Verejná mienka je zásadne proti vytváraniu ďalších peňazí na podporu bánk FEDom. To neznamená, že aj napriek týmto tlakom, FED nebude tlačiť ďalšie peniaze s cieľom podporiť banky a tiež to ani neznamená, že sa FED bude správať opatrnejšie aby nestratil nezávislosť1. Verejná mienka nie je zásadne proti samotnej monetárnej inflácii a podobného názoru sú aj ekonómovia a finančný experti. Tento fakt je potvrdený aj správaním sa ľudí, či už pri voľbách, aktuálnych protestoch a odporúčaniach, ktoré môžeme vidieť v tlači. Smutnou pravdou však ostáva, že ľudia si myslia, že na tejto inflácii z krátkodobého hľadiska získajú. Popravde sú proti anti-inflačnej politike, ktorá nutné redukuje “nároky”. V každom prípade, za účelom diskusie si predstavte2, že schopnosti FEDu vytvárať nové peniaze je obmedzená. Načrtnime, aké v takomto prípade bude mať centrálna banka možnosti vytvárať niekoľko miliardovú expanziu peňažnej zásoby v USA.

Kľúčové sú v tomto prípade 1,6 biliónové rezervy komerčných bánk, ktoré drží FED. 95% celkových rezerv definujeme ako “nadbytok”, pričom tento nadbytok nie je potrebný na krytie vkladov na požiadanie. Banky dostávajú 0,25% p.a. za tieto rezervy. Je to zanedbateľné množstvo a vzhľadom k tomu, že banky momentálne odmietajú riziko a preto ich táto úroková sadzba motivuje k tomu, aby s týmito rezervami nerobili nič.

FED môže veľmi ľahko zmeniť  rovnicu rizika a odmeny komerčných bánk. Stačí len prestať  platiť úrokovú sadzbu za rezervy, ktoré tvoria tzv. “nadbytok” a ak ani to nebude stačiť, tak potom pomôže spoplatnenie nadbytočných rezerv komerčným bankám. Toto by prinútilo banky rozhýbať svoje rezervy, čím by začal rásť celý sektor a aj množstvo vkladov na požiadanie (inak povedané zvýšenie peňažnej zásoby). Tento plán by sa pozdával aj verejnosti, ktorá má v hlave myšlienku, že celá táto ekonomická malátnosť je výsledkom súkromných bánk a ich držbou peňazí v zásobe a nie požičiavaním.

Aby sme mohli konvertovať 1,5 biliónov dolárov z “prebytočných rezerv” na “potrebné rezervy”, komerčný bankový sektor by musel niekoľko násobne zvýšiť svoje rezervy. Vyvstáva otázka: Bolo by možné, aby banky spoločne požičali niekoľko miliárd dolárov v najbližších pár rokoch?

Odpoveď je NIE. Z dôvodov, ktoré  už boli spomenuté, je minimálna pravdepodobnosť, že by komerčné banky rozhýbali svoje prebytočné rezervy vytváraním nových obchodov, spotrebnými úvermi a hypotékami. Skutočnosťou je, že v súkromnom sektore momentálne prebieha dlhodobé znižovanie finančnej páky. Existujúca zásoba štátneho dlhu je už teraz obrovská a môžeme očakávať, že v nasledujúcich rokoch sa zvýši o ďalšie bilióny. Toto je príležitosť pre komerčné banky, aby zvýšili svoje zásoby bez veľkého rizika.

Odvolávame sa na potenciál komerčných bánk, resp. na ich nadbytočné rezervy (nové peniaze) a ich využitie na kúpu biliónov dolárov štátneho dlhu USA. Funguje to asi takto: Banka kúpi 100 miliónov dolárov v štátnych dlhopisov od hedžových fondov (alebo penzijných alebo iných investorov) a uskutoční kúpu tak, že vloží 100 miliónov dolárov na bankový účet investora. To znamená, že 100 miliónov dolárov bolo pridaných do peňažnej zásoby a spôsobí, že 10 miliónov dolárov je presunutých z “nadbytočných zásob” do “nutných zásob” (teda pri 10% požiadavke na krytie).

FED v spomenutom prípade nie je priamo zainteresovaný. FED jednoducho vytvoril príležitosť pre komerčné banky aby sa správali ako monetárny inflačný nástroj.

Ťažko povedať, či ďalšie kolo monetárnej inflácie bude vedené komerčnými bankami, ktoré svoje nadbytočné rezervy rozhýbu pomocou monetarizácie vládneho dlhu, ale myslím si, že to bude celkom prijateľné riešenie pre tých, ktorí si myslia, že ekonomika potrebuje ďalšiu infláciu.  Ekonomika dostane veľkú injekciu nových peňazí, vláda získa ďalších kupcov pre svoj dlh a FED predíde kritike.

1 Jeden centrálny bankár raz povedal: “ak sebavedomo deklarujete, že ste nezávislý, potom tú nezávislosť ľahko stratíte.“ To znamená, že centrálne banky nie sú úplne nezávisle od vlády.

2 Bank of England pokračuje vo kvantitatívnom uvoľňovaní a je len otázkou času kedy FED urobí to isté. Centrálny bankári hľadajú akúkoľvek ekonomickú slabosť do ktorej môžu napumpovať peniaze. Práve preto si len predstavte situáciu do ktorej sa FED pravdepodobne nikdy nedostane, pretože vytváranie peňazí je momentálne obmedzené.

Zdroj: The Speculative-Investor

Facebook komentár