Cina_sa_chce_stat_top_krajinou_v_oblasti_umelej_inteligencie

V Číne je za účasti vlády realizovaná podpora rôznych špičkových odvetví.

Umelá inteligencia nie je výnimkou. Peking na konci tohto týždňa stanovili časový plán, kedy očakáva, že sa táto krajina stane globálnym lídrom v oblasti umelých technológií.

Li Meng, ktorý je námestníkom ministra vedy a techniky uviedol: “Do roku 2020 by čínske technológie z oblasti umelej inteligencie a výskumných zariadení mali dohnať ostatné vedúce krajiny.” O päť rokov neskôr očakáva “veľký prelom” a potom sa Čína do roku 2030 konečne stane globálnym “inovačným centrom pre oblasť umelej inteligencie (AI).

Tieto vyjadrenia boli uvedené na tlačovej konferencii, čím boli podporou pre politické vyhlásenie vydané čínskou Štátnou radou vo štvrtok, v ktorom sa stanovili ciele, kde v nasledujúcich rokoch chcú vybudovať domáce odvetvie umelej inteligencie v hodnote takmer 150 miliárd dolárov.

Tento plán signalizuje túžbu Číny viesť v oblasti, ktorá dosahuje rýchly rast. Umelá inteligencia už nahrádza pracovníkov skladov s robotmi, prevádzkuje vozidlá bez vodiča a v budúcnosti môže dokonca nahradiť lekárov počítačmi. Výskumníci z univerzity v Cambridge ju používajú na zistenie, či sú ovce trpia bolesťou (pomocou skenu prednej časti hlavy).

Umelá inteligencia je aj novou hranicou pre mnohých svetových technologických lídrov, pričom každá z hlavných spoločností tohto sektoru, vrátane materskej spoločnosti Google – Alphabet po Tesla investujú rozsiahle objemy finančných prostriedkov, práve do tejto rozvíjajúcej sa oblasti.

Súvisiace:
Bill Gates chce zdaniť roboty, ale EÚ je proti
Jack Ma: Za 30 rokov by mohol najlepším riaditeľom aj robot

Čínske technologické giganty Baidu a Tencent v Spojených štátoch založili výskumné centrá umelej ineteligencie (AI). Najmä spoločnosť Baidu vykonáva mimoriadne rozsiahle rozširovanie v tomto odvetví, pričom nedávno viedol ich divíziu vedúci expert pre oblasť AI – Andrew Ng. Ng však opustil spoločnosť začiatkom tohto roka, aby realizoval svoje vlastné iniciatívy v oblasti umelej inteligencie.

Na sociálnej sieti Twitter pochválil novú stratégiu Pekingu a poznamenal, že “Čína sa skutočne môže stať celosvetovým lídrom v oblasti umelej inteligencie.”

Zakladateľ a predseda spoločnosti Alibaba – Jack Ma, ktorý je v súčasnosti najbohatším jednotlivcom Číny si myslí, že umelá inteligencia prinesie masívny prevrat v spoločnosti, pričom roboty nahradia mnohých generálnych riaditeľov, ako aj menej starších pracovníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, NYTimes

Facebook komentár