Priveľa ľudí podľahne mylnému presvedčeniu, že vodcovské schopnosti sú prirodzené vlastnosti, ktoré sa dostali do vienka len niekoľkým šťastlivcom.

Vodcovstvo môže byť obtiažne na pochopenie. Perfektného lídra spoznáte, pokiaľ zrovna pre jedného pracujete. Avšak aj pre nich môže byť ťažké vysvetliť, čím to je, že ich vedenie je také efektívne.

V minulosti sa povrávalo, že Howard Schultz, teraz už bývalý generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Starbucks mal kandidovať za prezidenta spojených štátov. Schultz uzavrel túto tému takmer okamžite v článku:

“Napriek podpore, nemám v úmysle vstúpiť do boja o prezidentské kreslo. Ešte som nedoslúžil v Starbucks.”

Schultzov záväzok jeho spoločnosti, napriek pokušeniu dostať sa na výslnie, je zaujímavý. Jeho túžba byť vodcom, ktorý slúži, je obdivuhodná.

Súvisiace: 10 základných čŕt budúcich lídrov

Služba nie je len niečo, čo Schulz servíroval naoko v tlači. Jeho úlohou bolo vytvoriť spoločnosť, kde sa s ľuďmi zaobchádza s rešpektom a dôstojnosťou a podporuje túto rétoriku peniazmi a časom. Starbucks sa chystá v priebehu nasledujúcich 10 rokov investovať 250 miliónov amerických dolárov,aby pomohli zamestnancom dokončiť vysokú školu. Schultz vstával každý deň o štvrtej, aby poslal motivačné emaily svojim zamestnancom (najnovším príkladom toho je email, v ktorom žiadal zamestnancov, aby ukázali empatiu zákazníkom, ktorých zasiahli klesajúce trhy).

Je to prostredníctvom činov lídrov – čo on alebo ona robí a hovoria na dennej báze – podstata veľkého líderstva je zrejmá.

“Snívajte viac, než ostatní, myslite prakticky. Očakávajte viac, než si ostatní myslia, že je možné. Zaujímajte sa viac, než si ostatní myslia, že je múdre.” – Howard Schultz

Správanie sa môže meniť a vodcovia, ktorí pracujú na zlepšení svojich schopností, získajú výsledky. Schultz zdokonaľuje svoje remeslo po tri desaťročia prostredníctvom, okrem iného, priameho koučovania a mentoringu od leaderschip experta Warrena Bennisa z USC.

Samozrejme, nie každý uznáva Warrena Bennisa ako mentora, ale keď príde na vec, zlepšovanie vašich vodcovských schopností je len vo vašich rukách. Jediné, čo potrebujete, je študovať, čo veľkí lídri robia a začleniť takéto správanie do svojho repertoáru.

Existuje šesť základných vecí, ktoré veľkí lídri robia tak, že naozaj vyniknú. A každý z nás môže robiť to isté.

1. Sú milí aj bez toho, aby pôsobili slabo

Jedna z najťažších vecí na zvládanie je láskavosť. Láskavosť zdieľa dôvoru a ponúka nadšené uznanie za prácu druhých. Je to balansovanie medzi tým byť naozaj láskavý a pôsobiť slabo. Kľúč na nájdenie rovnováhy je rozpoznať, že skutočná dobrota je zo svojej podstaty silná – je priamočiara. Povedať ľuďom zložitú pravdu, ktorú potrebujú počuť, je pre nich oveľa šetrnejsie ako chrániť ich pred náročnou debatou. To je slabosť.

Pravá láskavosť taktiež neprichádza s očakávaniami. Láskavosť je slabá, keď ju používate samoúčelne. Samoúčelná láskavosť je priehľadná – ľudia môžu skrz ňu vidieť skryté úmysly. Spomeňte si na Schultza, ktorý venoval 250 miliónov na vzdelávanie zamestnancov bez akýchkoľvek podmienok a akonáhle dokončia svoje štúdium, môžu odísť. To je pravá láskavosť.

Súvisiace: Najlepší lídri vedia, ako reagovať na neistoty

2. Sú silní aj bez toho, aby boli nepríjemní

Sila je dôležitá kvalita vodcu. Pred tým, než sa ľudia rozhodnú nasledovať vodcu, zistia, či je silná osobnosť. Ľudia potrebujú odvážnych vodcov. Potrebujú niekoho, kto môže robiť ťažké rozhodnutia a strážiť dobro skupiny. Potrebujú vodcu, ktorý ustojí zlé časy. Je oveľa viac pravdepodobné, že sa ľudia prejavia ako silní, keď majú silného vodcu.

Mnoho riadiacich pracovníkov si mýli silu s nafúkaným, direktívnym a inak krutým správaním. Myslia si, že prevzatím kontroly a tlačením na ľudí ich nadchnú k lojalite. Sila nie je niečo, čo si môžete vynútiť od ľudí; je to niečo, čo získate tak, že ju demonštrujte znovu a znovu, tvárou v tvár nepriazni osudu. Až potom vám ľudia uveria a začnú vás nasledovať.

3. Sú sebavedomí aj bez toho, aby boli nafúkaní

Tiahneme k sebavedomým vodcom, pretože dôvera je nákazlivá, a to nám pomáha veriť, že sa dejú veľké veci. Trikom je, aby vaša dôvera neskĺzla do arogancie a domýšľavosti. Dôvera je o vášni a viere v schopnosť, že dokážete hýbať vecami, ale keď vaša sebadôvera stratí kontakt s realitou, začnete si myslieť, že môžete robiť veci, ktoré nedokážete a že sa stali veci, ktoré sa nestali. Zrazu je všetko o vás. Táto arogancia spôsobí to, že stratíte dôveryhodnosť.

Skvelí a dôveryhodní vodcovia sú stále skromní. Neumožnia svojmu úspechu, postaveniu, či autorite, aby si pripadali lepší, než ostatní. Pokiaľ je treba, bez mihnutia oka si vyhrnú rukávy a spravia špinavú robotu a ani od svojich podriadených nechcú nič takého, čo by nechceli urobiť oni sami.

Súvisiace: Hlavné rozdiely medzi úspešnými a neúspešnými osobnosťami

4. Sú pozitívni, ale zostávajú realistami

Ďalšia dôležitá výzva je tá, že vedúci predstavitelia hľadajú rovnováhu medzi tým, aby boli pozitívni, ale zároveň, aby sa na veci pozerali realisticky. Predstavte si plachetnicu s troma ľuďmi na palube: pesimista, optimista a skvelý vodca. Všetko ide hladko, až pokiaľ neprestane fúkať. Pesimista hádže rukami a sťažuje sa na vietor; optimista sedí vzadu s tým, že veď to sa vyrieši; ale vodca hovorí: “Zvládneme to!” a natiahne plachty, aby udržiaval loď v pohybe. Správna kombinácia pozitívneho a realistického prístupu je to, čo dokáže hýbať s vecami ku predu.

5. Sú vzormi, nie kazateľmi

Veľkí lídri vzbudzujú dôveru a obdiv svojím konaním a nie len slovami. Mnohí lídri hovoria, že integrita je pre nich každý deň dôležitá, ale veľkí vodcovia dokazujú svoju integritu každý deň. Správajú sa tak a ukazujú také správanie, aké očakávajú od svojich ľudí.

6. Sú ochotní dať za svojich ľudí ruku do ohňa

Najlepší lídri urobia pre svojich ľudí všetko a stoja za nimi v každej situácii. Nesnažia sa hádzať na niekoho vinu a nevyhýbajú sa následkom, pokiaľ zlyhajú.

Nikdy sa neboja povedať: “Ja som ten zodpovedný” a získajú si dôveru ľudí tak, že za nich ručia. Veľkí lídri taktiež okolo seba šíria atmosféru, že vyhľadávajú výzvy, kritiku a názory iných. Vedia totiž, že prostredie, v ktorom sa boja ľudia prehovoriť, je odsúdené na neúspech.

Veľké vodcovstvo je dynamické; prelína celý rad jedinečných schopností, ktoré integruje do jedinečného celku. začleňte hore uvedené správanie do svojho repertoáru a uvidíte okamžité zlepšenie svojich vodcovských schopností.

Preložil: Andrej Gašpierik

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Lifehack

Facebook komentár