7_znakov_spravania_ludi_s_ktorymi_sa_dobre_komunikuje_2017_motivacnyWeb_sk

Možno je to tým, že som novinár, ale to, či som v dobrej konverzácii, zistím vtedy, keď si podvedome začínam vyberať svoj zápisník, lebo ma fascinuje všetko, o čom sa bavíme.

Na jednej strane si chcem zapísať všetko, o čom práve hovoríme, či mi už rozprávajú o svojej úžasnej dovolenke alebo im hovorím ja o svojom vzťahu s rodinou.

No na druhej strane chcem zaznamenať tie nepatrné stratégie, ktoré používajú na vedenie vzájomnej komunikácie. Ako došlo k tomu, že som ich v napätí počúval so zatajeným dychom? Alebo akým spôsobom sa im podarilo takto otvoriť?

Myslím si, že nie som jediný, koho trápia takéto otázky. Obrátil som sa teda na internetovú službu Quora, aby som nazrel do najbežnejších typov správania, ktoré robia z človeka príjemného spoločníka pre konverzáciu.

Prečítajte si, ako to títo skvelí rečníci robia a čo sa od nich môžete naučiť.

1. Zistia, čo vás zaujíma a nechajú vás o tom hovoriť

Používateľ Quora – Rajesh Setty hovorí, že je dôležité, aby ste svojmu konverzačnému spoločníkovi dovolili prezradiť, o čo sa zaujíma.

„Neustále budete mať tendenciu ho prerušovať a hovoriť, o čo sa zaujímate vy,“ hovorí. „Trik spočíva v tom, že sa zdržíte a najprv sa budete sústrediť na tú druhu osobu. Rad príde aj na vás“.

V skutočnosti posledné výskumy odhalili, že rozprávanie o sebe prináša v podstate uspokojenie: stimuluje tie isté centrá mozgu, ktoré aktivizuje sex, kokaín alebo dobré jedlo. Čiže je prirodzené, že sa ľudia budú cítiť príjemne v konverzácii, v ktorej sú stredobodom pozornosti.

Súvisiace: Hlavné rozdiely medzi úspešnými a neúspešnými osobnosťami

2. Dávajú najavo svoje emócie

Max Lukominskyj píše:

Je ťažké preceniť dôležitosť emócií počas dialógu. Svoje rozprávanie doplňte príslušnými gestami a pocitmi. Zároveň ukážte svoju reakciu ako poslucháč a dajte svojej partnerke najavo, čo si myslíte o tom, čo hovorí.

Výskum jeho slová podporuje: Vďaka jednej štúdii sa zistilo, že ľudia, ktorí potláčajú svoje emócie, sú často vnímaní ako menej príjemní, než tí, ktorí vyjadrujú svoje pocity.

3. Nájdu niečo, čo majú s vami spoločné

Brian Blose odporúča, aby ste ,,našli spôsoby, ako presunúť konverzáciu do oblasti spoločného záujmu.“

Blose hovorí, že konverzáciu často začína opýtaním sa svojho konverzačného partnera, čím sa živí, inokedy spomenie nové reštaurácie, ktoré navštívil.

,,Môže sa stať, že predtým, ako nájdete niečo, čo máte spoločné, vystriedate niekoľko tém.“

Psychologický výskum pomáha vysvetliť, prečo môže táto stratégia fungovať: podľa efektu príťažlivosti podobnosti máme tendenciu inklinovať k ľuďom, ktorí sú takí, ako my, a hlavne, ak s nimi máme podobné názory a hodnoty.

4. Majú otvorenú myseľ

,,Tí, ktorí sa uzatvárajú pred určitými nápadmi a stýkajú sa len s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, prichádzajú nielen o osobnostný rast, ale aj o možnosti kariérneho rastu,“ píše Anoop Nain.

Navyše, nútenie niekoho, aby sa na vec pozeral z vášho uhla pohľadu, môže byť dosť odpudzujúce.
Jeden z najlepších spôsobov, ako zostať v hlbokej konverzácii, na rozdiel od obyčajnej debaty, je byť otvorený a počúvať myšlienky svojho konverzačného partnera, namiesto vnucovania tých svojich.

5. Cítite sa s nimi príjemne

,,Zamyslite sa na chvíľu nad tým, aký mal váš konverzačný partner deň a čo môžete urobiť pre to, aby ste mu ho zlepšili,“ hovorí Ayush Agarwal. ,,Už taká maličkosť, ako podanie vody vášmu komunikačnému partnerovi alebo pozvanie na poklebetenie v kaviarni môže viesť k dobrému začiatku.“

Týmto spôsobom váš konverzačný partner nadobudne okamžite pocit, že vám na ňom záleží, plus ho nebude rušiť vlastný smäd.

6. Hovoria o niečom, čo sa im nedávno stalo

Podľa Robbieho Vorhausa, ,,nikdy nič nepokazíte tým, ak budete rozprávať o niečom, čo vás ovplyvnilo za posledných 24 hodín. Buďte aktuálni.“

,,Včera som si kúpil nový telefón.“ by malo stačiť. Avšak ,,Zistil som, že ma moja partnerka včera podviedla.“ je pravdepodobne až príliš osobné. Výskum tvrdí, že prezradenie niečo príliš intímneho pri niekom, koho vidíte prvýkrát, môže byť odpudzujúce.

Súvisiace: 11 vecí, ktoré priťahujú úspech

7. Pýtajú sa otázky, ktoré vedú k iným témam

Chris X. Yang zdôrazňuje, že je dôležité pýtať sa ten správny typ otázok.

Napríklad, hovorí, namiesto opýtania sa, ,,Odkiaľ si?“ sa skúste spýtať, ,,Takže čo je úžasné na tom, odkiaľ si?“ Týmto spôsobom dostanete viac ako jednoslovnú odpoveď, čo môže podnietiť rôzne témy.

Ak sa pýtate jednoduchú otázku, Gretchen Rubin, autor viacerých kníh vrátane ,,Projekt Šťastia“ radí, aby ste sa opýtali aj doplňujúcu otázku. Napríklad, otázku ,,Odkiaľ si?“ môžete nasledovne doplniť: ,,Aký by bol tvoj život, ak by si tam ešte žil?“

Preložila: Nikola Geletkova

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Quora, Yahoo

Facebook komentár