Medzinárodný menový fond oficiálne označil čínsky juan za celosvetovú rezervnú menu.

To znamená, že sa pripojí k elitnej skupine mien – doláru, jenu, euru a libre, čo predstavuje špeciálny kôš rezervných mien s označením (SDR).

To však neznamená, že portfólio manažéri po celom svete budú náhle presúvať svoje podiely do čínskeho juanu. Ale toto nové označenie vyjadruje dôležitú správu o jeho význame pre zvyšok sveta.

Súvisiace: Pripravte sa na najväčšiu čínsku devalvácia zo viac ako 20 rokov: BAML

Ak chceli byť zahrnutý do tohto klubu, podľa MMF mena musela byť “slobodne používanou,” “široko využívanou” a “vo veľkej miere aj obchodovanou.” Organizácia uviedla, že čínsky juan splnil tieto kritériá na začiatku tohto mesiaca.

Podľa SWIFTu, čínsky juan v auguste prekonal japonský jen, ako štvrtú najpoužívanejšiu menou pre obchod a vyúčtovanie. Tvoril zhruba 3% podiel svetového obchodu.

(SWIFT je spoločnosť, ktorá prevádzkuje celosvetovú sieť, pomocou ktorej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.)

Toto víťazstvo Číny a zvýšenie dôvery prichádza počas náročného obdobia, kedy juan čelil devalvácií, dvom prepadom na burze a znižovaniu ekonomického rastu. Po devalvácii v septembri, Číňania sľúbili, že budú hájiť stabilitu juanu aj cez tieto ekonomické faktory.

Liberalizácia hospodárstva

Ekonóm agentúry Bloomberg, Tom Orlik v tohto-týždňovej poznámke zdôraznil: “Je to taktiež víťazstvo pre tých, ktorí v rámci Čínskej komunistickej strany chcú realizovať stratégiu liberalizácie ekonomiky.”

Ďalej napísal: “Toto zahrnutie čínskeho juanu medzi rezervné meny sveta predstavuje výhru najmä u čínskych reformátorov – predovšetkým pre obhajcov otvorenia finančných trhov v Centrálnej Banke Číny,” … “Mala by následne posilniť svoju stratégiu, najmä k tomu, aby urýchlila modernizáciu a otvorenie agendy. Zvlášť, to by mohlo znamenať ďalšie kroky na otvorenie kapitálového účtu pre mimo-štátne toky.

Súvisiace:
Všetci hovoria o smrti dolára, ale v skutočnosti treba hovoriť o smrti eura
Je koniec amerického dolára, alebo o čom bola devalvácia v Číne?

V dlhodobom horizonte, to pre čínsku ekonomiku naozaj znamená významný krok. Tu je vyjadrenie analytika Paula Mackela z banky HSBC ohľadom dlhodobého vplyvu juanu, ako rezervnej meny:

Význam začlenenia čínskeho juanu do tohto koša mien zasahuje nad rámec potenciálneho vplyvu prílivu objemov do Číny. To podporí Čínu, aby realizovala toľko potrebnú liberalizáciu financií a kapitálového účtu. To v priebehu času zvýši finančnú sofistikovanosť a zlepší efektivitu alokácie kapitálu, čím sa uľahčí prechod k väčšej spotrebe a ekonomike založenej na službách. Následne to povedie k ešte väčšiemu zvýšeniu čínskej dôvery v rámci jej výmenného kurzu a navýši trhové sily, čo uvoľní ich menovú politiku. SDR je dôležitým medzníkom pre internacionalizáciu čínskej meny.

To však nič nemení na situácii kde sme práve teraz.

Čínske podniky stále majú veľké objemy dlhu, ekonomika stále spomaľuje a krajina stále čelí negatívnym demografickým trendom (masívne starnutie pracovnej sily).

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg

Facebook komentár