Oblubeny_nastroj_pre_nastavenie_cielov_firmy_Google_je_absolutne_bezplatny

Na povrchu sa zdá, že akt stanovovania cieľov je jednoduchý. Schudnúť 5 kilogramov? To by bolo super. Prečítať si aspoň jednu knihu každý mesiac? Warren Buffett by Vás pochválil. Opustiť kanceláriu každý deň pred 18:00? To znamená viac času pre rodinu. Žiadne kontrolovanie e-mailov počas víkendov?

Mnohí z nás však komplikujú spôsob, akým si stanovujeme naše ciele – skončíme posadnutosťou nad rôznymi úrovňami – ako je to, že sa príliš ťažko zameriavame na výsledky, dokonca očakávame, že ich dosiahne cez noc alebo sa budeme obávať, že to bude zasahovať do nášho pracovného života.

Jednoduché zameranie

Verte tomu alebo nie, nastavenie a dosiahnutie vašich cieľov môže byť jednoduché. A tu je tá najlepšia časť: spoločnosť Google vytvorila efektívnu metódu nazvanú “One Simple Thing”, ktorá vám môže pomôcť na vašej ceste.

“One Simple Thing” vyplýva z obľúbenej praxe spoločnosti Google na nastavovanie cieľov, ktorú používajú jej manažéri, aby zabezpečili, že ich zamestnanci zostanú oddaní ich osobnému blahu.

Čo je krásne, je, že je tak jednoduchá, že ju môžu používať aj vaši priatelia, rodina, spolupracovníci alebo dokonca aj vaše deti. Ale môžete mať najväčší úžitok z toho, že ju predstavíte svojmu šéfovi, aby ste zistili, či sú otvorení pre vykonávanie praxe aj vo vašej spoločnosti.

Dokonca je úplne zadarmo.

Spôsob, ako funguje, je aj naznačené v názve – pomerne jednoducho: Nastavte si cieľ, ktorý zlepší vašu pohodu a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Napíšte ho na stiahnuteľný pracovný hárok (môže byť prispôsobený tak, aby vyhovoval ľubovoľnému štýlu alebo prostrediu, ktoré si želáte – ide o to, aby ste zostali “hyper-zameraní” na jeden cieľ a uvidíte, aj jeho splnenie.)

V spoločnosti Google je práca manažéra o tom, aby pravidelne kontroloval a uisťoval, či ľudia dodržiavajú svoje ciele. Taktiež povzbuduje, aby zamestnanci zdieľali svoje ciele s ostatnými členmi tímu (ako aj tímami, ktorí sú mimo pracovného prostredia) ako spôsob, ako zabezpečiť, aby boli zodpovední.

Roky výskumu s cieľom vytvoriť “Jednu jednoduchú vec”

Príbeh začína Prasad Setty, súčasný viceprezident divízie HR v spoločnosti Google, ktorý bol najatým v roku 2007, aby pomohol vybudovať tím spoločnosti známy ako “People Analytics“. Keby sme mali mať k dispozícií údaje a analýzu, na základe ktorých sa spoločnosť Google spoliehala na zlepšenie svojich obchodných operácií, spoločnosť Google by povedala, že sa zaujímala najmä o to, čo môže urobiť, aby zlepšila výkonnosť a angažovanosť zamestnancov.

Ale Setty čoskoro našiel presný opak, aby bol pravdivý.

Podľa blogu Re: Work od spoločnosti Google, “napriek schopnosti analytických zručností pri predvídaní výsledkov s vysokou presnosťou, ľudia sa zdráhali spoliehať sa výlučne na vzorce, keď sa približovali k dôležitým rozhodnutiam – hlavne k rozhodnutiam, ktoré zahŕňajú ľudí, napríklad ohľadom propagácie.”

V dôsledku toho sa spoločnosť Google rozhodla sústrediť sa na manažérov v oblasti výcviku, aby pomohla svojim členom tímu prijímať lepšie rozhodnutia – od cieľov súvisiacich s prácou po ciele osobného blahobytu, ako je šetrenie na dôchodok ale aj stravovanie formou zdravších jedál.

Hoci spoločnosť skutočne nazbierala obrovské množstvo údajov o témach ako efektívne riadenie a šťastie zamestnancov, Setty vedel, že komplikované praktiky na pracovisku by boli neúčinné. V rozhovore pre Harvard Business Review povedal: “Organizácie sa môžu dostať do všetkých tých údajov nakoniec zamotať.”

To všetko v konečnom dôsledku viedlo k vzniku “Jednej jednoduchej veci” – praxe, ktorá sa odvtedy v spoločnosti Google stala obľúbenou.

Vaše budúce sa ja vám poďakuje

Prvky “Jednej jednoduchej veci” majú veľký zmysel a na to, aby dokázali svoju účinnosť, existuje veľa podporných údajov (mimo výskumu spoločnosti Google).

Štúdie ukázali, že čas a opäť čas môže vaše ciele odpísať, čiže môže byť významnou zložkou motivácie. Zdieľanie je ešte lepšie. Štúdia od Americkej spoločnosti pre vzdelávanie a rozvoj zistila, že tí, ktorí svoje ciele zdieľali s niekým iným, mali 65-percentnú šancu na úspech.

Google pod možnosťou vyhľadávania “ako dosiahnuť svoje ciele” ponúka 712 miliónov výsledkov. A predsa tu je metóda, ktorú spoločnosť Google používa u svojich vlastných zamestnancov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes

Facebook komentár