Polska-firma-chce-udajne-prevziat-podiel-Rosneftu-v-nemeckej-rafinerii

Poľská rafinéria PKN Orlen má záujem prevziať kontrolný podiel v rafinérii PCK Schwedt, ktorú Nemecko získalo do správy, čím sa fakticky odstráni kontrola ruskej skupiny Rosnefť, ako na konci tohto týždňa pre agentúru Reuters uviedli zdroje z Berlína a Varšavy oboznámené s touto záležitosťou.

Varšava začiatkom tohto roka uviedla, že ukončenie ruského vlastníctva rafinérie je podmienkou pre potenciálne dodávky ropy z mora cez terminál v Gdaňsku a cez poľské ropovody, ktoré nahradia ruskú ropu.

Štátom kontrolovaná spoločnosť PKN Orlen to odmietla komentovať a uviedla, že plánované alebo realizované projekty a investície oznámi počas rozhodovania.

“Situáciu v regióne sledujeme,” uviedlo tlačové oddelenie rafinérie v odpovedi na otázku agentúry Reuters.

Poľské ministerstvo pre klímu a nemecké ministerstvo hospodárstva neboli k dispozícii na vyjadrenie.

Rafinéria, ktorej väčšinovým vlastníkom bola skupina Rosnefť, testovala nemecké odhodlanie eliminovať dovoz ropy z Ruska do konca roka v rámci európskych sankcií, ktoré majú potrestať Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu.

Nemecko potrebuje poľskú podporu na zásobovanie rafinérie cez Gdaňsk. Schwedt zásobuje aj časti Poľska.

Štvrtá najväčšia nemecká rafinéria Schwedt dodáva 90 percent paliva do hlavného mesta a od vybudovania závodu v 60. rokoch prepravuje všetku ropu z Ruska ropovodom Družba.

Rafinéria, ktorá je pod kontrolou štátu podľa nemeckého zákona o energetickej bezpečnosti, môže pokračovať v prevádzke, ale nie na plný výkon, ako poznamenal hovorca ministerstva hospodárstva.

Súvisiace: Prečo Rusko každým dňom na zemnom plyne spáli milióny dolárov?

Poľsko začiatkom tohto roka ponúklo pridelenie kapacity na svojom ropnom termináli v Gdaňsku a uviedlo, že môže prepravovať ropu cez svoje ropovody z prístavu do Nemecka pod podmienkou, že Rosnefť bude odstránená ako vlastník rafinérie Schwedt.

„Je otázka, či by sa rafinéria Schwedt vedela prispôsobiť aj neruskej rope bez strát na výnosoch z produkcie, ale ak ide o oportunistický nákup, možno by to stálo za zváženie,“ povedal agentúre Reuters Michal Kozák, hlavný akciový analytik v spoločnosti Trigon Brokerage.

Kontrola Nemecka

Nemecký regulátor Federal Network Agency spolu so správou prebral aj podiely Rosneft Deutschland v rafinériách MiRo a Bayernoil v Karlsruhe a Vohburgu.

Rosneft Deutschland predstavuje zhruba 12 percent nemeckej kapacity na spracovanie ropy a podľa ministerstva hospodárstva je jednou z najväčších spoločností na spracovanie ropy v krajine.

Vládny krok odovzdať Rosneft Deutschland do rúk Federálnej sieťovej agentúry nasleduje po podobnom kroku Berlína so SEFE, predtým známym ako Gazprom Germania, ktorý sa dostal pod správu po tom, čo sa ho Gazprom v apríli vzdal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár