Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku Twitteri

Niektorí ľudia vedia čo chcú robiť už od útleho veku  a neúnavne sa na to sústreďujú.

Iní objavujú sami seba, menia povolania a zamestnania až dokým nenájdu to, čo pre nich naozaj funguje.

Miliardár Mark Cuban sa vo svojich začiatkoch predieral a podrobne to opísal v knihe “Ako vyhrať v športe zvanom biznis” :”Keď som prišiel do Dallasu, len som sa predieral — spal som na podlahe s ďalšími šiestimi chlapmi v trojizbovom byte.”

Na pripomenutie toho, že cesta k úspechu nie je vždy priama, Vám predstavím to, čo Richard Branson, Arianna Huffington, a 17 ďalších fascinujúcich a úspešných ľudí robilo vo svojich 25 rokoch.

Martha Stewart bola burzovou maklérkou pre firmy Monness, Williams, a Sidel, pôvodne Oppenheimer & Co.

Jej meno poznala každá americká domácnosť, Martha Stewart pracovala päť rokov ako burzová maklérka na Wall Street. Predým bola modelkou, pracujúcou od Unilever až po Chanel.

“V tom čase bolo na Wall Street len veľmi málo žien … ľudia hovorili o tom sklenenom strope, na ktorý som ja nikdy nepomyslela,” povedala Stewart v interview pre PBS’ MAKERS series. “Nikdy som sa nepovažovala za nerovnocennú a prácou maklérky som získala vynikajúce vzdelanie.”

V roku 1972, Stewart opustila Wall Street, stala sa matkou a ženou v domácnosti. O rok neskôr rozbehla svoje podnikanie v oblasti cateringu.


Mark Cuban bol barmanom v Dallase.

Vo veku 25 rokov, Cuban promoval na Indiana University a presťahoval sa do Dallasu. Začínal ako barman, neskôr bol predavačom PC softwaru. Padáka dostal preto, že uprednostňoval uzatváranie dohôd pred ranným otváraním predajne. To ho inšpirovalo k otvoreniu jeho prvého obchodu MicroSolutions.

“Keď som prišiel do Dallasu, len som sa predieral — spal som na podlahe s ďalšími šiestimi chlapmi v trojizbovom byte,” napísal Cuban vo svojej knihe “Ako vyhrať v športe zvanom biznis.” “Zvykol som jazdiť po meste, obdivoval som veľké domy a predstavoval si, aké by bolo v nich žiť, to bola moja motivácia.”


Arianna Huffington cestovala pre BBC so svojim vtedajším priateľom na hudobné festivaly po celom svete.

Predtým než sa stala Ariannou Huffington bola Arianna Stassinopolous a vo veku 21, počas kvíz šou, stretla známeho britského novinára Henryho Bernarda Levina.

Začali spolu chodiť a Levin sa stal jej mentorom pri písaní knihy  “The Female Woman”, ktorá kritizovala kroky ženského hnutia. Kniha vyšla keď mala 23 rokov.

Počas nasledujúcich rokov, Huffingtonová s Levinom cestovali na hudobné festivaly po celom svete, ako pre BBC napísal Levin. Ich vzťah skončil pretože sa nechcel oženiť a mať deti a Huffington sa v tridsiatke presťahovala do New York City. V tom roku, vyšla jej biografia Marie Callas, ktorú venovala Levinovi.

Williamovi Skidelsky z The Observer povedala:

“[Levin] bol môj mentor. Na naše druhé rande sme si šli do Covent Garden pozrieť ‘Majstrov’. Naša prvá zahraničná cesta viedla do Bayreuth, pozrieť si ‘Wagnerov prsteň.'”


Lloyd Blankfein bol nešťastný právnik.

Blankfeinova cesta k peniazom nebola typická. Začínal ako právnik. V 24 získal právnicky diplom na Harwarde a následne pracoval ako spoločník v právnickej firme Donovan Leisure.

“Bol som veľký vidiečan, aj keď som bol z provincie Brooklynu,” povedal Blankfein Williamovi Cohenovi pre Fortune Magazine.

V tom čase bol ťažký fajčiar a príležitostný ganbler. Aj napriek tomu, že bol partnerom vo firme sa rozhodol, že to skúsi v investičnom bankovníctve a vo svojich 27 rokoch sa pridal k spoločnosti J. Aron.


Ralph Lauren bol predavač v Brooks Brothers.

Narodil sa ako Ralph Lifshitz v Bronxe, New York, ale v pätnástich si zmenil meno. Študoval obchod na Baruch College a slúžil v armáde do 24 rokov, keď odišiel pracovať pre Brooks Brothers.

V 26 sa Lauren rozhodol navrhnúť kravatu európskeho štýlu, čo mu prinieslo príležitosť spolupráce so značkou Neiman Marcus. Nasledujúci rok predstavil značku “Polo.”


JK Rowling napadla myšlienka o Harrym Potterovi vo vlaku.

V 1990, počas 4 hodinovej cesty oneskoreným vlakom, mala Rowling 25 rokov, keď ju napadlo napísať knihy o Harrym Potterovi.

Hneď v ten večer začala písať prvú knihu, ale trvalo jej roky, kým ju skutočne dokončila. Keď pracovala ako sekretárka pre londýnsku kanceláriu Amnesty International,  bola Rowling vyhodená kvôli snívaniu o Harrym Potterovi a nesústredení sa na prácu. Odstupné ktoré dostala, jej umožnilo sa počas nasledujúcich rokov plne sústrediť na písanie.

Počas týchto rokov sa vydala, porodila dcéru, rozviedla sa a diagnostikovali jej klinickú depresiu, to všetko predtým, než v 1995 konečne knihu dokončila. Publikovali ju v roku 1997.
 

Jay-Z už bol na repovej scéne, ale bol “relatívne neznámy.”

Narodený ako Shawn Carter, Jay Z vyrastal na sídlisku v Brooklyne, New York a v 20 začal vystupovať pod menom “Jay Z”. Počas nasledujúcich rokov sa objavoval po boku iných reperov, ale “stále bol relatívne neznámy” a do času, kým vo veku 27 rokov s ďalšími dvoma kamarátmi nezaložil Roc-A-Fella Records. V tom istom roku Jay Z vydal svoj prvý album, “Reasonable Doubt.”


Marissa Mayer práve nastúpila ako 20.zamestnanec Google

V 24, sa Mayer stala 20.zamestnancom Google a prvou ženskou inžinierkou spoločnosti. Firme bola verná 13 rokov, než sa rozhodla stať sa výkonnou riaditeľkou Yahoo.

Google v tej dobe nemal také bohaté priestory ako má dnes, povedala Mayer v interview s VMakers, “Počas mojich interview, ktoré boli v apríli 1999, bol Google spoločnosťou so 7 osobami. Prišla som a moje interview prebiehalo za pingpongovým stolom, ktorý bol tiež konferenčným stolom. Bolo to v dobe keď sa zadlžili rizikovým kapitálom, takže po skončení môjho interview Larry a Sergei odišli a vzali so sebou celú kanceláriu.”

Keďže v tej dobe vykonávali interview s uchádzačmi všetci zamestnanci, musela sa Mayer nasledujúci deň vrátiť na ďalšie kolo.


Warren Buffett pracoval ako investičný predajca v Omahe.

V jeho skorých 20 rokoch, pracoval Buffett ako investičný predajca pre Buffett-Falk & Co. v Omahe, než sa presťahoval do New Yorku, kde sa z neho vo veku 26 stal analytik cenných papierov. Počas tohto roku založil Buffett Partnership, Ltd., investičné partnerstvo firmy v Omahe.

Buffett pre NBC povedal, že New York nebol preňho. “Na niektorých miestach ľahko stratíte perspektívu. Ale na mieste ako je Omaha, je veľmi ľahké si ju udržať.”

Ursula Burns začínala ako praktikantka, ale postupne sa v Xeroxe vypracovávala už od svojej dvadsiatky.

Burns prežila ťažké detstvo na New Yorskom sídlisku, no aj napriek tomu získala titul zo stojného inžinierstva na Polytechnickom inštitúte NY univerzity a magisterský titul na Columbia University.

Od tohto momentu bola odsúdená na život s Xeroxom. V 1980, keď mala 22 rokov začala ako praktikantka a o rok neskôr, po získaní magisterského titulu, začala pracovať na plný úväzok.  Rýchlo prechádzala k najvyšším pozíciám, pracovala na rozličných vývojových projektoch a v 2009 bola menovaná za výkonnú riaditeľku.

“Keď som začala pracovať pre Xerox, bol to iba výber práce. Niekto povedal ‘čo povieš na toto?’ A ja som povedala OK, a šla som pracovať do laboratória,” povedala Burns v interview pre PBS dokument, “Makers.” “Potom niekto povedal, čosi o podnikovom plánovaní. Tak som sa začala viac venovať globálnym systémovým problémom. A systémové problémy sú biznis.”


Facebook Marka Zuckerberga zarobil na prvý krát a dosiahol 300 miliónov užívateľov.

Mark Zuckerberg na Facebooku tvrdo pracoval 5 rokov, kým dovŕšil 25-ku. V tom roku — 2009 — spoločnosť dosiahla zisk po prvý krát a mala 300 miliónov užívateľov. Mark bol veľmi nadšený, ale hovoril, že je to iba začiatok, na Facebook napísal, že “berieme to tak, že sme iba začali cestu, cieľom ktorej je každého spojiť.”

Nasledujúci rok sa stal “Osobnosťou roka” časopisu Time.


Tina Fey bola registrátorku starostlivosti o dieťa v Y.M.C.A , než sa pripojila k hereckému súboru Second City.

Po ukončení štúdia na University of Virginia, sa Fey presťahovala do Chicaga, kde organizovala workshopy, pracovala ako registrátorka v Y.M.C.A a napokon ju k sebe prizvali zo Second City.

Fey pre The New Yorker povedala, že sa k Second City pripojila, lebo “vedela, že tam začínalo veľa osobností zo Saturday Night Live (komediálna, nočná TV šou),” a v roku 1997 poslala scenár producentovi Saturday Night Live, Lornovi Michaelsovi, ktorý ju následne prijal ako scenáristku.


Tim Allen bol zatknutý a odsedel si dva roky vo Federálnej väznici.

Vo svojich 25, Allen pracoval ako komik a bol zatknutý na letisku za prechovávanie viac ako 650 gramov kokaínu. Priznal sa k nezákonnému obchodovaniu s drogami a namiesto doživotia dostal iba dva roky keďže prezradil mená ostatným dílerov.

Táto skúsenosť bola tak zlá, že ho prinútila zmeniť svoj život.  Pre Esquire povedal, “keď som bol vo väzení, realita bola taká hrozná, že mi to vzalo dych, podlomilo kolená, vzalo silu. Bol som tam nahý, ponížený…metaforicky. Moje ego zdrhlo preč. Je to najväčší zbabelec.”

Allen sa stal známym vďaka účinkovaniu v sitkome “Home Improvement,” ktorý mal premiéru v roku 1991.


Richard Branson už rozbiehal značku Virgin Records record.

V 20, Branson otvoril svoj prvý obchod s platňami, následne v 22 štúdio a  značku zaviedol v 23. Do jeho tridsiatky bola spoločnosť svetoznáma.

Prvé roky boli ťažké, povedal pre Entrepreneur: “Živo si to pamätám. Je to oveľa zložitejšie ako byť malým podnikateľom začínajúcim biznis, ako je to pre mňa s tisíckami zamestnancov a 400 spoločnosťami. Budovať biznis od nuly znamená 24 hodín denne, 7 dni v týždni, rozvody, je veľmi zložité udržať pokope váš rodinný život, je to sakramentský ťažké a skutočný význam má iba jedno slovo- a to prežitie.”


Sheryl Sandberg stretla mentora Larryho Summersa a získavala titul MBA na Harvarde.

V 25, Sandberg promovala medzi najlepšími študentmi ekonomickej fakulty Harwardu, pracovala vo Svetovej banke pod vedením jej bývalého profesora, mentora a budúceho ministra financií Larryho Summersa a vrátila sa na Harvard, aby získala MBA, čo sa jej podarilo v roku 1995.

Po získaní titulu odišla pracovať pre McKinsey a vo veku 29 rokov sa stala náčelníkom štábu pre ministra financií vo vláde Billa Clintona.

Na Harvarde študovala dávno pred tým, než  vznikol Google, ale už vtedy dokázala vidieť potenciál internetu, povedala minulý rok počas otváracieho ceremoniálu pre absolventov obchodnej fakulty Harvardu:

“Nie je to tak dávno, čo som sedela presne tam, kde vy dnes, ale svet sa neskutočne zmenil. Moja sekcia, sekcia B, skúšala zaviesť prvú online výučbu na obchodnej fakulte. Museli sme používať AOL chat a budovať spojenie (rodičia vám to môžu vysvetliť). Museli sme prechádzať zoznam obrazovkových mien, pretože bolo nemysliteľné, aby niekto na internete použil svoje skutočné meno. A nikdy to nefungovalo. Stále to padalo…svet nebol pripravený na to, aby 90 ľudí spolu naraz online komunikovalo. Ale počas tých pár svetlých chvíľ sme mohli zahliadnuť budúcnosť, budúcnosť v ktorej technológie posilnia naše ja a dokážu nás spojiť s našimi kolegami, našou skutočnou rodinou, skutočnými priateľmi.” 


Predseda predstavenstva Google Eric Schmidt budoval dokonalé zázemie v oblasti počítačových vied.

Schmidt strávil šesť rokov ako postgraduálny študent na univerzite v Berkeley. V 27 získal titul Mgr a Ph.D. za ranú prácu v oblasti sieťovania počítačov a riadenia vývoja softvéru.

Celé tieto roky pracoval v známych Xerox PARC laboratóriách, ktoré pomohli vytvoriť počítačovú stanicu, ako ju poznáme dnes. Tam sa stretol so zakladateľom spoločnosti Sun Microsystems, kde získal svoje prvé firemné zamestnanie.

Z jeho raných rokov ako programátor: “nikto z nás po nociach nespal, pretože počítače v noci pracovali rýchlejšie.”


DNC riaditeľka Debbie Wasserman-Schultz bola na ceste stať sa najmladšou ženskou floridskou zákonodarkyňou.

Schulz začala v politike pôsobiť hneď po absolvovaní University of Florida. Pracovala ako asistentka vtedajšieho štátneho zákonodarcu Petra Deutscha. V 25 rokoch mu pomohla k zvoleniu do snemu reprezentantov USA.

Po to, čo vyhral, povzbudzoval ju v tom, aby získala jeho miesto vo floridskom sneme reprezentantov. V 26 vyhrala a stala sa najmladšou, dokonca ženskou floridskou zákonodarkyňou. Aby vyhrala, musela počas 6 mesiacov osobne zaklopať na viac ako 25 000 dverí.


Výkonný riaditeľ  Starbucks Howard Schultz ešte nemal rozbehnutý obchod s kávou; predával pre Xerox.

Po absolvovaní Northern Michigan University, Schultz pracoval ako predavač pre Xerox. Jeho úspešnosť v predaji viedla švédsku spoločnosť Hammerplast, ktorá sa zaoberala výrobou kávovarov k tomu, aby ho v jeho 26 rokoch zamestnala.
Páve počas pôsobenia pre túto firmu, sa stretol s prvou kaviarňou Starbucks v Seattle a pripojil sa k nej vo svojich 29.

O svojej práci v Xerox, Schultz napísal v “Daj do toho svoje srdce”: “O svete biznisu a práce som sa tam naučil viac, ako v škole. Trénovali ma v oblasti predaja, marketingu, a v prezentácií zručností. Odišiel som odtiaľ so zdravím pocitom sebaúcty. Xerox bola čisto zisková spoločnosť a ľudia ma rešpektovali keď som im povedal, kto jej môj zamestnávateľ… Nemôžem však povedať, že by som niekedy prejavoval nadšenie pre textové procesory.”


Miliardár a podnikateľ Roman Abramovich už založil a zlikvidoval aspoň 20 spoločností.

Ako dieťa bol Abramovich sirota a vychovával ho jeho ujo. V 22 rokoch vstúpil na čierny trh s pomocou peniazov, ktoré dostal od manželkiných rodičov. Jeho spoločnosti sa stali začiatkom 90.rokov legálnymi pričom v tom čase bol zapojený do cca 20 firiem.

V 26 bol zatknutý za krádež vládneho majetku a vo veku 35 rokov sa stal guvernérom Čukotky v Rusku.

Tvrdí, že  v spomínanom prípade bol nevinný, ako povedal, “V tom čase boli v bankovom systéme problémy… rafinéria zistila, že nedostala svoje peniaze, bol som zatknutý, ale následne po tom peniaze dostali a mňa prepustili.”

Zdroj: Finance.Yahoo.com

Facebook komentár