Je_naozaj_cas_na_masivne_znizenie_dani_v_USA_2017

Americký trh s hospodárstvom a pracovnými miestami je v súčasnosti celkom zdravom stave. Ale prezident Trump vyžaduje veľmi nákladnú operáciu.

Nové čísla zverejnené počas dnešného dňa ukazujú, že USA po prvýkrát za tri roky vzrástla o 3%. Nezamestnanosť dosahuje úroveň iba 4,2%, čo je najnižšia hodnota za 16 rokov. Spotrebiteľská nálada sa v októbri zvýšili na úroveň, ktorá nebola dosiahnutou od začiatku roka 2004.

Napriek zrejmej sile v ekonomike, Trump nedávno na sociálnej sieti Twitteri sľúbil “najväčšiu daňovú úľavu” a dodal, že “ju USA aj potrebujú!”

Trump poznamenal, že chce presadiť daňovú reformu, ktorá by modernizovala zastaraný daňový poriadok a poskytla zníženie daní, ako jednotlivcom tak aj podnikom.

Vzhľadom na to, že tempo ekonomiky je zdravé, niektorí ekonómovia sa zamysleli nad naliehavým tlakom spoločnosti na Trumpa, okolo zníženia daní, čo pravdepodobne povedie k navýšeniu dlhov USA.

Chris Rupkey, ktorý je hlavným finančným ekonómom pre MUFG Union Bank poznamenal: “Žiadny iný prezident v moderných hospodárskych dejinách sa o to takto nepokúšal,” … “Zdá sa to úplne zbytočné: prečo by sme sa mali pokúsiť stimulovať ekonomiku, s nezamestnanosťou na úrovni 4,2%?”

Súvisiace: Buffett: “Pozor na Trumpov rozpočtový trik”

Zvyčajne prezidenti žiadajú Kongres o zníženie daní financovaných z deficitu, v prípade že je ekonomika opäť slabou. To je to, čo urobil prezident Obama v roku 2009, počas Veľkej recesie a prezident George W. Bush urobil to isté po poklese v roku 2001.

Hlavný ekonóm PNC, Gus Faucher uviedol: “Je to trochu zvláštne obdobie, pre získanie fiškálnych stimulov. Nie sme v období, kde by sme sa nachádzali v recesii, alebo by sme práve z nej vyšli.”

Existuje však jeden problém: pád do ďalšej recesie. A veľké výdavky okolo zníženia sadzby dane z príjmov právnických osôb na 20%, zo súčasných 35% môžu opustiť Kongres s menším počtom možností, ohľadom riešenia ďalšieho poklesu. Súčasná ekonomická expanzia sa považuje za už druhú najdlhšiu.

Centrum daňovej politiky odhaduje, že daňová úprava od Trumpa by v priebehu 10 rokov mala znížiť federálne výnosy o 2,4 bilióna dolárov a počas druhého desaťročia o 3,2 bilióna dolárov. A štátny dlh sa už teraz nachádza na úrovni 77% HDP a má pokračovať v raste.

Rupkey poznamenal: “Riziko predstavuje fakt, že nebudeme mať na problémové dni, čo predstavuje hraničnú nezodpovednosť.”

Je pravdou, že americká ekonomika nie je dokonalou. Firmy sa zdráhajú utrácať a Američania nedostávajú vyššie platy, ktoré si zaslúžia. Rast miezd bol pomalý, aj keď sa v septembri zlepšil.

Je taktiež pravdou, že daňová reforma je obdivuhodným cieľom, bez ohľadu na to, ako rýchlo ekonomika rastie. Daňová reforma, ktorá je zameranou na zefektívnenie rozľahlého a zastaraného systému, je odlišnou a oveľa menej nákladnou ako zníženie daní.

Maya MacGuineas, ktorá je predsedníčka mimoparlamentnej komisie zodpovedného federálneho rozpočtu, nedávno poznamenala: “Daňová reforma, ktorá sa jednotlivcom a firmám viac vypláca, je oveľa lepšou pre ekonomiku ako plán, ktorý dlh navyšuje.”

Niektorí odborníci sa domnievajú, že úsilie ohľadom daňovej reformy zlyhá, v čase keď budú konečne odhalené podrobnosti o návrhu zákona 1. novembra.

Ekonóm banky Barclays – Michael Gapen v nedávnej správe uviedol: “Budeme aj naďalej očakávať realizáciu znižovanie daní, čo povedie k navýšeniu deficitu, pre neutrálnou daňovou reformou s ohľadom na deficit.”

Vzhľadom na to, že americká ekonomika je v stave “plnej zamestnanosti”, Gapen verí, že zníženie daní poskytne “dočasnú podporu” HDP len o 0,5 percentuálneho bodu. To by malo viesť k rastu v roku 2018 na úrovni približne 2,8%.

Biely dom bol v piatok novinármi požiadaný o potrebe znižovania daní, s ohľadom na rast HDP.

Kevin Hassett, ktorý je predsedom Rady ekonomických poradcov pre Trumpovu administratívu tvrdil, že americká ekonomika sa zrýchlila, keďže podniky sú z daňovej a regulačnej reformy nadšené.

Hassett taktiež predpokladá, že zníženie daňovej sadzby z príjmov právnických osôb a umožnenie podnikom okamžite odpisovať investície by mohlo zvýšiť HDP o 3% na 5% a viesť k navýšeniu platov.

Biely dom vo vyhlásení poznamenal, že bez znižovania daní a daňovej úľavy sa USA budú “v raste miezd zhoršovať.”

Rupkey pripúšťa, že daňová reforma by mohla zvýšiť mzdy, ale je skeptický, že by sa rast miezd vedel udiať v zmysluplnej hodnote.

Súvisiace: Dlh USA sa počas nasledujúcich 30 rokov zdvojnásobí

Niektorí ekonómovia sa obávajú, že stimul v tomto bode hospodárskeho cyklu by mohol byť príliš pozitívnym.

Guy LeBas, ktorý je hlavným stratégom fixných aktív v spoločnosti Janney Capital poznamenal: “Je treba sa obávať, že ak pridáte palivo, verte, alebo nie, nastane pekne ohnivá ekonomika USA, v ktorej riskujete infláciu a prehrievanie rastu.”

Takýto výsledok by mohol podnietiť Federálny rezervný systém, aby zvýšil úrokové sadzby tak rýchlo, čo zasiahne akciový trh, zaťaží podniky a spotrebiteľov, ktorí čelia vyšším nákladom na pôžičky.

Faucher nakoniec poznamenal: “Zníženie daní s vplyvom na deficit je v tomto bode nesprávnym smerom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár