Ako_investovat_do_telekomunikacneho_boomu_5G_siete

Bezdrôtová 5G sieť je realitou a pripravuje sa na široké uplatnenie. Preto by nemalo byť žiadnym prekvapením, že v súčasnosti existuje fond venovaný výlučne tejto “horúcej” technológii.

Program Defiance Next Gen Connectivity ETF so symbolom (ticker) FIVG prišiel na trh začiatkom tohto roka. Jedná sa o fond pasívneho indexu, ktorý je založený na komunikačnom indexe BlueStar 5G Communications. To znamená, že neexistujú manažéri, ktorí by samostatne a aktívne vyberali akciové spoločnosti.

Paul Dellaquila, prezident Defiance ETF, poznamenal: “BlueStar používa niekoľko kvantitatívnych a kvalitatívnych pravidiel na výber akcií, ktoré index vytvárajú. Takže existujú určité prvky pre výber akciových spoločností.”

Súvisiace: Čo je 5G?

Dellaquila ďalej uviedol, že BlueStar vyhľadáva spoločnosti poskytujúce telekomunikačné vybavenie, poskytovateľov služieb a výrobcov čipov, z ktorých všetci majú značné množstvo svojich firiem viazaných na oblasť 5G siete.

Najvyššie podiely sú umiestnené predovšetkým v akciách spoločností zo sektoru zariadení a polovodičov, ako sú Skyworks, Analog Devices, Marvell, Ericsson a Xilinx. Medzi najväčšie podiely ETF fondu taktiež patria spoločnosti ako AT&T a Verizon.

Dellaquila vysvetlil, že myšlienka fondu so zameraním na 5G vznikla, keď ratingová agentúra Standard & Poor’s minulý rok zasiahla klasifikácie odvetví.

Starý index telekomunikačných služieb, ktorý zahŕňal AT&T a Verizon, bol odstránený a nahradený indexom komunikačných služieb. Tomuto indexu, ktorý v súčasnosti AT&T a Verizon označujú za domov, dominujú mediálne spoločnosti ako Facebook, materská skupina spoločností Google a YouTube – Alphabet, Disney a Netflix.

Dellaquila poznamenal: „Mnohým inštitucionálnym klientom sa to nepáčilo,“ … „Už predtým mali nadváhu spomedzi technologických akciových spoločností s označením FAANG a chceli čistý telekomunikačný fond. O 5G fond tak bol obrovský záujem.“

Spoločnosti s obsahom teda nie sú v novom 5G ETF fonde – aj keď mnohé z nich budú ťažiť zo širšieho zavádzania rýchlejších 5G sietí.

Stávky na spoločnosti, ktoré budú zásobovať staviteľov 5G siete

Zvýšené zavádzanie 5G siete je jednoznačne väčšou dohodou pre poskytovateľov služieb a pre spoločností poskytujúcich veže, čipy a vybavenie, ktoré tvoria infraštruktúru, ktorá je základom týchto vyspelých vysoko-rýchlostných sietí.

Nasadenie 5G siete pomáha aj spoločnostiam ako je Ciena, ktorá je firmou zaoberajúciu sa sieťovými zariadeniami, ktorá je súčasťou tohto ETF fondu. Ciena začiatkom tohto mesiaca ohlásila výrazne pozitívny výhľad výnosov do roku 2020, čo viedlo k rastu akcií.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ciena Gary Smith v nedávnom rozhovore uviedol, že globálne zavedenie 5G siete je pre spoločnosť Ciena veľmi dôležité, pretože predáva zariadenia spoločnostiam ako Verizon, AT&T a T-Mobile.

Smith dodal, že spoločnosti ako Ciena tiež ťaží z rozmachu 5G siete, pretože mnoho zákazníkov v oblasti telekomunikácií má obavy z toho, že sú príliš závislí od nákupu vybavenia z Číny. Smith uviedol, že tieto obavy začali ešte predtým, ako USA zakázali nákup vybavenia od vedúcej telekomunikačnej spoločnosti Huawei v USA.

Napriek tomu, že sa očakáva, že trh 5G siete bude veľkým trendom pre roku 2020 a neskôr, fond od začiatku obchodovania v marci zaostal za výkonom širšieho trhu. Dosahuje zisk v hodnote menej ako 5%, v porovnaní s viac ako 15% rastom všeobecného akciového indexu v S&P 500 v rovnakom časovom období.

Súvisiace:
Ako 5G sieť transformuje výrobu
Ešte len sa zavádza 5G sieť, už pracujú na 6G sieti

Ale spoločnosť Dellaquilla, ktorá má tiež špeciálne ETF, ktoré sa zaoberajú trvalo udržateľnými potravinovými trendmi, ako aj kvantovými výpočtami, aktuálne však veľké obavy príliš nemá. Povedal, že mnohé technologické spoločnosti vo fonde boli zasiahnuté obavami z taríf voči Číne, ale podľa neho mnohé z týchto starostí sa aktuálne môžu po čiastočnom dojednaní dohody zmierniť.

Dellaquilla ďalej uviedol: „Poskytovatelia čipov a sieťových zariadení určite čelili obavám z dôvodu obchodných rokovaní v Číne,“ … „Ale budúcnosť vyzerá oveľa jasnejšie, pretože tieto spoločnosti budú mať úžitok z budúceho globálneho nasadenia 5G siete.“

Dodal, že doposiaľ existuje silný záujem o ETF fond, aj keď čelí nedostatočnému výkonu. Dellaquilla dodal, že začal s približne 2,5 miliónmi dolárov v správe aktív a aktuálne drží aktíva o objeme takmer 135 miliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár