Nemecko-si-konecne-zabezpecilo-zemny-plyn-od-Spojenych-emiratov

Nemecká energetická spoločnosť RWE dnes podpísala zmluvu s Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) o dodávke skvapalneného zemného plynu do najväčšej európskej ekonomiky už do konca decembra (podľa RWE).

Hoci počiatočné množstvo, ktoré sa má dodať, je relatívne malé, ide o politicky významný obchod na zabezpečenie dodávok zemného plynu z krajín mimo Ruska, keďže kancelár Olaf Scholz sa snaží prehĺbiť vzťahy s Perzským zálivom a nájsť alternatívne zdroje energií.

Dohoda, ktorá zahŕňa memorandum o porozumení pre viacročné dodávky LNG, prišla počas druhého dňa dvojdňovej cesty Scholza do oblasti Perzského zálivu.

Scholz novinárom pred oznámením dohody poznamenal: “Musíme sa uistiť, že produkcia LNG vo svete pokročila do bodu, kedy vysoký dopyt, ktorý existuje, bude možné uspokojiť bez toho, aby sme sa museli uchýliť k výrobnej kapacite, ktorá je dostupnou v Rusku.”

RWE dodala, že objemy, ktoré tento rok dodá ADNOC, budú predstavovať 137 000 kubických metrov LNG a bude prvým LNG, ktorý bude dodaný na nemecký trh so zemným plynom cez plávajúci terminál na dovoz LNG v Brunsbütteli pri Hamburgu.

ADNOC ďalej rezervovala nešpecifikovaný počet objemu LNG pre Nemecko pre rok 2023.

Podľa údajov výskumnej spoločnosti Enerdata, dva nové plánované plávajúce terminály LNG v Nemecku budú nakoniec schopné prijať až 12,5 miliardy metrov kubických LNG ročne, čo zodpovedá približne 13 % spotreby zemného plynu v krajine v roku 2021.

RWE vo vyhlásení uviedla: “Predstavuje to dôležitý míľnik pri budovaní infraštruktúry na dodávky LNG v Nemecku a pri vytváraní diverzifikovanejších dodávok plynu.”

Nemeckí predstavitelia dúfajú, že celý rad dohôd, ako napríklad tá, ktorá sa uzavrela s Abú Zabí pre LNG, pomôže získať náskok pred prudko rastúcimi cenami energií.

Medzitým frustrovaní Nemci v nedeľu protestovali a vyzvali na uvedenie do prevádzky zastaveného projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý bol navrhnutý na prepravu paliva z Ruska do Nemecka, ale po vypuknutí vojny na Ukrajine tento projekt zamrzol.

Na jednom transparente bolo napísané: „Okamžite otvorte Nord Stream 2,“ … „Otvorenie Nord Stream 2 = Prevencia“. Organizátori očakávali približne 5000 demonštrantov v meste Lubmin, kde ropovod v Nemecku končí.

Okrem dodávok, spoločnosti RWE a ADNOC súhlasili aj s predajom čpavku nemeckým spoločnostiam vrátane Steag a Aurubis. Nemeckej firme Hoyer taktiež poskytne 250 000 ton nafty mesačne.

Prezident Spojených arabských emirátov šejk Mohammed bin Zayed al-Nahyan v nedeľu už skôr podpísal so Scholzom dohodu, ktorá sa týka zrýchlenia energetickej bezpečnosti a rastu priemyslu.

Samostatne spoločnosť Masdar v SAE preskúma rozvoj veternej energie pri nemeckom pobreží.

Scholz po stretnutiach v Abú Zabí odcestoval do Kataru. V sobotu rokoval v Džidde so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmánom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár