Väčšina ľudí dnes vie, ako si vybudovať fyzickú silu, ale veľa z nás má stále zmätok v krokoch, ktoré treba podniknúť pre rozvoj mentálnej (duševnej, psychickej) sily.

Aj keď existuje veľmi veľa cvičení, ktoré vám pomôžu stať sa duševne silným, tu sú tri základné tajomstvá pre zvýšenie Vašej duševnej sily:

1. Rozprávať sa sám zo sebou ako s dôveryhodným priateľom

Vedci z Laboratory od Neuro Imaging zistili, že človek má asi 70 000 myšlienok za deň. To znamená, že máte 70.000 príležitostí urobiť samého seba silnejšieho, alebo sa naopak, potopiť nižšie.

Vaše myšlienky výrazne ovplyvňujú, ako sa cítite a správate. V skutočnosti, váš vnútorný monológ má tendenciu sa stať samonapĺňajúcim sa proroctvom. Myšlienky typu: “Určite tú prácu nedostanem,” alebo “nikdy ma nikto nepočúva,” môžu zmeniť Vaše správanie tak, že sa tieto predpovede naplnia.

Skúste nahradiť tieto negatívne myšlienky realistickejšími myšlienkami. Vždy keď zaregistrujete, ako si sám pre seba hovoríte niečo typu: “Som lúzer a nikdy nič nedosiahnem,” pripomente si, že to čo vravíte, nemusí byť vôbec pravda.
Spýtajte sa sami seba: “Čo by som povedal svojmu známemu, ktorý niečo podobné povedal sám o sebe?” A potom, tieto láskavé a jemné slová použite na seba.

Súvisiace: 6 otázok, ktoré by ste sa mali každý deň pýtať sami seba

2. Prevziať moc nad svojimi emóciami

Ak dovolíte emóciam ovládať Váš život, bude to vyčerpávať vašu duševnú silu. Aj keď nie je nič zlé na tom mať občas zlú náladu, zostať uviaznutý v negatívnom zmýšlaní je ako klzký svah. Smútok môže viesť k sebaľútosti, hnev sa môže obrátiť na zatrpknutosť a mierna úzkosť sa môže stať paralyzujúcim strachom, ak si nedáte pozor.

Mnoho problémov pramení z túžby vyhnúť sa nepohodliu. Napríklad ľudia, ktorí sa boja zlyhania, sa často vyhýbajú novým výzvam v snahe udržať úzkosť na uzde. Ale vyhnúť sa emočnému nepohodliu je zvyčajne krátkodobé riešenie, ktoré vedie k dlhodobým problémom.

Zamerajte sa na to, ako Vaše emócie vplývajú na váš život. Rozhodnite sa, že budete mať pod kontrolou Vaše emócie tak, aby emócie nekontrolovali vás. Naučte sa čeliť nepríjemným pocitom a preberte velenie nad svojím životom. Čím viac budete trénovať tolerovanie nepohodlia, tým viac budete veriť sám sebe v prijímaní a plnení nových výzií.

3. Správať sa produktívne napriek okolnostiam

Je nemožné cítiť sa psychicky silný, keď vaše správanie je sebadeštruktívne, a sabotuje vaše vynaložené úsilie. Napriek tomu, väčšina ľudí má niekoľko neproduktívnych návykov, ktoré si doprajú na dennom poriadku.

Súvisiace: 9 poučných životných lekcií zo štúdia s mníchom

Mnoho z týchto zlých návykov sa môžu zdať malé – sťažovanie sa na svojho šéfa, snaha potešiť a pomôcť každému – ale môžu pôsobiť katastrofálne na Váš duševný stav. Pri neustálom opakovaní týchto zlých zlozvykov, hneď vedľa svojich dobrých, sa Vaše úsilie stáva kontraproduktívnym.

Máte len obmedzené množstvo času a energie v živote. Musíte venovať tieto zdroje tomu, čo psychicky silní ľudia robia, a nie tomu, čo vás unaví a spomalí váš postup k vytúženému cieľu.

Budujte svoju duševnú silu!

Každý z nás má schopnosť budovať duševnú silu. Podobne ako budovanie fyzickej sily, duševný rozvoj vyžaduje obetavosť a ťažkú prácu. S praxou, budete postupne získavať väčšiu schopnosť regulovať svoje myšlienky, ovládať svoje emócie, a správať sa produktívne napriek vašej situácii.

Preložil: Marek Kirner

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LifeHacker, WikiHow

Facebook komentár