Desiateho a jedenásteho marca hlasovali obyvatelia Falklandských ostrovov v referende o zotrvaní pod britskou vládou. Z 2 563 obyvateľov len traja hlasovali proti. Víťazstvo vznietilo kriky nevôle v blízkej Argentíne, ktorá v roku 1982 viedla s Britániou krátku, katastrofálnu vojnu o ostrovy v Južnom Atlantiku. 28. Marca zverejnila argentínska prezidentka Cristina Fernández de Kirchner tweet: „Anglické teritórium vzdialené viac ako 12 000 kilometrov [od Spojeného kráľovstva]? Myšlienka nie je hodná ani škôlky s trojročnými deťmi.“

Čoskoro môžu  byť Argentínčania nahnevaní na niečo iné. Falklandy už nie sú len súostrovím pastierov oviec a rybárov na konci sveta. Sľubný objav ropy na pobreží podľa očakávaní prinesie Britskému teritóriu počas 25 rokov $10.5 miliárd v daňových príjmoch a honorároch.

Argentínčania pohrozili, že budú žalovať  každého zapojeného do vŕtania na Falklandach, no ostrovanov to nezastavilo. Falklandská vláda zakladá fond na manažovanie peňazí. A to na základe agendy vybudovania hlavnej diaľnice z letiska do hlavného mesta Stanley, zlepšenia prístavu, aby mohol prijímať väčšie lode a refinancovania 60 miliónov libier ($90 miliónov) Spojenému kráľovstvu, ktoré míňa ročne na obranu ostrovov. „V časoch recesie je pre ľudí v U.K. náročné odôvodniť míňanie peňazí na malú populáciu na druhom konci sveta“, hovorí Andrea Clausen, Falklanďanka, ktorá vlastní autobusovú spoločnosť. „ No pokiaľ si  Argentína v ústave nárokuje Falklandy, hrozba nepominie.“

Podľa londýnskych konzultantov Edison Investment Research môže ropný objav, ak začne produkciu v roku 2017, generovať príjmy vo výške $160 000 na osobu ročne. To je ekvivalent príjmu po zdanení zarábajúceho z top 1% podľa príjmu v Británii, vyčísľuje London’s Institute for Fiscal Studies, ktorý skúma dopad daní a spotreby. Falklandskí predstavitelia navštívili v decembri Nórsko a Shetlandy, ktoré majú podobný fond na investovanie príjmov z ropy a zemného plynu. Chceli vedieť ako sa vyhnúť inflácii a nekvalitnému finančnému manažmentu. Objav „bude pre ostrovy bezpochyby transformačný a zvýši vládne príjmy niekoľkonásobne“, hovorí Stephen Luxton, riaditeľ minerálnych zdrojov. 

Pole, známe ako Sea Lion, obsahuje podľa Rockhoper Exploration (RKH), výskumníkov, ktorí ho pred troma rokmi objavili, asi 400 miliónov barelov ropy. Premier Oil (PMO) z U.K. vlani súhlasil prevziať obsluhu poľa s investíciou jednej miliardy dolárov. Ostrovy môžu počas existencie poľa, podľa Edisonu, očakávať príjem  $3.9 miliardy v honorároch a $6.6 miliardy v daňových príjmoch. Tieto čísla môžu ešte narásť ak sa v okolí Sea Lion nájde viac ropy alebo ak nálezy plynu vyvŕtané minulý rok ukážu komerčnú hodnotu. „Je tu silný potenciál pre objavenie a vývoj ďalších rezervoárov“, hovorí Ian McLelland, šéf ropy a plynu v Edisone. Peniaze pôjdu predovšetkým do hlavného investičného fondu.

Je možné premrhať také šťastie, zvlášť pre teritórium z menej ako 3000 obyvateľmi? To je to, čo sa Falklanďania pýtali Nórov, ktorí v roku 1990 založili niečo, čo je dnes najväčším suverénnym investičným fondom. So štyrmi biliónmi nórskych korún ($715 miliárd) v aktívach, priniesol v roku 2012 13.4 percent. Falklandský fond také rozmery nikdy nedosiahne, no ak ostrovania napodobnia Nórsky rozvážny manažment, budú spokojní. Falklanďania, hovorí Clausen, „chcú vedieť, že náš spôsob života sa nezničí.“

Pointa: Argentína si stále nárokuje Falklandy, ktoré majú teraz hodnotu oveľa viac ako 400 miliónov barelov ropy objavených blízko ostrovov.

Preložil: Tomáš Tyrol

Zdroj: Newsxs.com

Facebook komentár