Vyzerá to ako by Američania boli na oslave, kde sa len požičiavajú peniaze. Pri nákupoch obľúbených automobilov sa v Amerike vytvoril dlh vo výške $1.14 bilióna. Mladí aj starší Američania zadlžujú svoju budúcnosť študentskými pôžičkami, ktoré už sú na úrovni $1.28 bilióna. Dlhy s kreditných kariet a ostatných dlhom predstavujú $1.12 bilióna. Zastavené nehnuteľnosti predstavujú $8.82 biliónov.
Takže to znamená, že celkový dlh domácností pre tretí kvartál za rok 2016, podľa Federálnej banky v New Yorku predstavuje $12.35 bilióna. To je veľké množstvo peňazí, teda dlhov s ktorými bojuje väčšina spotrebiteľov. Študentské pôžičky zažívajú enormnú mieru nesplácania a aj podmienky pre samotné splácanie sú oveľa horšie, než sa predpokladalo. A termín “otroci dlhov” celkom zľudovel.
Ale to zďaleka nie je všetko …
To platí hlavne pre Federálnu banku v New Yorku, ktorej prezident – William Dudley v rozhovore pred niekoľkými dňami prakticky nabádal domácnosti, aby si nepožičiavali viac, čo predstavuje určitú nostalgiu k roku 2008.
Na základe globálneho poradia okolo zadĺženosti, sa americké domácnosti dostali na potupné 10 miesto a tesne predbehli Portugalsko! Áno počujete dobre Portugalsko!!
Je viacero spôsobov ako zmerať zadlženosť a zaťaženosť domácností. Ako aj cez porovnanie zadlženosti domácnosti a zmeraním veľkosti ekonomiky cez HDP. Na základe tohto výpočtu sa Američania dostali na 10. miesto z hodnotou 78.8%, ktorá vyzerá skoro rovnako, ako hodnota tesne pred vypuknutím krízy:
Už sme raz písali o jednom veľkom prekvapení okolo kanadských domácnostiach, ktoré boli financované, ako fantastická realitná bublina, s ešte väčšími a fantastickejšími dlhmi. I keď aktuálne to vyzerá tak, že táto bublina sa už (na kedysi najlepšom trhu) vo Vancouveri rozpadá.
Avšak ich pomer dlhu k hodnote HDP je na úrovni 99.8%, čím aj je celkom vysokom, ale skončili len na 5. mieste:
Dlho sme čakali na informácie o nesmierne zadlžených domácnostiach Austrálie, ktoré taktiež začali, ako mimoriadna bublina so závratnými úrovňami dlhov. Bublina sa začala trhať v západnej Austrálii a začína ohrozovať aj ostatné regióny. Napriek dlhu k HDP na úrovni 123%, Austrálčania sú len na 3. mieste:
Takže kto sú tí “top”?
Dáni sa dostali na hodnotu 123.6% dlhu k HDP. Tieto čísla od Banky pre medzinárodné zúčtovanie pokrývajú obdobie druhého kuartálu roka 2016. Takže Austrálčania ktorý boli na rovnakej priečke ako Dáni ich už možno predbehli. Súčasná hodnota 123,6% HDP je vhodná na 2. mesto, aj keď je nižšia ako hodnota 140%, z obdobia pred finančnou krízou:
A tu je víťaz,s najväčší dlhom zo všetkých. Krajina ktorej centrálna banka sa snaží manipulovať svoju menu tým, že pracuje s negatívnymi úrokovými sadzbami: Švajčiarsko. Pôsobením negatívnej úrokovej sadzby je dlh domácností k HDP na hodnote 127,7%:
Na 4. mieste je Holandsko, so zadlženosťou domácností k HDP na úrovni 111.3%. Vieme že mnohí Holanďania si myslia, že sú na čele rebríčka, čo znamená že sú Top. Podľa iných meraní môžu mať pravdu, nie však podľa tohto (Trading Economics):
Na 6. mieste, tesne za Kanadou sa nachádza krajina, kde si ľudia zamilovali vytváranie dlhov: Nórsko. Obyvatelia tejto krajiny takmer zdvojnásobili svoj dlh k HDP z roku 2002, kedy predstavoval len 50%, k 98.9% v druhom kvartáli roka 2016. Pozrite sa ako dlh za posledných pár rokov raketovo rástol. Kde zmizla Nórska obozretnosť ? To nikto nevie:
Na 7. mieste, s 90% hodnotou domáceho dlhu k HDP je Južná Kórea. Nič ich nezastaví. Boli neúnavní v hromadení dlhu, okrem drobných poklesov počas ázijskej finančnej krízy a svetovej finančnej krízy, avšak obidve tieto krízy ich iba mierne spomalili:
Na 8. mieste s dlhom k HDP je na úrovni 87.6% Británia. Keďže Američania a pár ostatných národov po finančnej kríze dodržiavali väčšiu obozretnosť, avšak len nedávno naň začali zabúdať a opäť svoju zadlženosť začali zvyšovať:
Na 9. mieste je krajina kde spotrebitelia v roku 1990 objavili moc dlhov a doteraz sa nezastavili: Švédsko. Dlh domácnosti k HDP je na úrovni 84,9%, čo z roka 1996 predstavuje nárast, keďže vtedy táto úroveň dosahovala 43%:
Toto 10. miesto je oblasťou kam patrí Americká zadlženosť. Musíme si uvedomiť že dlh v niektorých európskych krajinách, ako je Taliansko, Španielsko a Grécko je v porovnaní s ich severskými bratmi oveľa nižší, aj keď ich verejné dlhy a banky ich dostávajú do problémov.
Tu je zoznam 30 krajín s najvyššou mierou zadlženosti domácnosti v porovnaní s veľkosťou ekonomiky. Skúste nájsť Čínu:
A tu je podklad pre niektoré hrôzostrašné závery: Krajiny v ktorých existuje vysoká úroveň zadlženosti domácností (čo znamenajú vrchné miesta vyššie uvedeného zoznamu) sú krajinami kde základné úrokové sadzby centrálnych bánk sú veľmi nízko alebo dokonca v záporných hodnotách a úrokové sadzby hypoték sú ešte nižšie. Čo sa stane s trhmi nehnutelností, domácnosťami, bankami a celkovou ekonomikou, ak úrokové sadzby stúpnu len mierne, je možné že sa celá bublina dlhu rozpadne? My už vieme čo sa stane.
Druhou možnosťou je rozsiahla inflácia, ktorá vie pomôcť vymazať kúpnu silu a ťažobu dlhu. Ale tento dlh tvorí väčšinou obrovská trieda aktív s veľmi nízkymi výnosmi, ak to tak je, a ak nastane veľká inflácia, držiteľom týchto aktív ktorými sú – banky, penzijné fondy, poisťovacie spoločnosti a ostatní investori – dostanú veľmi tvrdý úder, rovnako ako ostatní nešťastní ľudia (čo je skoro každý), kto počítal s kúpnou silou týchto peňažných tokov. Toto sú dva možné výsledky vystúpenia z dlhov.
Preložil: Ján Karika
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TradeEconomic, Yahoo, MarketWatch
Facebook komentár