1) Google je len vyhľadávač

Vyhľadávanie je primárny produkt Googlu.

Jeho vyhľadávač je tak široko používaný, že slovo „Google“ sa stalo oficiálne schváleným slovom a firma zarába všetky svoje peniaze predajom reklamy spojenej s vyhľadávaním.

Avšak začiatok podnikania Googlu so samostatne riadiacimi autami a balónami, ktoré poskytujú pripojenie k Internetu zo stratosféry ukazujú, že vyhľadávanie nie je všetko. 

Jeho dlhodobý plán je totiž stať sa spoločnosťou s umelou inteligenciou. 

Google si vybudoval vyskumnú skupinu umelej inteligencie a strojového učenia a dokonca najal renomovaného Al guru Ray Kurzweila, ktorý verí, že do roku 2045 sa ľudia spoja s počítačmi pod pojmom známym ako „Singularita“.

Nedávne akvizície spoločnosti Google hovoria samy za seba: Britská spoločnosť DeepMind, jedna z najpokročilejších rozvojových obchodov s umelou inteligenciou na svete a k tomu osem ďalších najlepších robotických spoločností. Nikto nevie, čo bude Google so všetkými tými robotmi a softvérami umelej inteligencie robiť ale jeho ambície siahajú ďaleko za samo-riadiace autá.

Súvisiace: Google dával tieto otázky na prijímacích pohovoroch, avšak sú také náročné, že už boli zakázané

Táto práca sa odohráva v Google X, top tajnom výskumnom laboratóriu spoločnosti. Pracuje tam niekoľko stoviek ľudí, ktorí síce tvoria malý, ale veľmi schopný zlomok z celkových 53,600 zamestnancov Google.

Google sa nesnaží vyvinúť umelú inteligenciu sám (Facebook má tiež svoj vlastný výskumný tím), ale je jednou z mála organizácií s vedeckou a technickou inteligenciou a finančnými zdrojmi aby tak urobil umelú inteligenciu realitou. Navyše, umelá inteligencia je v jeho krvi: spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Google Larry Page je synom známeho priekopníka s umelou inteligenciou Carla Pagea, ktorý osobne financuje výskumný projekt – konštrukcia mozgu červa.

„Zakaždým keď hovorím o budúcnosti Google s Larrym Pageom tak tvrdí, že sa stane spoločnosťou umelej inteligencie“, hovorí Steve Jurveston z technického oddielu spoločnosti.

2) Okuliare Google boli neúspechom

Titulné strany písali o tom, že 1500 dolárové okuliare boli prepadákom ihneď po tom, čo spoločnosť oznámila zastavenie ich predaja. Ako spotrebiteľský produkt boli okuliare nazvané nevkusnými, predraženými a neužitočnými.

Úspech okuliarov by však nemal byť hodnotený len v komerčnej rovine.

V lete roku 2013 som bol v skupine „vplyvných“, ktorí boli pozvaní do kampusu Google, kde sa mali pozrieť na budúce nádejné produkty. Veľa vplyvných sa hrdo ukázalo vo svojich športových okuliaroch vyzerajúc pri tom hlúpo. Žiadni z konateľov Google totiž nenosil okuliare.

Pre Google boli okuliare experimentom a spôsobom, ako preskúmať nositeľný počítač a vziať si z toho lekciu, ktorú môže neskôr použiť na iné a pravdepodobne lepšie vyzerajúce produkty.

Súvisiace: Google sa pokúsil vytvoriť zariadenie umožňujúce lietanie ľudí

Nositeľné zariadenia, ktoré sa predstavili na tohtoročnej South by Southwest technickej konferencii tvoria obrovský trh zahŕňajúci veci od špeciálneho fitnes prúžku až po inteligentné hodinky. Tie nedávno predstavil okrem Google aj jeho konkurent Apple. 

Hoci sa okuliare Google neujali, vytvorili obrovský rozruch a z Google urobili priekopníka na trhu. 

3) Google je vedúcou silou pre rozmanitosť v Silicon Valley

Spoločnosť publikovala demografické údaje svojej pracovnej sily v máji roku 2014, čím vyzvala Facebook a Yahoo aby ju nasledovali.
Google spustil interné workshopy, ktoré majú učiť zamestnancov o „nevedomej zaujatosti“, a od roku 2010 daroval milióny skupinám, ktoré sa snažia zaujať dievčatá a ženy, aby sa vydali dráhou technickej kariéry. Vo februári Google oznámil 775,000  dolárov v grantoch do CODE2040, organizácii snažiacej sa pomôcť Afroameričanom a Hispáncom vstúpiť do odvetvia. 

Ale „my sme prví, kto priznáva, že Google je na kilometre od toho, kde chceme aby bol“, šéf „ľudských operácií“ Laszlo Bock povedal svojim 2% čiernej pracovnej sily dodávajúc, že „byť úplne jasný o rozsahu problému je veľmi dôležitou súčasťou riešenia“.

Súvisiace: Plány spoločnosti Google ohľadom nového sídla budúcnosti + VIDEO

Ak sa chce Google profilovať ako vodca rozmanitosti tak by mohol uvažovať nad podporou viacerých žien a menšín do mocenských pozícií v podniku.

Jedenásť členné predstavenstvo Google sa môže pochváliť len tromi ženami a žiadnym afroameričanom. Jeho manažérsky tím zahřňa päť funkcionárov – všetci sú muži, jeden čierny. Jeho senior manažérsky tím má 15 členov, z ktorého sú tri ženy a žiadny afroameričan.

Google môže tiež podporiť svojich zamestnancov, aby prestali konať sexisticky na národnej scéne. Predseda Eric Schmidt bol obvinený za opakované vyrušovanie bývalej manažérky Google Megan Smith.

4) Google je nezdolateľný monopol na vyhľadávanie

Google dominuje na trhu s vyhľadávaním tak silno, že keď spoločnosť Microsoft predstavila v roku 2009 svoj vyhľadávač Bing tak dokonca aj ľudia, ktorí produkt obdivovali mu nedávali šancu.

„Ak by to bolo zarovno s Google, a teda v roku 2004, tak mohol byť produkt veľmi konkurenčný. Neskôr však už neboli na trhu rovnaké podmienky,“ povedal Alex Hoye, vedúci vyhľadávacej marketingovej firmy Guardianu.

A mal pravdu. O šesť rokov neskôr má Bing podiel na trhu pri vyhľadávaní 12% a Google 75% – čo je ešte viac ako v roku 2009. Ďalší súperi sa snažia tiež odlomiť si kúsok z koláča –  podiel na trhu Yahoo nedávno stúpol na 10,6%. Zdá sa však, že na tradičnom trhu vyhľadávačov sa hra skončila a Google vyhral.

Súvisiace: Cenzúra internetu podľa spoločnosti Google

Skutočnou hrozbou spoločnosti Google v oblasti vyhľadávania však nie je Microsoft alebo Yahoo ale spoločnosti ako Amazon a Faceboo kvôli meniacim sa zvyklostiam online nákupov. 

Amazon a Facebook nepôsobia priamo vo vyhľadávacej činnnosti ale zvyšuje sa počet ľudí, ktorí sa na tieto stránky obracajú s úmyslom zistiť niečo o produktoch.

Inými slovami, výzvou pre Google ni eje to, že by ho predbehli jeho konkurenti na tradičnom trhu vyhľadávačov ale že tento sa stane menej relevantným kvôli vyhľadávaniu na iných miestach. 

„Našim najväčším konkurentom vo vyhľadávaní je Amazon,“ priznal Schmidt vlani v októbri. „Samozrejme, že sa viac zameriavajú na obchodnú stranu ale vo svojej podstate majú odpovede na otázky používateľov tak isto ako my.“

5) Google je Veľký brat

Ak používate služby spoločnosti Google on-line vrátane vyhľadávania, Gmailu, Máp, YouTube, Drive, Google+, Android, Peňaženka a Picaso, tak o vás vie Google veľa: polohu, históriu prehľadávania, históriu videí, ktoré sledujete, vek, pohlavie a záujmy.

Tým si spoločnosť vyslúžila veľa porovnaní s Veľkým bratom. (Google it – Vygoogluj to)

Rivalovia spoločnosti si radi doberajú jej špionážne schopnosti. Microsoft minul milióny na svoju reklamnú kampaň „Scroogled“, ktorá mala za cieľ zastrašiť ľudí od veľkého a hanebného špehovania spoločnosťami.

Obávanejším Veľkým bratom však nie je Google, ale NSA. Agentúra pre národnú bezpečnosť sleduje každý hlavný technický systém spoločnosti a odmieta hovoriť o tom, čo si vzala a prečo. 

Google zhromažďuje dáta o ľuďoch, ktorí využívajú jeho služby rovnako ako ostatné on-line spoločnosti – Apple má niečo cez 800 miliónov čísel kreditných kariet a možno aj miliardu osobných fotografií, ktoré boli získané z iPhonu alebo jeho služby iCloud, vrátane mnohých fotiek nahých celebrít, ktoré unikli vďaka hackerom.

Súvisiace: 

Cenzúra internetu podľa spoločnosti Google

Akým spôsobom Google prišiel na to, ako bude zarábať

Nejde o to, že Google zhromažďuje informácie o ľuďoch, ale o dôvod prečo. Spoločnosť má svoj cieľ a neexistuje dôkaz o tom, že robí niečo s jeho rozporom. Cieľom je sprostredkovávať reklamy zodpovedajúce vašim záujmom a účtovať si za to poplatok. 
Google reagoval na správy o aktivitách NSA odhalených Edwardom Snowdenom veľmi znepokojene a sľuboval vývoj techniky ako prevenciu od špehovania ľudí používajúcich služby.

Spoluzakladateľ Sergey Brin, ktorý vyjadril šok nad činnosťou NSA povedal Google, že má tisíc inžinierov pracujúcich v oblasti bezpečnosti a začal šifrovať dáta prechádzajúce cez tieto servery. Schmidt opísal svoju obranu ako „techniku, o ktorej nikto neverí že NSA môže prekabátiť.“

Mike Hearn, bezpečnostný výskumník Google povedal: „V neprítomnosti presadzovania pracovného práva robíme to, čo internetoví inžinieri robili vždy –budujeme bezpečnejšie softvéry.“ 

Preložil: Lucia Lacova

Zdroj: WashingtonPost

Facebook komentár