Ako-500-najbohatsich-miliardarov-sveta-za-rok-prislo-o-$1-4-biliona

Pre veľkú väčšinu najbohatších ľudí sveta bol rok 2022 rokom zabudnutia.

Prišli nielen peniaze, hoci zásah bol rozsiahly. Podľa indexu miliardárov agentúry Bloombergu bolo z bohatstva 500 najbohatších jednotlivcov planéty vymazaných takmer 1,4 bilióna dolárov.

Ukazuje sa, že veľa bolesti si človek spôsobil sám: údajný podvod niekdajšieho kryptozázračného muža Sama Bankmana-Frieda; ničivá vojna, ktorú Rusko viedlo proti Ukrajine a ktorá podnietila ochromujúce sankcie voči jej obchodným titánom; a, samozrejme, vyčíňanie nového majiteľa Twitteru – Elona Muska, ktorého hodnota je o 138 miliárd dolárov nižšia ako k 1. januáru.

V kombinácii s pozadím rozsiahlej inflácie a agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb bol tento rok dramatickým pádom pre skupinu miliardárov, ktorých majetky v ére ľahko zarobených peňazí počas pandémie COVID-19 narástli do nevyspytateľných výšin.

Vo väčšine prípadov platí, že čím väčší nárast, tým dramatickejší pád: Len Musk, zakladateľ Amazonu – Jeff Bezos, zakladateľ Binance – Zhao Changpeng a generálny riaditeľ spoločnosti Meta – Mark Zuckerberg spoločne prišli o majetok v rozsahu 392 miliárd dolárov.

Pre niektorých miliardárov to však nebol tak katastrofálny rok. Indický magnát Gautam Adani prekonal v indexe bohatstva spoluzakladateľa Microsoftu – Billa Gatesa a investičného guru – Warrena Buffetta, pričom svoje bohatstvo navýšili aj niektoré z najbohatších rodín sveta, ako sú Kochovci a klan rodiny Mars.

Tu je prehľad údajov a príbehov, ktoré pre miliardárov definovali búrlivý rok, v každom z jednotlivých mesiacov.

Január: Varovné výstrely

Elon Musk, v tom čase najbohatší človek na svete, prišiel 27. januára o 25,8 miliardy dolárov po tom, čo výrobca elektromobilov Tesla varoval pred problémami s dodaním vozidiel.

Ide o štvrtý najstrmší jednodňový pokles v histórii indexu miliardárov agentúry Bloomberg a Muska predznamenal náročný rok, ako osobne tak aj finančne.

Február: bohatstvo oligarchov zasiahnuté

Najbohatší ľudia v Rusku 24. februára, v deň, kedy prezident Vladimír Putin nariadil svojej armáde napadnúť Ukrajinu, spoločne prišli o 46,6 miliardy dolárov.

V krátkom čase sa úrady Západu so sankciami zameriavali na ruských oligarchov a ich spoločnosti, ktoré obchodným magnátom takmer znemožňovali udržať si kontrolu nad ich majetkom v rámci Západu. Napríklad ruský magnát Roman Abramovič oznámil, že predáva futbalový klub Chelsea.

Najbohatší Rusi v priebehu roka 2022 prišli o ďalších 47 miliárd dolárov, keďže vojna pokračovala.

Marec: Realitné zemetrasenie v Číne

Čínske trhy smerovali od zlého k horšiemu a 14. marca vymazali z majetku najbohatších ľudí 64,6 miliardy dolárov.

V roku 2022 prichádzajú o ďalších 164 miliárd dolárov, pretože namáhavé snahy o obmedzenie pohybu v rámci pandémie Covid-19 , problémy na trh s nehnuteľnosťami, zvýšená kontrola technologického priemyslu a obchodné napätie s USA zasahujú druhú najväčšiu ekonomiku sveta.

To v kombinácii s populistickou rétorikou prezidenta Si Ťin-pchinga má za následok, aby sa niektorí bohatší Číňania snažili o presun seba a svojho majetku.

Apríl: Muskov nálet na Twitter

Krátko po odhalení 9,1-percentného podielu v sociálnej siete Twitter, Elon Musk 14. apríla ponúkol kúpu spoločnosti za 44 miliárd dolárov.

Na financovanie transakcie si pôvodne plánoval požičať miliardy, využiť viac akcií automobilky Tesla a navýšiť objem hotovosti o 21 miliárd dolárov, čo analytici správne predpovedali, že si bude vyžadovať väčšie predaje akcií spoločnosti Tesla.

Situácia na trhoch sa v nadchádzajúcich mesiacoch zhoršila a Musk sa snaží vymyslieť únikovú cestu, čím odštartuje niekoľko mesiacov trvajúcu právny konflikt ohľadom firmy Twitter. V čase, keď je obchod v októbri dokončený, je jeho čistý majetok o 39 miliárd dolárov nižší, ako keď predložil svoju pôvodnú ponuku.

Máj: Boehly kupuje klub Chelsea

Skupina vedená miliardárom z oblasti financií Toddom Boehlym získala víťaznú ponuku za 4,25 miliardy libier (6,9 miliardy dolárov) na futbalový klub Chelsea.

Jedná sa o najvyššiu cenu zaplatená za športový tím a uzatvára šialený dvojmesačný proces, ktorý priťahuje viac ako 100 uchádzačov z celého sveta.

Čistý výnos z predaja, vrátane 1,6 miliardy libier v rámci odpusteného dlhu, ktorý tím dlhuje predchádzajúcemu majiteľovi Romanovi Abramovičovi, je určený na charitu v prospech Ukrajiny.

Jún: Rodina Waltonovcov získala tím Broncos

Rob Walton, dedič bohatstva skupiny Walmart, súhlasí s kúpou amerického futbalového tímu Denver Broncos za 4,65 miliardy dolárov, čím vytvoril rekord za kúpu športového tímu v USA.

Konzorcium Walton zahŕňa dcéru pána Waltona – Carrie, jej manžela Grega Pennera, prezidentku firmy Ariel Investments – Mellody Hobson, pilota Formuly 1 Lewisa Hamiltona a bývalú ministerku zahraničných vecí USA Condoleezzu Riceovú.

Dohoda robí z pani Hobsonovej a doktorky Riceovej prvé čierne ženy, ktoré získali vlastnícky podiel v tíme Národnej futbalovej ligy.

Júl: Čínski miliardári prichádzajú o ďalšie majetky

Yang Huiyan stratila titul najbohatšej ženy Ázie po tom , čo sa jej majetok v priebehu siedmich mesiacov v dôsledku rozvíjajúcej sa realitnej krízy v Číne prepadol o viac ako polovicu.

Country Garden Holdings, ktorú pani Yang zdedila po svojom otcovi, v posledných rokoch ťažil z ošiaľu pri výstavbe nehnuteľností.

Avšak snahy krajiny obmedziť ceny nehnuteľností a potlačenie spotreby od prezidenta Si Ťin-pchinga sektor zasiahli, zastavili výstavbu projektov a viedli nespokojným majiteľov nehnuteľností k tomu, aby prestali platiť hypotéky.

August: Indický miliardár Adani stúpa

V čase kedy je svet zmietaný vojnou na Ukrajine, Gautam Adani, indický baník s rýchlo sa rozširujúcim impériom, prekonal Billa Gatesa a predsedu skupiny LVMH – Bernarda Arnaulta a stal sa koncom augusta tretím najbohatším jednotlivcom sveta. Je to najvyššie hodnotenie pre ázijského miliardára.

Adani sa spojil s indickým premiérom Narendrom Modim a využil dlh na rýchlu diverzifikáciu svojho relatívne nepriehľadného konglomerátu Adani Group k prístavom, dátovým centrám, diaľnice a zelenú energiu. V septembri nakrátko prekoná Jeffa Bezosa, aby sa stal druhým najbohatším človekom sveta.

September: Zuckerberg čelí prepadu

Aj v ťažkom roku pre amerických technologických titánov boli straty Marka Zuckerberga naozaj výrazné.

Do polovice septembra sa jeho čistý majetok od 1. januára prepadol o 71 miliárd dolárov (57-percentná strata) v dôsledku nákladného obratu k metaverzu a celo-odvetvového poklesu, ktorý stiahol cenu akcií Facebooku nadol.

V priebehu roka v indexe miliardárov agentúry Bloomberg klesol o 19 miest a v roku 2022 skončil na 25. mieste, čo je jeho najnižšia pozícia od roku 2014.

Október: Prepad miliardárov z obdobia Covid-19

Bublina ekonomiky ohľadom pandémie COVID-19 sa rýchlo vyprázdňuje a s ňou aj bohatstvo takzvaných miliardárov Covid-19, teda magnátov, ktorí vyťažili obrovské bohatstvo z vakcín (Stephane Bancel z firmy Moderna), online nakupovania (Bom Kim z firmy Coupang) a, samozrejme video-hovorov (Eric Yuan zo spoločnosti Zoom).

58 miliardárov, ktorých bohatstvo sa v dôsledku pandemických odvetví znásobilo závratným tempom, zaznamenalo priemerný pokles hodnoty ich aktív o 58 percent od ich maxima, čo je oveľa prudší pokles ako u ostatných jednotlivcov indexu miliardárov agentúry Bloomberg.

November: Z $21 miliárd na nulu

Kryptoburza FTX Sama Bankmana-Frieda skolabovala po tom, čo kríza okolo likvidity odhalila diery v súvahe jeho impéria a absenciu kontroly rizika.

Majetok 30-ročného jednotlivca zo 16 miliárd dolárov bol vymazaný za menej ako týždeň. Na svojom vrchole bol jeho čistý majetok ocenený na 26 miliárd dolárov. Debakel nechal milión klientov zvedavých, či dostanú svoje peniaze späť.

Zhao Changpeng zo skupiny Binance uvidel v roku 2022 pokles svojho čistého majetku o 84 miliárd dolárov, zatiaľ čo iní kryptomiliardári, ako sú podnikatelia a bratia Cameron a Tyler Winklevossovci, sa od kolapsu FTX dištancujú.

December: Musk zosadený z trónu

Elon Musk je zbavený pozície najbohatšieho človeka na svete francúzskym magnátom zo sektoru luxusu – Bernardom Arnaultom.

Aj keď majetok Arnaulta nebol imúnny voči náročnému roku 2022, v tomto roku poklesol len o približne 16 miliárd dolárov, čo bledne vedľa strát Muska v rozsahu viac ako 138 miliárd dolárov.

Ako sme sa sem dostali?

Vezmite pokles trhu, pridajte impulzívnu kúpu nerentabilnej sociálnej mediálnej spoločnosti, primiešajte hromadu pákového efektu, viac problémov s dodávateľským reťazcom a neukojiteľnú túžbu po pozornosti. Ľahko príde, ľahko odíde.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, StraitTimes

Facebook komentár