Certifikovaná  životná  a výkonnostná trénerka Megan Wallsová zaznamenala opakujúce sa slabé miesto medzi inak inteligentnými, schopnými profesionálmi pracujúcimi s: peniazmi.

“Z nejakého dôvodu alebo iného, títo klienti nie sú takí uvedomelí, alebo zameraní, ako by chceli byť. Niektorí z nich sú majitelia podnikov, právnici, alebo pracujú v oblasti vzdelávania,” hovorí Wallsová časopisu Business Insider.

Keď sa títo klienti začali pýtať Wallsovej, aby im pomohla zvládnuť ich financie, to ju utvrdilo ohľadom ich povier  o peniazoch.
“Viera je myšlienka, ktorú si myslíte znovu a znovu,” hovorí. “A potom viera zostane pochovaná v podvedomí a spôsobuje emócie – čokoľvek od spokojnosti po strach – čo potom spôsobí, že budete konať a produkovať nejaký druh výsledku To je ten reťazec :. Emócie, akcie, výsledok.”

Súvisiace: Stratégie, ktoré by mali ľudia robiť so svojimi peniazmi, ak chcú zbohatnúť

Ak sú tieto základné presvedčenia sebapoškodzujúce, viete si predstaviť, ako táto reťaz postupuje.
Tu Wallsová zdieľa niektoré z najviac škodlivých finančných myšlienkových vzorcov, ktoré pozorovala vo svojej praxi medzi  najpôsobivejšími profesionálmi.

“Peniaze sa magicky zjavia”

V reálnom živote, väčšina z nás nemôže len túžiť po viac peniazoch.

Walssová spomína klienta, ktorý zdedil peniaze, počas štúdia na učňovskej škole a myslel si, že ho zabezpečia na roky.
Namiesto toho, prerušil v polovici školu – a neskôr v živote vyčerpal svoje zdroje znovu. Po nejakej diskusii zistili, že jeho základná povera bola, že peniaze sa magicky objavia.

Wallsová uvádza: “Ako dieťa, kedykoľvek potreboval peniaze, pýtal od  svojho otca, ktorý vyrovnal účet za 10 $ alebo $ 20.”

Hovorí: “Museli sme mu nahradiť  toto ponímanie peňazí za nové, niečo v tom zmysle” ja mám kontrolu nad svojími peniazmi a môžem robiť správne finančné rozhodnutia pre mňa a moju rodinu,”… “Začal stretnutia s finančným poradcom a používa Quicken na sledovanie svojich výdavkov.”

“Mať dlh na kreditnej karte je normálne a prijateľné”

Choď ďalej, nič k videniu.

Priemerný Americká  domácnosť dlhuje  viac ako $ 7.000 na svojej kreditnej karty, a medzi zadlženými domácnosťami to je v priemere takmer $ 15500. Niet divu, že si myslíme, že dlh je normálnou súčasťou života.

Wallsová hovorí, že zatiaľ čo spotrebitelia vedia, že majú spätne platiť spoločnosti kreditných kariet, je tu nedostatok strachu alebo bezprostrednosti okolo dlhu. Najmä medzi mladšími držiteľmi kariet nachádza, že nutnosť okamžitého uspokojenia prevažuje nad všetkými výhradami o míňaní peňazí na kartách.

Súvisiace: Ako prísť k peniazom za 1 rok

“Treba míňať, aby som sa cítila lepšie”

Rovnako ako míňať tisíce, nie?

“Myslím, že  čo sa týka povrchovej úpravy je, ľudia operujúci s týmto presvedčením o peniazoch míňajú v nezdravých emocionálnych stavoch,” premieta Wallsová.

“Hovoria,”  idem kúpiť niečo, aby som sa neľutovala, idem si kúpiť, čo chcem, “keď oni naozaj nemajú rozpočet na to,” vysvetľuje. “Až príde účet, sú z toho absolútne v panike.”

“Nikdy nebude dosť peňazí”

Robte ako strýko Donald a zvyknite si na rokovania s vašimi peniazmi.

Ďalšia klientka prišla k Wallsovej  s asi 12.000 $ dlhu na kreditnej karte ,obávala sa, že to začína mať vplyv na ďalšie oblasti jej života.

Wallsová spomína: “Narastali, jej rodina mohla stále hovoriť,” Nemôžeme si dovoliť to, že nám  dôjdu peniaze a začala nadväzovať na to a vyhýbať sa rokovaní so svojimi financiami. Prišla s novou, pozitívnou, posilnenou vierou: “Som úspešná profesionálka žijúca bohatý život.”

Wallsová vysvetľuje: “Povedala by som, že leví podiel peňažných povier pochádza z rodiny alebo spoločnosti.”

Súvisiace: 10 vecí, ktoré by mal každý vedieť o peniazoch

“Musím minúť všetky svoje peniaze, alebo mi budú odňaté”

Existujú požiadavky zo všetkých strán.

Jedna z klientov Wallsovej podporovala svojich rodinných príslušníkov a mala pocit, že keď neminie peniaze, ktoré zarobila, hneď, musela by im to dať.

Bohužiaľ, “výdavky” v sebe nezahŕňali žiaden udržateľný plán pre budúcnosť, ako sporenie na dôchodok, alebo zhromažďovanie núdzového fondu.

“Ona si vždy myslela,” niekto bude od mňa pýtať, keď prídem domov, ” spomína Wallsová,” a ona sa dostala do dlhov. “

“Muži sú lepší ako ženy pri nakladaní s peniazmi.”

Muži nie sú superhrdinovia, a nemali by sme očakávať, že budú.

Problém s týmto presvedčením je dvojaký: Povzbudzuje to ženy, aby sa dištancovali od svojich financií (najmä v prípade, že sú vo vzťahu s mužom, ktorý je ochotný riadiť peniaze), a kladie záťaž na mužov byť dobrý s peniazmi, či už sú alebo nie.

“Mnoho žien nechá svojich manželov starať sa o účty a financie, bez toho, aby im sami venovali pozornosť,” hovorí Wallsová, čo nemusí byť nevyhnutne najlepšia stratégia pre mnoho rodín.

Súvisiace: 9 každodenných vecí, ktoré robia bohatí ľudia inak

“Ja som dospelý, takže by som mal vedieť, ako hospodáriť s peniazmi”

Schopnosť napísať šek nie je to isté ako vedieť, ako spravovať svoje peniaze.

Mnoho ľudí, hovorí Wallsová, nepozná základy osobných financií ako rozpočet alebo sledovanie financií. Zistila, že jedna z jej klientov mala veľa hanby a vyhýbania sa okolo peňazí, pretože zatiaľ čo ona si myslela, že by mala vedieť, ako to zvládnuť, jednoducho sa to nikdy nenaučila.

Wallsová hovorí: “Naozaj si myslím, že je to bežné,” … “Hovorím mnohým ľuďom,” Ste odborníkom vo svojom odbore, nie ste odborník na hospodárenie s peniazmi. “Majú predstavu, že ako dospelý muž alebo žena, by mali ľudia vedieť, ako to urobiť. Je to v poriadku priznať, že neviete ako vytvoriť rozpočet – nájdite si odborníka, ktorý vám to urobí “

Preložila: Renáta Bogdániová

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár