Berkshire v priebehu minulého roka opísal tento podiel ako „rodinný klenot“ a v rozhovore za rok 2020 ocenil gigant spotrebnej elektroniky ako „pravdepodobne najlepší biznis“, aký pozná.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI

Facebook komentár