Desiatka ruských miliardárov sú všetko obchodníci, ktorí zbohatli v opojnom a niekedy chaotickom svete obchodu, ktorý nasledoval po rozpade Sovietskeho Zväzu v roku 1991. Mnohé štátne podniky boli v tej dobe sprivatizované a Rusko bolo zrelé pre podnikateľov, ktorí mohli skúpiť štátom vlastnené aktíva v kovoch, baníctve a finančnom sektore.

Všetci desiati miliardári na tomto zozname prišli k svojmu bohatstvu v priebehu 1990. rokov. Teraz sú mnohí z nich globálne celebrity vo svete obchodu, vlastniac rôzne podiely v globálnych ťažobných spoločnostiach a bankách, až po basketbalové a futbalové kluby.

Niektorí muži na tomto zozname sú tajomnejší než ostatní, osamotení hráči v podnikaní. Iní sú zas obchodní partneri a spoločníci. Zatiaľ čo niektorí z nich boli viac “opatrní” s ich výdavkami, iní štedro míňali na nákup jácht, multi-milión dolárových domov a loveckých chát a na krásne ženy.

Tento zoznam bol zostavený výskumnou firmou Wealth-X, ktorá zozbierala poznatky o hodnote majetku týchto rozprávkovo bohatých jedincov.

Číslo 9: Alexey Mordashov

Čisté imanie: 10,1 miliárd dolárov
Generálny riaditeľ spoločnosti Severstal

Miliardár Alexey Mordashov je prezývaný “tank”, prezývkou, ktorú podľa BBC možno získal z jeho neúnavného vzostupu k moci a bohatstvu. Narodil sa v roku 1965 ako syn mlynárov a svoju kariéru začal v oceliarňach Cherepovets v severo-západnom Rusku v roku 1988.

Mordashov zbohatol po privatizácii Cherepovets, v ktorom bol hlavný akcionár. Čerepovec bol premenovaný na “Severstal” a teraz je jedným z najväčších výrobcov ocele v Rusku.

Mordashov sa stal výkonným finančným riaditeľom spoločnosti Severstal v roku 1992 a generálnym riaditeľom v roku 2006. Vlastní 82 percent spoločnosti (podľa Financial Times). Je tiež predsedom World Steel Association a má diplomy z oboch Leningrad inštitútu inžinierstva a ekonomiky a z Newcastle Business School, fakulty Northumbria Univerzity vo Veľkej Británii.

Číslo 8: German Khan

Čisté imanie: 11,1 miliárd dolárov
Spoluzakladateľ Alfa Group

German Khan je spolumajiteľom jednej z najväčších ruských súkromných investičných skupín, konzorcia Alfa Group, ktoré založil spoločne s Mikhailom Fridmanom (ktorý je vyššie na tomto zozname) a Alexejom Kuzmichevom. Týto traja v roku 1989 založili Alfa-Eco na obchodovanie s komoditami a o dva roky neskôr otvorili Alfa Bank, ktorá je momentálne najväčšou ruskou súkromnou bankou. Skupina Alfa odvtedy rozšírila svoje záujmy do komerčného a investičného bankovníctva, správy aktív, poisťovníctva, maloobchodu, telekomunikácií a vodného hospodárstva.

Alfa Group koncom 90. rokov kúpila Tyumen Oil od štátu a spojila ju s ruskými aktívami BP, vytvoriac tak TNK-BP. Skupina neskôr predala svoj podiel v spoločnom podniku ruskej štátnej ropnej firme Rosneft za 28 miliárd dolárov.

Forbes uvádza, že Khan je rodák z Kyjeva, ktorý študoval v Moskve. Podľa Wikileaks dokumentov uverejnených v novinách Telegraph, prevádzkový riaditeľ spoločnosti TNK-BP Tim Summers ohlásil, že počas poľovníckeho výletu na Khanovom poľovníckom zámočku sa mu Khan zdôveril, že “Krstný otec” bol jeho najobľúbenejší film a “príručka pre život.”

Číslo 7: Vagit Alekperov

Čisté imanie: 12,1 miliárd dolárov
Prezident Lukoil

Alekperov je hlava Lukoil, najväčšej ruskej nezávislej energetickej spoločnosti a autor knihy s názvom “Olej z Ruska: Minulosť, súčasnosť a budúcnosť”. Ako bývalý pracovník na ropnej plošine vyštudoval Ropný a Chemický Inštitút v Azerbajdžane v roku 1974. Predtým pôsobil ako námestník ministra v sovietskom ministerstve ropy a zemného plynu.

Podľa časopisu Forbes, Alekperov odkázal jeho skoro 21 percentný podiel v spoločnosti Lukoil jeho jedinému synovi Yusuf-ovi v roku 2013, s podmienkou, že jeho syn ho nemôže predať, čo znamená, že rodina Alekperov zotrvá najväčším akcionárom v Lukoil.

ExxonMobil bol druhým najväčším investorom v Alekperov-a, kým svoj podiel nepredal v roku 2010. Alekperov kúpil nejaké akcie Lukoil v nadväznosti na tento predaj, ktoré potom predával s 3 percentným ziskom v roku 2011, čo mu vynieslo 350 mil. dolárov, uviedol Forbes.

Číslo 6: Michail Prochorov

Čisté imanie: 12,3 miliardy dolárov
Vlastník Brooklyn Nets basketbalového tímu

Prochorov má za sebou pestrú kariéru ako “bankár, športovec, kovový magnát, playboy, investor, multimediálny hráč a politik”, uvádza časopis Forbes. V súčasnej dobe vlastní newyorský Brooklyn Nets. Odstúpil ako predseda Polyus Gold, najväčšieho ruského producenta zlata, aby vstúpil aj do politiky.

Prochorov založil politickú stranu Občianska platforma v roku 2012 na podporu “evolučného vývoja krajiny”. Zozbieral 8 percent hlasov, keď stál proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi v prezidentských voľbách 2012. Ako dobrý priateľ s raperom Jay-Z, Prochorov nasledoval jeho príklad a rapoval v televízii počas svojej volebnej kampane.

Narodil sa v Moskve v roku 1965. V roku 2007 mala francúzska polícia podozrenie, že ponúkal prostitútky pre svojich hostí v alpskom lyžiarskom stredisku Courchevel a zadržala ho, uviedla agentúra Reuters. Poprel akékoľvek previnenie a všetky obvinenia boli neskôr zrušené.

Číslo 5: Vladimir Lisin

Čisté imanie: 12,4 miliárd dolárov
Spoluvlastník: Fletcher Group Holdings

Na spoločnom 5. mieste je barón Vladimir Lisin, ktorý svoju kariéru začal ako mechanik v sovietskej uhoľnej bani. Bol zaradený medzi najbohatších mužov Ruska v roku 2010 obchodným magazínom Finans. Pokles cien ocele mu ubralo z jeho celkového majetku a umiestnilo ho na 5. mieste podľa Wealth-X.

Lisin je majoritným akcionárom Novolipetsk, jedného z najväčších výrobcov ocele v Rusku. Avšak, jeho spoločnosť Fletcher Group Holdings taktiež investuje do energetiky, ropy a zemného plynu, bankovníctva a nehnuteľností. Zaujímavé je, že vzhľadom na nedávny rozruch cez odliv kapitálu z Ruska na Cyprus, má skupina Fletcher “sídlo a ústredie v Nikózii, Cyprus”.

Lisin tiež vlastní First Cargo Company, najväčšieho ruského prevádzkovateľa vlakov a zaradil ho do svojho dopravného holdingu Universal Cargo Logistics Holding.

57 ročný pán je vášnivým lovcom jeleňov a tetrov a postavil jeden z najväčších európskych strelných komplexov v Lisy Nora neďaleko Moskvy. Lisin je prezident Ruskej streleckej únie od roku 2002.

Číslo 5: Vladimir Potanin

Čisté imanie: 12,4 miliárd dolárov
Predseda Interros

Na spoločnom piatom mieste je aj Vladimir Potanin, zakladateľ Interros, investičnej spoločnosti s približne 15 miliardami dolárov aktív v kovoch a ťažbe, nehnuteľnostiach, cestovnom ruchu, infraštruktúre a médiách. Potanin je tiež generálny riaditeľ Norilsk Nickel, najväčšieho svetového výrobcu niklu a paládia, podľa jeho vlastných internetových stránok.

Potanin vyštudoval medzinárodnú ekonómiu v roku 1983. Následných sedem rokov pracoval na Ministerstve zahraničných ekonomických vzťahov a slúžil ako prvý námestník predsedu vlády v rokoch 1996 a 1997, po rozpade Sovietskeho zväzu.

Potanin je tiež zakladateľom jednej z najväčších ruských súkromných charitatívnych nadácií, ktoré dotuje z vlastných zdrojov. Nadácia Vladimir-a Potanin-a podporuje vysokoškolské vzdelávanie a umelecké a kultúrne projekty v Rusku a má ročný rozpočet vo výške asi 10 miliónov eur.

Číslo 4: Andrey Melnichenko

Čisté imanie: 13,6 miliárd dolárov
Predseda EuroChem

Andrey Melnichenko, 41, zbohatol na uhlí a hnojivách, hoci začal s reťazou zmenární. Taktiež je spoluzakladateľ MDM banky v roku 1993, vtedy 23 ročný, uviedol časopis Euromoney. MDM sa stala jednou z najväčších ruských bánk.

Neskôr predal svoj podiel v spoločnosti MDM a získal podiel v Eurochem, najväčšom výrobcovi minerálnych hnojív v Rusku. Okrem toho, Melnichenko riadi SUEK, jedného z najväčších ruských producentov uhlia, a to spolu s obchodným partnerom Sergej-om Popov-om.

Ako sa patrí na oligarcha, Melnichenko vlastní 16. najväčšiu super jachtu, ktorú pomenoval po svojej manželke, srbskej modelke Aleksandre Nikolic. Jachta je navrhnutá ako ponorka a ponúka tri bazény s umelými prúdmi. Odhadovaná cena je približne 300 miliónov USD a môže sa pochváliť najlepším bezpečnostným systémom. Hlavná spálňa je odolná proti bombám a je prístupná točitým schodiskom lemovaným vrúbkovanými, striebornými listami na stenách a 60 tisíc dolárovým zábradlím.

Číslo 3: Leonid Mikhelson

Čisté imanie: 15,2 miliárd dolárov
Predseda Sibur

Leonid Mikhelson je generálny riaditeľ a hlavný akcionár Novatek, najväčšieho ruského výrobcu plynu a predseda petrochemickej spoločnosti Sibur.

Svoju profesijnú kariéru začal ako úradník a majster v stavebnej a montážnej firme v regióne Tyumen, východne od Moskvy. V roku 1987 zdedil Mikhelson riadenie Novatek-u, ktorý v tej dobe staval potrubia, cesty a priemyselné zariadenia, uvádza časopis Forbes.

V rokoch 2010 a 2011, kúpil 57,5 ​​percentuálny podiel v petrochemickej firme SIBUR, ktorá pôsobí v 60 krajinách a zamestnáva 30 000 ľudí. Bloomberg odhaduje hodnotu firmy na viac ako $ 12 miliárd.

Mikhelson-ova dvadsaťjeden ročná dcéra Viktoria viedla zoznam najbohatších ruských dedičov a dedičiek CEO Magazínu v máji tohto roka, s odhadom jej dedičstva 13,7 miliárd dolárov.

Číslo 2: Michail Fridman

Čisté imanie: 16 miliárd dolárov
Spoluzakladateľ Alfa Group

Ruský oligarcha Michail Fridman je spolumajiteľom konzorcia Alfa Group, spomínané vyššie. 49 ročný otec dvoch detí sa narodil na Ukrajine a absolvoval Moskovský inštitút ocele a zliatin v roku 1986. Bol jedným zo štyroch oligarchov, ktorí spoločne vlastnia 50-percentný podiel v ropnej výskumnej firme TNK-BP, spoločného podniku medzi BP a Alfa Access Renova. Ďalší traja sú German Khan, Viktor Vekselberg a Ľan Blavatnik.

BP, Fridman a jeho partneri predali svoje podiely v TNK-BP ropnému gigantu Rosneft v roku 2013. Avšak agentúra Reuters v júni uviedla, že skupina Alfa investuje viac ako 20 miliárd dolárov do globálnych ropných a plynových projektov.

Číslo 1: Alisher Usmanov

Čisté imanie: 19,9 miliárd dolárov
Spolumajiteľ USM Holdings

Najbohatší Rus Alisher Usmanov podľa časopisu Forbes zbohatol v podnikaní s plastovými taškami. Absolvent práva pred prestupom na bankovníctvo a podnikanie, rodák z Uzbekistanu, Usmanov údajne identifikoval dopyt po igelitových taškách po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, kedy takéto spotrebné predmety boli zriedkavé. Usmanov investoval do strojov na výrobu plastových tašiek a rýchlo ovládol trh, v ktorom zhromaždil malé imanie.

Neskôr Usmanov prestúpil do komoditného sektora, nakupoval podiely v ťažobných spoločnostiach kovov a zemného plynu po celom svete. Teraz je spolumajiteľom Metalloinvest, najväčšieho ruského producenta železnej rudy a piateho najväčšieho komerčného producenta železnej rudy na svete. V novembri 2012 Usmanov a jeho partneri vytvorili Metalloinvest USM Holdings Limited, spoločný podnik na spravovanie ich majetku. Usmanov-ov podiel tvorí podľa Bloomberg-u 60 percent.

Usmanov taktiež diverzifikoval do iných odvetví. Vlastní podiely v telekomunikačných spoločnostiach ako Megafón a mediálnych a technologických firmách ako Apple, v ktorom nedávno kúpil podiel vo výške 100 miliónov dolárov. Je tiež druhým najväčším akcionárom v britskom futbalovom tíme Arsenal a zarobil viac ako 1 miliardu dolárov predajom časti svojho podielu vo Facebooku, ktorý kúpil v roku 2009.

Vlastní veľkostatok v jednej z najprestížnejších častí Moskvy, dom v Londýne a ďalší v Surrey (luxusnejší kraj južne od Londýna), ktorý bol predtým domovom naftového magnáta J Paul Getty-ho. Usmanov je moslim a je ženatý so židovkou, bývalou gymnastkou, Irinou Viner-ovou, ktorá je tiež z Uzbekistanu, uviedol Jewish Business News. Pár spolu nemá žiadne deti.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: DailyFinance

Facebook komentár