Najbohatší miliardári sveta:

Najbohatší miliardári sveta: Jeff Bezos, Bernard Arnault a Elon Musk.

V skupine miliardárov boli zaznamenané ďalšie veľké zisky: najmä magnát s luxusným tovarom Bernard Arnault (až 62,7 miliardy dolárov) a kamaráti z firmy Google – Larry Page a Sergey Brin (nárast o 47 miliárd dolárov a 45 miliárd dolárov). Rok Marka Zuckerberga bol poznačený tzv. nočnými morami technologických titánov, no stále v poslednom roku bol jeho majetok väčší o zhruba 25 miliárd dolárov.

Aj keď si rok 2021 možno pamätáme ako rok pracujúcich, vďaka rastúcim mzdám a obnovenému úsiliu v rámci odborových organizácií, poháňaný napätou situáciou na trhu práce, astronomické zisky vrchného 0,001 % vo svete podčiarkujú obrovský rozdiel v bohatstve medzi bežnými zamestnancami a vedúcimi pracovníkmi, presnejšie akcionármi, ktorým slúžia.

Rok 2021 bol už “gazilióntym“ (vysokým, neurčitým číslom) rokom v rade, kedy bolo vhodné dosiahnuť zbohatnutie. Wall Street znova a znova ignoroval obavy z inflácie, prekážky dodávateľského reťazca a nových variantov ochorenia Covid-19, čím tlačil akciové trhy na stále vyššie a vyššie úrovne.

V tomto smere bohatí jednotlivci vďačia za veľký optimizmus Federálnému rezervnému systému, ktorý každý mesiac do finančných trhov vrazil desiatky miliárd dolárov, pričom úrokové sadzby udržiavala v blízkosti nulovej hodnoty – čo predstavuje ultra-uvoľnenú menovú politiku navrhnutú tak, aby na finančných trhoch udržal hotovosť v pohybe. Stalo sa tak z dôvodu pandémie, ktorá otriasla globálnou ekonomikou už v roku 2020. Toto stimulačné úsilie v rokoch 2020 a 2021 podnietilo akciovú “bonanzu“, ale rozsiahla paľba Fedu sa v prvej polovici tohto roka bude znižovať.

Všeobecný akciový index S&P 500 v minulom roku získal takmer 27 %, zatiaľ čo index Dow si pripísal približne 19 % a index Nasdaq skončil rok so ziskom na hodnote 21 %.

Ocenenia iných aktív, ako sú kryptomeny, komodity a nehnuteľnosti, taktiež prudko vzrástli, čo ďalej posilnilo rast majetku ultra-bohatých jednotlivcov.

Podľa agentúry Bloomberg, spoločný čistý majetok 500 ľudí v indexe miliardárov aktuálne presahuje 8,4 bilióna dolárov. To je viac ako hrubý domáci produkt ktorejkoľvek jednej krajiny na planéte okrem Spojených štátov amerických a Číny.

Súvisiace: Koľko peňazí v roku 2021 zarobilo 10 najbohatších ľudí sveta?

Počas celého roka sa návrhom amerických zákonodarcov na takzvanú miliardársku daň pomerne (neprekvapivo) vysmievali super-miliardári ako Musk. Generálny riaditeľ automobilky Tesly, ktorý v posledných rokoch platil malú alebo takmer nulovú daň z príjmu a ktorého automobilka je v súčasnosti ohodnotená na úrovni 1,15 biliónov dolárov bola čiastočne postavená na vládnej pomoci, sa obzvlášť hlasno postavil proti dani pre nadmieru bohatých ľudí, čo malo slúžiť na tzv. financovanie silnejšej sociálnej pomoci, ktorá je považovanou za tzv. záchrannú sieť v Amerike.

Od začiatku pandémie, americkí miliardári zaznamenali zvýšenie svojho spoločného majetku o viac ako 70 % na viac ako 5 biliónov dolárov, podľa správy Americans for Tax Fairness a Inštitútu pre program politických štúdií o nerovnosti, ktorá analyzovala údaje časopisu Forbes.

Demokrati tvrdia, že len neočakávaný zisk miliardárov za posledné dva roky by stačil na zaplatenie plánu sociálnej infraštruktúry prezidenta Joea Bidena. Ale miliardárska daňová legislatíva bola pri príchode na jeseň tohto roku mŕtvou, keď senátor Joe Manchin vyjadril obavy z penalizácie „ľudí v stratosfére“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár