Manchester-United-predava-25%-podiel-miliardarovi-Jimovi-Ratcliffovi

Futbalový klub Manchester United v nedeľu oznámil, že britský petrochemický miliardár Sir Jim Ratcliffe kúpil 25% podiel v slávnom anglickom futbalovom klube Premier League.

Predaj potvrdili aj v Manchester United a Ratcliffom kontrolovanom nadnárodnom konglomeráte so sídlom v Londýne – INEOS.

INEOS vo svojom vyhlásení uviedla, že Ratcliffe získa 25 % akcií klubu triedy B a až 25 % verejne dostupných akcií triedy A “a poskytne ďalších 300 miliónov dolárov určených na budúce investície do historického štadióna klubu – Old Trafford.”

Rodina Glazerovcov, ktorá vlastní väčšinu klubu, a akcionári triedy A podľa vyjadrení klubu dostanú rovnakú cenu 33,00 dolárov za akciu. V piatok akcie Manchesteru United (MANU) uzavreli na úrovni 19,81 dolárov.

V máji časopis Forbes ocenil klub Manchester United na 6 miliárd dolárov, hneď za Realom Madrid ktorý bol najhodnotnejším futbalovým klubom na svete. Akcie klubu Manchesteru United v roku 2023 klesli o takmer 13 %.

Dohodu musí ešte schváliť anglická Premier League.

Avram Glazer a Joel Glazer, výkonní spolupredsedovia a riaditelia Manchestru United, vo vyhlásení uviedli: “Sme radi, že sme sa so Sirom Jimom Ratcliffom a spoločnosťou INEOS dohodli (na) tejto spolupráci,” … “V rámci strategickej revízie, ktorú sme oznámili v novembri 2022, sme sa zaviazali preskúmať rôzne alternatívy, ktoré by pomohli posilniť Manchester United, so zameraním na dosiahnutie úspechu našich mužských, ženských a akademických tímov.”

V tomto vyhlásení sa dodáva, že “spoločnou ambíciou je vytvoriť futbalovú prevádzku svetovej úrovne, ktorá bude vychádzať z mnohých existujúcich silných stránok klubu vrátane úspešných výsledkov mimo ihriska, ktorým sa naďalej teší.”

Predaj prichádza po viac ako roku fám, že rodina Glazerovcov so sídlom na Floride, ktorá vlastní klub od roku 2005 a vlastní aj klub NFL – Tampa Bay Buccaneers, mala záujem prijať ponuky na kúpu. Podľa viacerých správ prebehlo niekoľko kôl ponúk, medzi ktorými bol aj katarský investor šejk Jassim bin Hamad Al Thani, ktorý však v októbri svoju ponuku stiahol.

Manchester United v posledných rokoch pod vlastníctvom rodiny Glazerovcov čelil viacerým neúspechom. Klub, v ktorom sa od odchodu dlhoročného šéfa Sira Alexa Fergusona v roku 2013 vystriedali štyria manažéri, od roku 2008 titul v Lige majstrov (UEFA) nevyhral a od roku 2013 nezískal ani titul v Premier League.

Manchester United je v súčasnosti v tabuľke Premier League na ôsmom mieste.

71-ročný Ratcliffe sa narodil v meste Failsworth v Lancashire, ktoré je súčasťou Veľkého Manchestru. Sám seba označil za “miestneho chlapca a celoživotného priaznivca” klubu Manchester United.

Ratcliffe, jeden z najbohatších mužov Británie s čistým majetkom 19,1 miliardy dolárov (podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg), v minulosti predložil neúspešnú ponuku na kúpu londýnskeho klubu Chelsea, ktorá v máji 2022 zarobila 5,3 miliardy dolárov.

Ratcliffe vlastní aj futbalové kluby OGC Nice vo Francúzsku a FC Lausanne-Sport vo Švajčiarsku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheSun, BBC

Facebook komentár