Konečne sa to stalo. Po správe v minulom týždni v German business daily Bundesbanka (Nemecká Centrálna Banka) potvrdila, že si vyberie svoje obrovské množstvá zlata, ktoré má uložené v New Yorku a vo Francúzsku.

AP ohlásila, že všetkých 374 ton nemeckého zlata, držaného v Paríži a ďalších 300 ton v New Yorku bude do roku 2020 prevezených do Frankfurtu. Hovoríme o súčasnej trhovej hodnote 36 miliárd USD. Ide asi o 19% z celkových zlatých rezerv v Nemecku.

Nemecko má 2. najväčšie zásoby zlata na svete, ktoré boli skladované  za morom najmä kvôli strachu zo Studenej vojny a sovietskej invázie. Napriek pominutiu týchto obáv, nemecký krok stiahnuť si svoje zlato späť domov za posledných pár rokov nabral svoj spád. Posledná kampaň s názvom „Prineste nám naše zlato späť“ sa dočkala veľkého ohlasu.

Z veľkej časti to je kvôli Petrovi Gauweilerovi, šéfovi Kresťanskej sociálnej únie(CSU), ktorý už roky žiada, aby bolo známe, kde sa presne nemecké zlato nachádza(nakoniec mu bolo dovolené navštíviť sklady zlata v Bundesbanke vo Frankfurte).

Jeho argument bol podporený  nedávnou správou z nemeckej Kancelárie federálneho auditu, ktorá prísne kritizovala nemeckú centrálnu banku. Správa vyzerala, akoby išlo o nejaký konšpiračný dokument. Der Spiegel to minulý rok vysvetlil:

Skutočne sa správa čítala, akoby išlo o prológ k špionážnemu trileru, v ktorom by mohli omráčení centrálni bankári skončiť pred prázdnymi trezormi v USA.

Ukázalo sa, že nemeckým bankárom nebolo po dekády umožnené vidieť svoje zlato – čo je vo svete štandardnou praktikou – konečne až  v roku 2007 a dotknúť sa ho až v roku 2011.

Môže sa to zdať  trochu šialené, nie je to však nič nevídané. Ambrose Evans – Pritchard z The Telegpaph poznamenal, že tajné nemecké správy tvrdia, že si krajina vybrala 2/3 svojho zlata späť pred dekádou, krátko po prechode na euro. Myslí si, že to bolo nariadené po tom, ako Bank of England rozpredávala svoje zlato a báli sa, že ich zlato nemusí byť jasne pridelené Nemecku.

Ako minulý rok trhový stratég u Euro Pacific Capital John Browne zistil, celý systém okolo skladovania zlata je dosť šialený. Hovorí, že vyžaduje „určitú úroveň spolupráce s centrálnou bankou a dôveru, ktorá až udivuje predstavivosť. Spojenecké vlády zdá sa navzájom dôverujú so správou miliárd dolárov a zlatých tehličiek. Táto politika hraničí s finančnou nedbanlivosťou.“

Nemecko však má  teraz iný problém – ako previesť 600 ton zlata. „Z bezpečnostných dôvodov o nich nemôžeme hovoriť, z časti, aby sme ochránili zlato, z časti personál,“ povedal hovorca Bundesbanky Moritz August Raasch.

Zdroj: Finance.Yahoo.com

Facebook komentár