Keď sa dostaneme k téme budovanie bohatstva, jednou z najdôležitejších vecí je mať plán, no okrem toho existuje niekoľko ďalších činností, ktorých vykonávanie nám môže dlhodobo priniesť ešte lepšie výsledky.

Spoluzakladateľ MagnifyMoney Nick Clements pracoval v bankovníctve dlhé roky, až pokým sa rozhodol založiť vlastnú firmu, takže čo to vie o tom ako sa buduje bohatstvo.

Nižšie sú niektoré z jeho tipov, ku ktorým dospel počas svojej viac než 15-ročnej kariéry v bankovníctve a ktoré vás môžu dostať na cestu k budovaniu bohatstva.

Čo najrýchlejšie sa zbavte vysoko úročeného dlhu na kreditnej karte

Je nemožné vybudovať nejaký reálny majetok s kopou dlhov z kreditných kariet. Zvážte presun stavu vášho účtu na kreditnú kartu s nulovou úrokovou mierou, na ktorej môžete dlhy splatiť skôr než sa začne pripočítavať úrok, alebo sa poobzerajte po osobných úveroch, pri ktorých je úroková sadzba nižšia než ktorú máte na vašich kreditných kartách. Rýchle sa zbavenie dlhov je najdôležitejší krok na ceste k budovaniu osobného bohatstva.

Neutrácajte peniaze na znehodnocujúce sa aktíva

Žiť v rámci svojich možností je jedna vec, no len preto že si môžete dovoliť to nové Audi nutne neznamená, že by ste si ho mali kúpiť. Keď príde na kúpu, niektoré vysoko nákladné položky sa oplatia v dlhom období (viď. nižšie), zatiaľ čo iné, ako autá, sa od momentu kedy ich kúpite iba znehodnocujú. Pred kúpou myslite rozumne – ak daná položka bude s najvyššou pravdepodobnosťou iba strácať na hodnote – tak za to nestojí.

Presuňte tak veľa peňazí ako môžete do aktív, ktoré budú časom rásť na hodnote

Na druhú stranu, presúvanie peňazí do aktív ako akcie alebo domy je dobré rozhodnutie, keďže história nám ukazuje, že pri dlhodobom horizonte nám tieto aktíva zarábajú peniaze. Vkladanie peňazí do vecí, ktoré nám pomôžu vybudovať bohatstvo, zatiaľ čo sedíme a sledujeme ako sa zhodnocujú je jedno z veľkých tajomstiev bohatých.

Iba sa uistite, že nevyužívate pri kúpe zhodnocujúcich sa aktív, napr. domu, príliš veľkú páku (kúpa na dlh). Ľudia, ktorí boli najviac zasiahnutí krízou v roku 2008 boli nútení predať ich domy v čase, kedy bol realitný trh v najhoršej situácii od veľkej depresie.

Nesnažte sa poraziť trh – a neplaťte ľuďom, ktorí si myslia že to dokážu

Aj keď určite existuje cesta k pochopeniu akciového trhu, trvá dlho pokiaľ sa naučíme ako funguje, a vtedy sa môžu aj tak okolnosti zmeniť. Namiesto intradenného kupovania a predávania akcií (čo iba zriedka funguje, ešte menej ľuďom, ktorí nemajú dostatočné znalosti), choďte radšej ľahšou cestou, ktorá má tak isto tendenciu prinášať pozitívne výsledky.

Napríklad nízko-nákladové indexové fondy budú pre vás dlhodobo pekne pracovať, vraví Clements. Najväčšia časť tvorby bohatstva prichádza zo sporenia a investovania v dlhodobom horizonte, takže nemyslite si že nájdete skratku snahou po tvorbe nadpriemerných investičných výnosov.

Čo je ešte dôležitejšie, nepodliehajte panike v časoch, keď trhy padajú. Jedným z najväčších dôvodov prečo individuálni investori nie sú schopní dosiahnuť také výnosy ako trh je to, že predávajú dole (v panike) a kupujú na vrchole.

Prehodnoťte svoj pohľad na seba

Ak vás vaši blízky priatelia považujú za toho rozumného, kto sa drží ďalej od predražených vecí, mali by ste to začať brať ako kompliment. Inými slovami, možno by sme nemali  považovať za urážajúce, ak nás niekto nazve „lacným“.

Nakoniec, dodáva Clements, utrácanie peňazí aby sme urobili dojem na iných je známkou hlúposti.

Preložil: Marián Bednarcik 

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár