Bill_Gates_chce_zdanit_roboty_ale_EU_je_proti_2017

Bill Gates ktorý je zakladateľom spoločnosti Microsoft chce zdaniť roboty, ktorí ľuďom berú prácu, ale vedúci predstavitelia Európskej únie (EÚ) majú iné predstavy.

Andrus Ansip, ktorý je európskym komisárom je za vytvorenie jednotného digitálneho trhu (DSM), ale je proti zdaňovaniu robotov.

Ak sa ho opýtali, či by podporoval zdaňovanie robotov, Ansip poznamenal: “V žiadnom prípade. V žiadnom prípade.”

Tieto vyjadrenia Ansipa boli povedané počas panelovej technologickej konferencie – Pioneers vo Viedni, kde dal jasne najavo, že s názorom Billa Gatesa nesúhlasí.

Súvisiace: Automatizácia a desivá predpoveď pre trhy práce v rozvojových krajinách

“Cieľom zdanenia je nielen zhromaždenie príjmov,“ … “Ale aj zvýšenie platov učiteľov a polície. Dane majú taktiež určitý vplyv na niektoré procesy. Plne súhlasím s tým, že budeme musieť zdaniť nevhodné návyky, ako je napríklad znečistenie alebo fajčenie alebo pitie alkoholických nápojov, to chápem.”

Ansip však poznamenal, že nesúhlasí so “zdanením pokroku” kde by nás ostatní mohli predbehnúť a v oblastiach, ako je umelá inteligencia, by Európa bola až na ďalších miestach.

Začiatkom tohto roka, miliardár Gates navrhol zdaňovanie robotov.

Gates v rozhovore pre Quartz poznamenal: “Ak je zamestnanec v továrni ročne zarobí 50 000 dolárov, jeho príjmy sú zdanené,” … “Ak robot vykoná tú istú prácu, mali by sme na podobnej úrovni zdaňovať aj činnosti robotov.”

Univerzálny základný príjem

Počas tohto-týždňovej panelovej diskusie sa zamerali na vplyv na pracovné miesta a technologické spoločnosti z oblasti automatizácie a umelej inteligencie (AI)e. V týchto oblastiach, hlavnej zo Silicon Valley, mená ako generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Tesla – Elon Musk a CEO Facebooku – Mark Zuckerberg podporili myšlienku univerzálneho základného príjmu (UBI) – čo je politika, v ktorej každý občan v určitej krajine prijíma pravidelné, ale rovnaké množstvo peňazí bez ohľadu na to, či je zamestnaný, alebo nie.

Na otázku, či nad touto politikou uvažuje aj Európska komisia Ansip uviedol, “ešte nie”. Vysvetlil, že dokonca s novými technológiami, ako je iPad od Apple alebo chytrými telefónmi, ľuďom umožnili byť k dispozícii 24 hodín denne. Ansip poznamenal, že nové technológie vytvorili viac práce a neexistuje žiadny dôvod, prečo by automatizácia nemala mať podobné následky.

Ale zároveň varoval, že ľudia by mali mať strach z vplyvu umelej inteligencie na pracovné miesta, a vyzval vlády k príprave.

Súvisiace: Bill Gates: “Na základný príjem je zatiaľ priskoro”

Ansip uviedol: “Ja by som chcel povedať“, … „Ľudia majú právo sa báť. Verím, že v priebehu pokroku sa vždy vytvorí viac pracovných miest než sa ich v pokroku zničí. Nemôžeme zastaviť pokrok.”

“Vlak sa pohybuje, rýchlosť rastie a teraz je na nás, aby sme do toho vlaku nastúpili, alebo mu len mávali. Myslím, že byť poslednými nie je pre nás dobrou voľbou. Veľa ľudí príde o prácu, ale naše mestá, národné parlamenty, Európska únia a taktiež podnikatelia by mali ľuďom, ktorí prídu o prácu poskytnúť zručnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár