Angela Merkelová.

Angela Merkelová.

Tretia vlna pandémie koronavírusov kancelárke Angele Merkelovej a jej vládnucej strane strane CDU spôsobila ďalšie politické problémy, keďže sa krajina približuje k hlavným voľbám uskutočnených v septembri tohto roka.

Nemecko bolo pôvodne všeobecne chválené za zvládnutie pandémie koronavírusov, keďže obratne zvládlo prvotné prepuknutie tohto ochorenia v krajine, najmä izoláciou prípadov a sledovaním kontaktov, zatiaľ čo jej moderné a dobre vybavené nemocnice pomáhali udržiavať úmrtnosti na nízkej úrovni.

O rok neskôr je situácia veľmi odlišná, pričom najväčšia európska ekonomika čelí tretej vlne infekcií, stúpajúcemu počtu obetí a obvineniam z nesprávneho riadenia v oblasti krízy zdravia z dôvodu krokov vlády.

V polovici tohto týždňa Merkelová upútala pozornosť zvrátením plánu ohľadom uzamknutia krajiny počas veľkonočných sviatkov a uviedla, že urobila „chybu“. Stalo sa tak po kritike odborníkov na zdravie a vedúcich predstaviteľov firiem, ktorí sa domnievali, že návrh môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Súvisiace: Nemecko hlási tretiu vlnu; Taliansko pripravuje veľkonočné obmedzenia

K ústupku dochádza v čase, kedy odborníci uvažujú o tom, ako Nemecko zvládlo pandémiu, a skúmajú, ako by mohli byť ovplyvnené vládnuce strany Kresťanskodemokratická únia – Kresťanskosociálna únia, keď Nemci budú v septembri hlasovať vo voľbách.

Merkelovej strane CDU sa v posledných štátnych voľbách príliš nedarilo, čo signalizuje, že ju môžu neskôr v tomto roku voliči potrestať, ktorí nie sú spokojní so stredoľavými sociálnymi demokratmi, a najmä s ochrancom životného prostredia – Zelení, ktorých podpora výrazne vzrástla.

“Nevhodné riadenie začína mať rozsiahly negatívny vplyv,” uviedol vo štvrtok vo svojej poznámke hlavný analytik banky Berenberg Bank – Holger Schmieding.

“V marci minulého roka obratná reakcia na pandémiu vyslala podporu kancelárke Angele Merkelovej a jej CDU/CSU takmer do stratosféry.” Dodal však, že zatiaľ čo Nemecko prvú vlnu pandémie zvládlo lepšie ako väčšina ostatných rozvinutých krajín, „už to však neplatí.“

Ďalej poznamenal: „Zmätené politické kroky a pomalý pokrok v očkovaní aktuálne podkopávajú dôveru verejnosti prevádzať Nemecko cez krízu a schopnosť CDU/CSU, ktorá väčšinu v povojnových dejín vždy vládla, vrátane posledných 15 rokov.“

Schmieding poznamenal, že medzi verejnosťou rezonoval spätný škandál, ktorý sa týka členov parlamentu CDU-CSU, a prieskumy verejnej mienky ukazujú pokles podpory CDU-CSU späť na pred-pandemickú úroveň. Dodal: „Merkelovej obrat od „veľkonočných obmedzení“ môže spôsobiť ďalšie nepokoje.“

Čo sa deje?

K poklesu popularity CDU a jej bavorskej sesterskej strany CSU dochádza v súvislosti s otázkami, kto bude na čele nemeckej vlády, v septembri, kedy sa skončí posledné funkčné obdobie Merkelovej. CDU-CSU zatiaľ neuviedli, ktorého kandidáta do volieb navrhne.

Merkelovej obrat v stredu bol neobvyklý vzhľadom na to, že sa v krízových obdobiach dlho považovala za pevnú ruku. Tento krok ukázal, že nemecká vláda pociťuje tlak aj na potrebu prijímania zložitých rozhodnutí, uprostred rýchlo sa rozvíjajúcej pandemickej situácie.

Po stredajšej zmene stratégie, Merkelová odmietla požiadavky opozície, aby požiadala Parlament o vyslovenie dôvery jej vláde.

Podľa údajov univerzity Johna Hopkinsa Nemecko v súčasnosti zaznamenalo viac ako 2,7 milióna prípadov a 75 498 úmrtí, čo je oveľa menej ako vo Veľkej Británii. To je porovnanie s 4,3 milióna prípadov vo Veľkej Británii a viac ako 126 621 úmrtiami.

Krajina v poslednej dobe začala zmierňovať opatrenia ohľadom obmedzení, čo školám vo februári umožnilo opätovné otvorenie a niektorým ďalším obchodom začiatkom tohto mesiaca umožnila opäť príjmať zákazníkov. Rovnako ako iné európske národy, aj ona financovala zavedenie vakcín proti koronavírusom, aby mohla pomaly opätovne otvárať svoju ekonomiku, ktorá je najväčšou v Európe.

Podľa údajov univerzity Johna Hopkinsa Nemecko v súčasnosti zaznamenalo viac ako 2,7 milióna prípadov a 75 498 úmrtí, čo je oveľa menej ako vo Veľkej Británii. To je porovnanie s 4,3 milióna prípadov vo Veľkej Británii a viac ako 126 621 úmrtiami.

Krajina v poslednej dobe začala zmierňovať opatrenia ohľadom obmedzení, čo školám vo februári umožnilo znovu sa otvoriť a niektorým nepodstatným obchodom opäť prijať zákazníkov začiatkom tohto mesiaca. Rovnako ako iné európske národy, aj ona financovala zavedenie vakcín proti koronavírusom, aby mohla pomaly opäť otvárať svoju ekonomiku, ktorá je najväčšou v Európe.

Dovera-vo-vedenie-Merkelovej-upada-ked-Nemecko-zasahuje-pandemia.jpeg-graf

Nemecko nie je jediné, ktoré musí upraviť svoje plány; Taliansko má počas Veľkonočného obdobia opätovne zaviesť celoštátne obmedzenia, zatiaľ čo Paríž a ďalšie časti Francúzska sú opäť čiastočne odstavené.

Verejnosť bude mať vyššiu toleranciu voči obnoveným obmedzenia voľnosti pohybu, ak bude v EÚ plánované zavedenie vakcín. Ale ako celok programy očkovania v celom bloku odhaľujú veľmi pestrú mieru očkovania.

Vedúci predstavitelia EÚ sa vo štvrtok prakticky stretli, aby rokovali o tom, či zablokovať vývoz vakcín z EÚ, pretože ďalšie krajiny ako Británia sa predbiehajú so svojimi programami. Merkelová na začiatku rokovania obhajovala stratégiu EÚ zameranú na obstarávanie vakcín ako bloku (a nie jednotlivo).

Agentúra Reuters informovala, že pred summitom EÚ poznamenala: „Teraz, keď vidíme, že aj malé rozdiely v distribúcii očkovacích látok spôsobujú rozsiahle diskusie, nerada by som si predstavovala, keby niektoré členské štáty mali očkovacie látky a iné nie. To by otriaslo vnútorným trhom, čo sa týka jeho jadra.“

Navrhla tiež, že problémy s tempom očkovania v tomto regióne súvisia skôr s nižšou produkčnou kapacitou, ako s nedostatočným objemom objednávok.

Nakoniec poznamenala: „Britské výrobné závody produkujú pre Britániu a Spojené štáty americké a iné krajiny ich nedostávajú, takže sme odkázaní na to, čo môžeme v Európe vyrobiť,“ … “Musíme predpokladať, že vírus so svojimi mutáciami nás môže obmedzovať ešte dlhý čas, takže je treba riešiť tieto otázky počas celého roka.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár