Kyle Bass, ktorý je zakladateľom skupiny hedžových fondov – Hayman Capital Management poznamenal niekoľko vyjadrení, prečo jeho firma realizuje veľkú stávku proti čínskemu juanu.

Bass počas rozhovor na CNBC vysvetlil: “Veľmi málo ľudí sa pozerá na príčinu problémov (Číny) a ja verím, že príčinou problému číslo 1 je, že reálny efektívny výmenný kurz od roku 2005 posilnil o 60%.”

Bassova stávka proti Pekingskej mene stojí naozaj za zmienku, vzhľadom k niektorým jeho úspešným obchodom. Manažér hedžových fondov bol jedným z mála investorov, ktorých jasnozrivosť vyústila k zarobeniu niekoľkých miliárd dolárov, v srdci hypotekárnej krízy USA, v konkrétnej oblasti subprime.

Súvisiace: Pripravte sa na najväčšiu čínsku devalvácia zo viac ako 20 rokov: BAML

Jeho hlavným faktom pre neho zostáva, že podiel zlých úverov v čínskych bankách rastie a má potenciál rozrušiť situáciu druhej najväčšej ekonomike svete. Zároveň si kladie otázku, či čínske banky majú dostatok kapitálu, v prípade, že by nastali ťažké poveternostné podmienky, keďže jej ekonomika vykazuje známky spomaľovania.

Bass ďalej uviedol: “Nejedná sa však o anomáliu. Ich narazenie nebude rýchle a tvrdé. To pramení z nadbytku Číny – nazvime to nevhodná alokácia kapitálu, ktorá sa vracia domov ako bumerang.”

Ďalej uviedol: “Nemôžete postaviť svoj bankový systém počas obdobia 10 rokov v objemoch 1 000% a nakoniec cyklus strát nenastane. A vaša mena nezostane silná, keď bude prichádzať k náprave tejto rovnováhy.” Manažér hedžových fondov poznamenal, že čínsky bankový systém od roku 2005 do roku 2015 vzrástol na 34,5 bilióna dolárov. Pre porovnanie, podľa údajov Svetovej banky, hrubý domáci produkt Číny je vo výške 10,2 bilióna dolárov.

Bass však v podobnom výhľade na Čínu nie je sám. Zakladateľ a partner investičnej spoločnosti Kynikos Associates – Jim Chanos tvrdí, že čínske banky sú nedostatočne kapitalizované a palivo ekonomiky krajiny vo forme dlhu nie je udržateľné.

Stanley Druckenmiller z Duquesne Capital, David Tepper z Appaloosa Management a David Einhorn z Greenlight Capital patria medzi zoznam hviezdnych titanov z oblasti hedžových fondov, ktorí vsádzajú na pokles čínskeho juanu, keďže očakávajú, že hospodársky rast Číny bude spomaľovať.

Súvisiace: Správcovia hedžových fondov, ktorí v roku 2015 zarobil balíky

V posledných niekoľkých dňoch je podľa agentúry Reuters vidno už miliardy dolárov, vo forme nových stávok proti ich mene, ktoré sú realizované na základe očakávaní, že Čína by mohla ďalej devalvovať menu, už počas tohto mesiaca.

Počas minulého týždňa čínska vláda varovala Georga Sorosa z jeho vojny proti čínskemu juanu, potom, čo tento miliardár a investor predpovedal Číne takzvané tvrdé pristátie.

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár