Tim Cook z Apple.

Tim Cook z Apple.

Apple je najhodnotnejšou spoločnosťou na planéte. A ako odmenu za úspech v rámci výrobcu iPhonov, generálny riaditeľ Tim Cook za rok 2021 by mal dostať kompenzáciu v hodnote takmer 100 miliónov dolárov.

Ale jedna vplyvná skupina pre práva akcionárov má určité problémy s tým, že Cook dostane takú rozsiahly objem výplaty.

Institutional Shareholder Services (ISS) v tohto-týždňovej správe uviedli, že „existujú značné obavy týkajúce sa schémy a veľkosti“ množstva akcií, ktoré Cook od spoločnosti získa.

Výsledkom je, že ISS odporúča, aby investori hlasovali proti návrhu na ratifikáciu Cookovej kompenzácie na stretnutí akcionárov spoločnosti Apple, počas 4. marca.

Spoločnosť Apple začiatkom tohto roka zverejnila vo svojom zverejnení u Komisie pre cenné papiere (SEC), že Cook má k svojmu ročnému platu 3 miliónov dolárov a inej kompenzácii dostať 82,3 milióna dolárov v akciových odmenách navyše. Celkový balík vychádza na 98,7 milióna dolárov, oproti 14,8 milióna dolárov v roku 2020.

ISS poznamenáva, že “polovici ocenenia chýbajú výkonnostné kritériá.” Skupina uviedla, že ISS má tiež problém s firmou Apple a tvrdí, že spoločnosť neuvádza podrobnosti o tom, či kompenzačný balík pokrýva ocenenia po roku 2021, čo je problém vzhľadom na „jeho rozsiahly objem.“

ISS ďalej uviedla: „Vzhľadom na to, že generálny riaditeľ Cook bude mať nárok na doplnkový objem finančných prostriedkov po jednom roku od dátumu udelenia, kde retenčná hodnota ocenenia je obmedzená.“

Cookove opcie by sa aj po získaní týchto finančných prostriedkov uplatňovali v plnej miere, proti čomu namieta aj ISS, pričom argumentuje, že Apple nepotrebuje dať Cookovi toľko finančných stimulov, aby zostal v pozícií ako generálny riaditeľ.

Spoločnosť Apple sa k správe ISS nevyjadrila. Stojí však za zmienku, že ďalšia poradenská spoločnosť pre akcionárov – Glass Lewis, tento návrh podporila.

Apple vo svojom inom vyhlásení taktiež poznamenala, že Cookov objem finančných prostriedkov za akcie je prvou, ktorú dostal, odkedy sa stal generálnym riaditeľom krátko pred smrťou Steva Jobsa, v roku 2011.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: “Pre spoločnosť Apple to bolo pozoruhodné desaťročie.”

Akcionári len zriedka hlasujú proti návrhom, ktoré spoločnosť odporúča na schválenie, hoci aktivistom sa v posledných rokoch podarilo získať niektoré hlasy pre zmeny.

V roku 2021 investori hlasovali proti platovým balíkom pre výkonných pracovníkov v spoločnostiach Intel, General Electric a AT&T. Tieto hlasy boli prevažne symbolické a predstavenstvo nie je povinné meniť plány odmeňovania, aj keď ich akcionári odmietnu.

 

Zdroj: CNN

Facebook komentár