Kto sa bojí menšieho geopolitického rizika?

Zrejme nie hedžové fondy, ktoré v prvom štvrťroku tohto roka zdvojnásobili svoj podiel ruských akcií a to aj napriek rastúcim nepokojom na Ukrajine počas tohto obdobia.

Citadel Advisors a Renaissance Technologies spolu s inými fondami kúpil podieli v dvoch ruských telekomunikačných firmách – VimpelCom a Mobile Telesystems s významnými operáciami v Rusku a na Ukrajine (podľa údajov z agentúry FactSet).

Súvisiace: Bohatí Rusi investujú mimo luxusných jácht a nehnuteľností

Zatiaľ čo mnohí analytici majú podozrenia z toho, že Západ a Rusko budú medzi sebou dlhší čas prechovávať nenávisť a obmedzenia ohľadom Ukrajiny, hedžové fondy môžu vsádzať na to, že napätie nebude eskalovať až na nebezpečnú úroveň. Napriek tomu, akcie oboch spoločností v roku 2014 čelia prudkému prepadu.

Hedžové fondy v prvom štvrťroku taktiež navyšovali podieli čínskych akciových spoločnostiach.

Spoločnosť bývalého správcu hedže fondov menom Steven Cohen – Point72 Asset Management bola medzi firmami, ktorí si kúpili podiel v čínskom vyhľadávači Baidu. Cohen cez SAC Capital v minulom roku čelil pokute z insider tradingu. Point72 je jeho rodinná firma, ale napriek tomu dokáže zarobiť veľké peniaze a a patri medzi ziskových hráčov na trhu.

Súvisiace: Väčšina ruských medzinárodných investícií je v týchto 3 krajinách

Aj to napriek tomu, že hedžové fondy sa v prvých troch mesiacoch roka odvážil vykonať nákupy v zahraničí, stále majú väčšinu peňazí vložených v amerických akciách (podľa FactSet).

Ich najväčším cieľom bola: Verizon Communications ( symbol: VZ).

Hedžové fondy do tejto spoločnosti v prvom štvrťroku nalial takmer 3 miliardy dolárov, čo je zhruba 330% zvýšenie podielov z ich stávok na konci roka 2013.

Zdá sa, že sa táto stávka vyplatila, pretože akcie Verizon minulý týždeň vyskočil po tom, spoločnosť Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway zverejnila svoj podiel v tejto firme.

Gigant internetových služieb eBay taktiež patril k najväčšiemu navýšeniu podielu u hedžových fondov. Tento gigant si v prvom štvrťroku zaslúžil navýšenie ich podielov vo výške 2,1 miliardy dolárov. Ďalším top víťazom sa stal Liberty Global, ktorý ťažil z čerstvého prílivu peňazí z hedge fondov na úrovni 1,7 miliardy dolárov.

Súvisiace: Ako zbohatnúť po rusky – najbohatší miliardári Ruska

Takže, ktoré ďalšie akcie spôsobili znehodnotenie aktív pre hedžové fondy?

Napríklad General Motors ( symbol: GM). Akcie tejto automobilky sa v tomto roku znížil o viac ako 16%, keďže spoločnosť prišla pod negatívny sentiment pre jej zvolanie k oprave u jej miliónov vozidiel s problémom spínača pre zapaľovanie.

Hedžové fondy zasiahli taktiež akcie banky Bank of America ( symbol: BAC ) a energetickej spoločnosti Kinder Morgan ( symbol: KMI ) .

Akcie oboch spoločností sa v tomto roku potácajú v červených číslach.

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár