Nemecko-planuje-postupne-ukoncit-predaj-vozidiel-so-spalovacim-motorom

Záväzok Nemecka zvýšiť používanie elektromobilov a posilniť snahy o ochranu klímy by v konečnom dôsledku mohol v blízkej budúcnosti vyústiť do zákazu automobilov so spaľovacím motorom v krajine.

Podľa paktu, ktorý zverejnila budúca nemecká vláda Sociálnych demokratov, zelených a slobodných demokratov, sa krajina do konca desaťročia zaviazala zastaviť predaj vozidiel so spaľovacím motorom, stanovením ambiciózneho cieľa dostať na cesty minimálne 15 miliónov automobilov s elektrickými batériami.

Na splnenie tohto čísla bude Nemecko musieť rapídne zvýšiť produkciu elektrických vozidiel, pričom je pravdepodobné, že v najbližších rokoch postupne vyradí vozidlá poháňané benzínom a naftou.

Volker Quaschning, profesor systémov obnoviteľnej energie na Univerzite aplikovaných vied v Berlíne, pre agentúru Bloomberg poznamenal: „Dá sa to dosiahnuť iba vtedy, ak nové autá so spaľovacími motormi už pred rokom 2030 nebudú ďalej registrované,“ … “Dáva zmysel zastaviť registráciu benzínových a naftových automobilov približne do roku 2028.”

Nemecko má v súčasnosti podľa odhadov 570 000 registrovaných automobilov s batériami, čo predstavuje len 1 % vozového parku krajiny, ako uvádza agentúra Bloomberg. Krajina tak každým rokom bude musieť do roku 2030 zvýšiť výrobu a predaj elektrických o 33 %, aby dosiahla svoj cieľ – úsilie, ktoré Nemecko dosiahlo za posledný rok vďaka stimulom a financovaniu, ktoré pomohli zdvojnásobiť registrácie.

Krajina však už mala problémy so splnením prvých cieľov týkajúcich sa používania elektrických vozidiel, vrátane chýbajúceho prísľubu odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, s cieľom dostať do roku 2020 na cesty 1 milión áut poháňaných elektrickými batériami. Nemecko má tiež pred sebou prekážky pri zvyšovaní informovanosti a dostupnosti pre spotrebiteľov, o ktorých niektorí odborníci tvrdia, že môžu byť voči takýmto snahám odolní.

Giulio Mattioli, výskumník z oddelenia dopravného plánovania na TU Dortmund University pre agentúru Bloomberg poznamenal: „V koaličnej dohode nie je veľa obsahu, pokiaľ ide o dosiahnutie takých vysokých úrovní predaja elektromobilov, čo sa týka praxe,“ … “Spotrebitelia budú potrebovať ďalšie informácie ohľadom zmeny svojich presvedčení.”

Ak sa však naplnia ašpirácie Nemecka, ich časový plán by ho posunul pred väčšie ciele Európskej únie, ohľadom postupného vyraďovania vozidiel so spaľovacím motorom do roku 2035.

V nemeckom koaličnom dokumente sa uvádza: „Podľa návrhov Európskej komisie budú v roku 2035 v sektore dopravy Európy povolené iba vozidlá s neutrálnou hodnotou CO2 – v Nemecku to bude mať skoršiu účinosť,“ … “Okrem existujúceho systému rozsiahlych emisných noriem presadzujeme, aby sa mohli registrovať iba vozidlá, ktoré môžu byť natankované len tzv. e-palivami.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Bloomberg, Yahoo

Facebook komentár