Softbal v Central Parku ma skľučuje. Míňam loptičky jednu za druhou, ale inšpirovaný knihou Moneyball (Peniazobal) sa teším, keď budem znova odpaľovať. Aj úspech môže mať v začiatkoch podobu minutých loptičiek.

Pred tým ako som rozbehol svoju spoločnosť, Lexicon Capital, vedel som o krutých štatistikách. Po piatich rokoch 36,9% finančných, poisťovacích a realitných spoločností bude mimo hry. A nie len v mojom odvetví – 41,1% maloobchodov sa zatvorí, 47,6% podnikov v službách skrachuje, 48,4% výrobných podnikov zavrie svoje brány.

Ako najlepšie prekonať strach z neúspechu? Vypestujte si sebadôveru, aby ste boli schopní prijať pády a naučiť sa ako sa vykrútiť z vecí, ktoré sa nevyvíjajú podľa plánu.

1. krok: Prijatie

Pamätáte sa, ako ste sa prvý raz sami bicyklovali? Nikto nečakal, že to budete hneď vedieť. Vlastne, každý čakal, že nebudete. Preto existujú pomocné kolieska (a dnes aj prilby, chrániče na kolená a lakte atď.). Analogicky preto poznáme aj podnikateľské plány, tréningové programy, spätnú väzbu, kým naozaj rozbehnete podnikanie.

Prijmite fakt, že nemáte hneď na všetko správnu odpoveď. Časom však pomocné kolieska pôjdu preč. Keď ste sa učili bicyklovať, naučili ste sa brzdiť. A obísť roh znamená otočiť riadidlá doprava alebo doľava. Ako ste na to prišli? Párkrát ste spadli, znova ste nasadli a zistili, ako na to. Už viac nejazdím po ľahkých cestách v Illinois. Už brázdim hlavné cesty New Yorku. Aj ja sa obávam pádu, asi ako každý, ale keď spadnem, stále môžem vstať – to je kľúč k úspechu.

Alebo inak, ak niečo ide dole, zákonite musí raz aj stúpať. Zručne sa popasujete s nástrahami v podnikaní. Presne ako aj pri bicyklovaní, vždy si musíte dávať pozor na autá a iné nepredvídateľné zátarasy v biznise. Prekážky budú vždy iné, preto musíte byť pružní a sústredení.

Súvisiace: 3 skvelé vyjednávacie tipy, ktoré som sa naučil od Steva Jobsa

2. krok: Nastavenie

Niekedy aj najlepšie pripravené plány treba vylepšovať.

Poznám skupinu podnikateľov, ktorí snívali o tom, že vytvoria dokonalé miesto, kam si zájdu na niečo alkoholické. Ako všetci nováčikovia sústredili svoje nadšenie a pozornosť na kreatívnu stránku, plánovali menu, štýl baru a estetické detaily, ktoré by tvorili ich podnik. Bolo to skvelé – na oko.

V skutočnosti mal ich plán veľa dier. Zľahčovali niektoré overené a zaužívané barmanské triky ako napr. meranie objemu alkoholu vo fľašiach mierkou, aby ich neokrádal personál, keďže sa im to vtedy zdalo komické a nepredpokladali, že niečo také by mohlo byť rozhodujúcim faktorom v ich biznise. Mýlili sa. Nič sa nekontrolovalo a hoci bol ich luxusný martini bar populárny, neprofitoval.

Majitelia začali čeliť neúspechu a prinútili sa dobre pozrieť na základné princípy podnikania. Optimálne nastavili a znížili výdavky, zaviedli štandardné postupy merania objemu alkoholu pomocou mierky. Veci sa začali pomaly hýbať k lepšiemu.

Aj keď všetko na čo sa sústredili malo úspech, základ ich podnikania nefungoval. Majitelia však využili neúspech produktívne, radšej sa poučili zo zakopnutia, ako by mali tvrdo dopadnúť na zem.

Súvisiace:  Staňte v živote viac pozitívnymi s týmito 5. tipmi

3. krok: Adaptácia

Neúspech nemusí vždy viesť k zániku. Zvieratá využívajú adaptáciu na to, aby prežili vo svojom biotope. Aj vy by ste mali.

Môj dobrý priateľ si v New Yorku otvoril reštauráciu s prevratným organickým menu, labužnícky newyorský trend voľne pasúcej sa potravy. Síce udával trendy, ale do určitej miery prišla jeho idea priskoro a bola pridrahá. Na pokraji neúspechu si prešiel účtovníctvo a zistil, že najúspešnejšou časťou podnikania je catering (len také bokovka). Tak sa preorientoval.

S radosťou vám môžem povedať, že jeho spoločnosť ako špecializovaná donášková služba prekvitala. Hoci jeho prvotný koncept, reštaurácia, nebol tým správnym pre masový trh, nevedomky zaplátal dieru na trhu: prví nadšení gurmáni organickej stravy odobrili jeho evanjelizačné „z farmy na tanier“ menu. Nielenže ešte vždy podniká, ale dokonca rozšíril svoj záber a stal sa dodávateľom pre reštaurácie s organickými špecialitami.

Súvisiace:  19 náročných úloh ktoré Ťa privedú k úspechu!

Uspela jeho reštaurácia? Neuspela. Ale keď sa pozrel na svoj neúspech cez rozhodné a kreatívne šošovky, zbadal zárodky iného úspešného biznisu. Toho, ktorý prerástol do niekoľkých zdrojov príjmov a umožňuje mu robiť to, čo má rád a v čo verí.

Aj keď spadol, dokázal vstať.

Preložila: Zuzana Ďurišová

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HuffingtonPost

Facebook komentár