V rámci koaličnej dohody krajina plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 12 eur (13,46 dolára) za hodinu, zo súčasnej sadzby 9,60 eura (10,77 dolára) za hodinu.

V rámci koaličnej dohody krajina plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 12 eur z 9,60 eura za hodinu.

Takmer 2 milióny zamestnancov v najväčšej európskej ekonomike čaká veľké zvýšenie platov.

Tri nemecké politické strany sa v stredu dohodli na zostavení novej vlády, pričom po zdĺhavých koaličných rokovaniach by sa mal stať nástupcom Angely Merkelovej vo funkcii kancelárky, ľavicový sociálny demokrat Olaf Scholz.

V rámci koaličnej dohody krajina plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 12 eur (13,46 dolára) za hodinu, zo súčasnej sadzby 9,60 eura (10,77 dolára) za hodinu.

Podľa ekonóma ING – Carstena Brzeského, by tento krok mohol zvýšiť príjem takmer 2 miliónov ľudí v Nemecku, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, alebo približne 5 % zamestnancov. Povedal, že tento krok je “jednoznačne významný”.

Minimálna mzda by mala vzrásť na 10,45 eura (11,72 dolára) už v júli 2022. V texte koaličnej dohody sa neuvádzalo, kedy nadobudne účinnosť väčšie jednorazové zvýšenie.

Analytik banky UBS – Felix Huefner uviedol, že tento krok by mal “zvýšiť celkový rast miezd” v nemeckej ekonomike, pričom varoval, že by mohol “prispieť k širším mzdovým tlakom”.

Nemecká “jastrabia“ (proti-inflačná) centrálna banka vykonala nezvyčajný krok, keď tento týždeň verejne kritizovala opatrenie a označila ho za „znepokojujúce“. Uviedla, že to bude mať dominový efekt na mzdy pre lepšie zarábajúcich jednotlivcov.

Inflačný tlak

Ekonómovia a politici na celom svete pozorne sledujú rastúce mzdy, ako kľúčovú zložku inflácie. V mesiaci október, inflácia v Nemecku dosiahla hodnotu 4,5 %, čo je najvyššia miera za takmer tri desaťročia, keďže ceny energií razantne rástli a zvyšovali sa aj náklady na potraviny.

Nemecko prvýkrát zaviedlo celoštátnu minimálnu mzdu vo výške 8,50 eura (9,54 dolára) v roku 2015.

Podpora minimálnych miezd v Európe rástla, keďže sila odborových zväzov sa znižovala. Európska komisia tvrdí, že medzi rokmi 2000 a 2015 došlo k poklesu podielu pracovníkov EÚ, na ktorých sa vzťahovali kolektívne zmluvy, pričom obzvlášť výrazný pokles bol zaznamenaný v strednej a východnej Európe.

Nový návrh zákona EÚ, ohlásený začiatkom tohto mesiaca má za cieľ posilniť minimálne mzdy v celom bloku novými požiadavkami.

Vo vyhlásení členka Európskeho parlamentu – Agnes Jongeriusová, ktorá toto opatrenie presadzuje, uviedla: “Počas predchádzajúcej krízy bolo znižovanie minimálnych miezd a odbúravanie sektorového kolektívneho vyjednávania tvrdým liekom, predpísaným pre mnohé členské štáty,” … “Teraz bojujeme za zvýšenie zákonných minimálnych miezd a za posilnenie kolektívneho vyjednávania v Európe.”

Minimálna mzda v Nemecku už teraz patrí medzi najvyššie v Európskej únii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, BBC

Facebook komentár