Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Ako finančný poradca, som sa niekedy pristihla, že trochu závidím istým klientom. Nie kvôli ich bohatstvu – ale pretože boli disciplinovaní a odhodlaní urobiť správne veci, ktoré im umožnili nahromadiť ich bohatstvo a, v množstve prípadov, ísť do skorého dôchodku.

Finančne zodpovední a úspešní ľudia nevybudujú svoje bohatstvo náhodou – alebo zo dňa na deň. Stať sa bohatým vyžaduje skutočnú silu vôle a dlhodobý cieľ. Musíte byť schopní zamerať sa na finančnú slobodu, byť ochotní obetovať vaše súčasné požiadavky na úkor vašej budúcnosti a vytvoriť si dobré návyky na víťazstvo. Nasleduje 10 zvykov, ktoré môžete začať implementovať do vášho fungovania hneď teraz.

Začnite skoro

Ako hovorí staré príslovie: ranné vtáča ďalej doskáče… alebo, v tomto prípade, doskáče do dôchodku so štýlom. Čím skôr zapojíte vaše peniaze do práce, tým majú viac času na to, aby vyrástli. Mať výplatu, či už ako samo zamestnávateľ, alebo v práci pre spoločnosť, znamená príležitosť prispievať do individuálneho dôchodkového účtu, ktorú by ste mali využiť čo najskôr. Ak máte dosť šťastia na to, aby ste mali prácu v spoločnosti, ktorá ponúka rovnocenný príspevok do dôchodkového sporenia, dostať sa do tohto plánu hneď, ako je to možné, by sa malo stať vašou prioritou. Tento krok môže byť rozdiel medzi skorým dôchodkom a žiadnym dôchodkom.

Zamyslite sa nad týmto: ak investujete 10 000, a necháte ich rásť 40 rokov, za predpokladu priemernej ročnej návratnosti vo výške 8 %, na konci by ste mali 217 000. Ale ak by ste čakali, 10 rokov a investovali 20 000 – čo je dvakrát toľko – skončili by ste iba s niečo viac ako 200 000.

Akákoľvek je vaša súčasná situácia, sporenie a investovanie peňazí dnes, je lepšie, ako čakať s tým do zajtra. Začnite teraz.

Automatizujte

Ak ide o finančný úspech, môžete sa stať svojim najhorším nepriateľom. Je jednoduché odkladať a zanedbávať čo musíte spraviť a medzičasom sa poddať pokušeniu a míňať viacej, ako by ste mali. Skvelý recept na to, ako sa nestať bohatým.

Najlepší spôsob, ako sa ochrániť pred sebou samým je  vaše sporenie automatizovať. To znamená, trvalý príkaz z vášho bežného účtu na sporiace, a investičné účty (alebo zrážku z vášho mesačného príjmu na váš dôchodkový plán sponzorovaný zamestnávateľom). Takýmto spôsobom sa prinútite vyhnúť sa peňažným zlozvykom a ušetríte, čo by ste inak minuli. Ak ste tak ešte neurobili, vyčleňte si 15 minút vo vašom kalendári, aby ste tak mohli učiniť hneď teraz. Nie neskôr, teraz. Vaše bohaté budúce ja, sa vám poďakuje.

Maximalizujte príspevky

Pokiaľ ide o dôchodkové účty, pravdepodobne vám povedali, aby ste začali v malom, a potom sa pokúšali zvyšovať množstvo aspoň o jedno percento každý rok, pokým nedosiahnete maximum. Ak ste to odkladali, tak áno, aj malý príspevok na začiatok je lepší ako žiaden. Problém je, že malé úsilie môže priniesť malé výsledky. Ak chcete byť bohatí, musíte šetriť naozaj. A to znamená prispievať najväčšie povolené množstvo (a aspoň toľko, koľko je ochotný prispievať váš zamestnávateľ).

To platí obzvlášť, ak začínate sporiť vo vyššom veku a potrebujete to dobehnúť. Môže vám robiť starosti fakt, že ak budete maximalizovať vaše príspevky, váš cash flow bude príliš malý, ale je jednoduchšie si zvyknúť na menšie míňanie ak už nemáte z čoho mínať. Je oveľa zložitejšie osekávať váš rozpočet rok po roku a pomaly si zvykať na zvyšujúce sa príspevky.

Nikdy neprenášajte zostatok na kreditnej karte

Vysoko úročený dlh je jeden z najväčších ohrození vašej finančnej slobody. Môže vás seriózne stiahnuť pod hladinu, stáť vás tisíce v podobe zbytočných poplatkov a úrokových sadzieb – a bráni vám sporiť väčšie množstvá. Ak sa chcete niekedy stať bohatí, musíte sa zbaviť zlozvyku prenášania zostatku na kreditnej karte, spolu s minimálnym rozmýšľaním o platení.

Namiesto toho, by ste sa mali naučiť, ako kredit využívať rozumne, a platiť váš celý dlh každý mesiac. Rozumní vlastníci kreditných kariet poznajú a používajú triky na maximalizáciu odmien, bodov, zliav a mesačného cash flowu bez toho, aby im to prerástlo cez hlavu. Samozrejme, to, že nebudete žiť nad vaše pomery, je kľúčom k vášmu úspechu.

Žite, akoby ste boli chudobný

Stretli ste niekedy niekoho, kto je  nenáročný a skromný a potom ste s prekvapením zistili, že v skutočnosti je nesmierne zazobaný? Raz som mala staršieho klienta, ktorý stále žil v roku 1983: nosil nepekné hnedé obleky a tenisky, mal dobité, bábätkovsko-modré Volvo kombi a býval v tom istom skromnom dome, ktorý si kúpil pred 40timi rokmi. Vysvitlo, že tento muž je prudko úspešný podnikateľ a multimilionár – a ešte bohatší, vďaka svojim skromným návykom.

Milionári sú všade okolo nás, a mnoho z nich tí, o ktorých by ste to vôbec neboli povedali. Je to preto, že žijú, rozumne, pod svoje pomery a radšej peniaze šetria, ako by ich mali vystavovať na obdiv. Je, samozrejme, jednoduché žiť pod vaše pomery, ak máte na účte milióny, ale aj ak máte oveľa menej, už teraz si zvyknúť míňať minimum, vám pomôže mať viacej neskôr. Trik je v adoptovaní spôsobu myslenia “menej je viac” a držať sa ho, aj keď sa váš príjem a čisté imanie v budúcnosti značne zvýši.

Vyhnite sa pokušeniu

Pokušenie žiť vo veľkom a nad vaše pomery je všade okolo nás: televízia, časopisy, priatelia, rodina, kolegovia, “The Joneses“. Je takmer nemožné uniknúť tlaku míňať, míňať a míňať a potom míňať ešte trošku viac. Problém je, že prílišné míňanie často vedie ku kumulovaniu dlhov, nedostatnočnému sporeniu a dlhodobej finančnej neistote.

Prinúťte sa vyhýbať sa negatívnym finančným vplyvom v čo najväčšej možnej miere. To znamená: vyhýbajte sa obchodným domom, zrušte odoberanie všetkých nákupných e-mailov a neprihlasujte sa na nové a povedzte “Nie” pozvaniam, o ktorých viete, že vás budú stáť peniaze.

A potom nahraďte tieto pokušenia vecami, ktoré vás motivujú.

Buďte zameraný na cieľ

Ciele nás inšpirujú, motivujú nás a dávajú nám význam. Mnohí z nás majú bežné ciele, ako splatiť dlh, kúpiť si dom a ísť do dôchodku v určitom veku. Možno máte ešte iný cieľ, napríklad začať vlastné podnikanie alebo kúpiť si chatu. Nanešťastie, ciele sú ľahko zatienené bežným stresom života a tak sú často zabudnuté a zanedbávané. Ak sú ciele len myšlienky, ktoré vám letia hlavou, strácajú význam a vplyv na vaše správanie. To vedie k zlým finančným návykom a váš sen stať sa bohatým zostáva iba snom.
Aby sa stal skutočnosťou, buďte zameraní na vaše ciele tým, že venujete nejaký čas premýšľaniu o nich, uložíte ich podla priority a pridelíte im cieľovú ušetrenú sumu, ak je to možné. Potom by ste mali vystaviť vaše ciele na mieste, kde sa vám budú pravidelne pripomínať, čo vám pomôže byť zodpovední a ostať na správnej ceste.

Vzdelajte sa

Úspešní investori venujú čas študovaniu kľúčových finančných konceptov, učeniu sa “toto áno, toto nie” a držia sa na úrovni so súčasnými trendmi. Chopia sa príležitostí na posilnenie a rozšírenie ich pochopenia a denne sa vystavujú finančným informáciám. Berú si z nich príklad a prihlasujú sa na odber od The Wall Street Journal, sledujú CNBC, namiesto bulvárnych časopisov čítajú Fortune a na Twitteri sledujú finančných expertov. Staňte sa oddaní študenti peňazí a môžete ovládnuť vedu ako zbohatnúť.

Buďte však opatrní a nenechajte sa prevalcovať a sledujte rady iba z dôveryhodných zdrojov, aby ste sa nestali obeťou progresovej paralýzy, alebo nevhodných a potenciálne nebezpečných investícií.

Diverzifikujte svoje portfólio

Úspešní investori vedia, že by nemali dať všetky svoje vajíčka do jedného košíka – ani do dvoch. Rozdelia svoje bohatstvo naprieč rozmanité druhy investícií. Diverzifikované portfólio znamená, že môžete potenciálne využívať viacero zdrojov rastu a ochrániť sa pred finančným zruinovaním sa, ak sa jedna z vašich investícií nevydarí.

Jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť diverzifikáciu je investovať do fondov alokácie aktív. akými sú napríklad fond cieľového dátumu, alebo fond “životnej stratégie” ktorý sa zakladá na vašej tolerancii k riskovaniu. A ak nemáte prostriedky, aby ste si kúpili nehnuteľnosť úplne, môžete sa porozhliadnuť po realitných fondoch, ETF, alebo investičných fondoch, ktoré môžu v niektorých prípadoch prinášať aj stály príjem. Zistite si viacej o crowdfundingu, ktorý teraz dáva bežnému investorovi možnosť podporiť začínajúce spoločnosti. Ale si dajte pozor, aby ste nesústredili všetky svoje peniaze do jednej investície.

Míňajte peniaze, aby ste zarobili peniaze

Je pravda, za bohatstvo sa platí, ale pokým nie ste Warren Buffett, nie je to lotéria. Impulz, naivita a emócie, hlavne chamtivosť a strach, môžu vážne brzdiť vaše šance stať sa bohatým, ak im to dovolíte. Najlepší spôsob, ako sa ochrániť a vydať sa na cestu za svojimi finančnými cieľmi je najskôr investovať do tímu finančných profesionálov. To znamená najať si kvalifikovaného a skúseného finančného poradcu, účtovníka a, v komplexných prípadoch, aj realitného plánovača. Áno, pracovať s profesionálmi vás bude niečo stáť, a stále môžte robiť nejaké investovanie na vlastnú päsť, ale ich objektívnosť, expertíza a na mieru šité vedenie a stále monitorovanie sa môže riadne vyplatiť (a odbremeniť vás od obrovských ťažkostí prísť na to všetko sám).

Uistite sa, že pohovorom prejde viacero kandidátov, aby sa vám podarilo nájsť takého, ktorému môžete dôverovať, s ktorým sa dobre cítite a ktorého prístup je vhodný pre vašu situáciu. A aj keď pracujete s poradcom, uistite sa, že ste stále zapojení a vedomí si kam vaše peniaze idú a prečo.

Preložila: Katarína Dobrotinová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár